Dojrzałość to najlepszy moment, aby docenić siebie. Łatwo powiedzieć, gorzej zrobić, zwłaszcza kiedy czas przestaje być sprzymierzeńcem. Na szczęście współczesna medycyna estetyczna zna metody, które pozwolą czuć się piękną, mimo upływu czasu.

Data dodania: 2010-01-21

Wyświetleń: 2130

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Na to, jak będziemy wyglądały na starość pracujemy całe życie. Co prawda nie mamy wpływu na geny, ale na prowadzony tryb życia, aktywność fizyczną, nawyki żywieniowe, stosowane używki, pielęgnację skóry – już tak. Do czynników, które przyśpieszają bieg zegara z napisem ,,wiek biologiczny skóry” należy dodać ogólny stan zdrowia, spadek poziomu estrogenów, wahania masy ciała oraz promieniowanie UVA i UVB. Wszystko to sprawia, że starzenie nie dość, że jest procesem złożonym, to u każdego przebiega trochę inaczej. Jeżeli chcemy mu skutecznie przeciwdziałać potrzebujemy  kompleksowej i wielowymiarowej kuracji odmładzającej opracowanej przez  fachowca. – Najlepsze menu dla starzejącej się skóry? Zabiegi dedykowane poszczególnym problemom skóry dojrzałej, właściwie skomponowane i zaplanowane w realnym czasie – wyjaśnia dr Agnieszka Bliżanowska z Centrum Dermatologii i Medycyny Estetycznej WellDerm z Wrocławia.  

Komórki włączają wsteczny bieg

Starzenie to utrata zdolności organizmu do samoodnowy. Z czasem nagromadzenie uszkodzeń wewnątrzkomórkowych skóry przerasta jej zdolności do regeneracji. To dlatego, że spada metabolizm komórkowy i maleje liczba komórek zawierających czynniki wzrostu, które odpowiadają za procesy autonaprawcze skóry – mówi dr Agnieszka Bliżanowska, specjalizująca się medycynie estetycznej. Ważne zatem, aby, mimo starzenia się organizmu, zmobilizować komórki skóry do odnowy i dostarczyć im niezbędnych substancji odżywczych.

Rekomendowane zabiegi:

Regeneris, który zmobilizuje skórę do odnowy i rewitalizacji na jej komórkowym poziomie. Zawiera czynniki wzrostu pozyskiwane z krwi pacjenta. Mezoterapia zarówno tradycyjna, jak i bezigłowa (metoda MesoSense) dostarczy skórze niezbędnych witamin, aminokwasów, składników mineralnych i koenzymów, które są niezbędne do syntezy kolagenu i elastyny.

 

Spadek jędrności

Z wiekiem nie tylko zmniejsza się zdolność skóry do autoregeneracji, lecz także spada zawartość elastyny, kolagenu i kwasu hialuronowego. W efekcie pojawiają się drobne zmarszczki mimiczne i widoczniej zaznaczają głębokie fałdy i bruzdy. – Włókno kolagenu można porównać do liny okrętowej - na początku silnie, zwarto skręconej, która  z czasem zaczyna się rozluźniać i przecierać w niektórych miejscach - wyjaśnia dr Agnieszka Bliżanowska.

Rekomendowane zabiegi:

Zaffiro czyli rodzaj liftingu termicznego, który dzięki światłu podczerwonemu długofalowo pobudza produkcję nowych włókien kolagenu i poprawia kondycję już istniejących, skręcając je niczym linę okrętową. Kwas hialuronowy - stosowany samodzielnie jako wypełniacz lub w komplecie jako składnik koktajli odżywczych - pozwoli zlikwidować marsowe czoło, fałdy nosowo-wargowe i pionowe bruzdy w okolicy ust. Botoks od lat sprawdza się w walce ze zmarszczkami mimicznymi. Na liście  pokonanych ma m.in. ,,kurze łapki”, ,,lwią zmarszczkę” i ,,zmarszczki palacza”.

 

Utrata owalu twarzy

Po 50. roku życia trwale zmienia się ułożenie tkanki tłuszczowej na ciele - ubywa  jej na twarzy, zwłaszcza w okolicach skroni, policzków, kącików ust, a przybywa w „niższych” partiach ciała – na brzuchu, biodrach i udach. Zapadają się okolice skroni i policzków, wyraźniej zaznacza „dolina łez” i fałdy nosowo-wargowe. W efekcie ,,opadania” powstaje tzw. piramida starości - trójkąt, którego masywna podstawa znajduje się w miejscu brody, a wierzchołek skierowany jest ku górze (u osób młodych trójkąt jest odwrócony: najszersze i najbardziej wypukłe miejsca znajdują się w rejonie policzków, zaś wierzchołek - na brodzie). 

Rekomendowane zabiegi:

Sculptra to nowoczesny preparat podawany na zasadzie iniekcji, wykorzystujący właściwości kwasu polimlekowego. Doskonale pobudza produkcję kolagenu, ujędrnia i uelastycznia skórę. Wypełniacze na bazie kwasu hialuronowego przywracają objętość i pozwalają wymodelować kształt twarzy.

 

Rozszerzone naczynka

Z wiekiem pod cienką skórą nazbyt widoczna staje się siatka naczyń krwionośnych. Częste w przypadku dojrzałych kobiet, a związane z menopauzą uderzenia gorąca dodatkowo pogłębiają zaczerwienienia. Wahania temperatur i niewłaściwa pielęgnacja pogłębiają problem i powodują, że taki rumień często się utrwala.

Rekomendowane zabiegi:

Terapia światłem - z użyciem lasera np. Asclepion Quadrostar lub metodą GEM-IPL - pozwoli na zawsze zlikwidować niechciane pajączki na twarzy czy dekolcie.

 

Przebarwienia  

Przebarwienia są prawdziwym utrapieniem kobiet. Szacuje się, że ma je 30 % pań po trzydziestym roku życia i nawet 90% po pięćdziesiątce – mówi dr Agnieszka Bliżanowska. Jest wiele przyczyn, dla których powstają, jednak przebywanie na słońcu bez odpowiedniej ochrony ultrafioletowej tylko nasila ich występowanie. Przebarwienia, w tym też plamy starcze, przybierają różne kolory - od jasnego brązu do prawie czarnego. Najczęściej pojawiają się na twarzy, dekolcie i grzbietach dłoni.

Rekomendowane zabiegi:

Pellingi chemiczne pozwalają zlikwidować przebarwienia nawet jeśli powstały przed kilku laty. Współczesna medycyna estetyczna oferuje wiele preparatów, w różnych stężeniach, które nie dość, że likwidują przebarwienia, to poprawiają kondycję skóry - pobudzają produkcję kolagenu, spłycają zmarszczki i nawilżają. Cosmelan i jego najnowsza odmiana – Dermamelan – zabiegi, które dają efekty już po miesiącu, a przebiegają w dwóch fazach - najpierw w gabinecie aplikuje się maskę, potem pacjentka dostaje do stosowania w domu preparat wzmacniający efekty kuracji.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena