SignalNET- to system nowoczesnego okablowania budynku. Na rynku jest kilka producenckich rozwiązań stanowiących podstawę instalacji „inteligentnych domów”. Jednak z reguły oparte są na urządzeniach konkretnych firm. Powoduje to brak elastyczności w nadążaniu za nowymi potrzebami związanymi z instalacjami, szybko czyni te rozwiązania przestarzałymi.

Data dodania: 2007-07-10

Wyświetleń: 5107

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 2

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

2 Ocena

Licencja: Creative Commons

Coraz częściej instalatorzy decydują się na wykonanie okablowania w systemie SignalNET, który jest przewidziany do budowy dwuetapowej, umożliwiającej w dowolnym czasie w zależności od potrzeb klienta dołożenie urządzeń aktywnych.

Jak prawidłowo okablować dom?
Nowoczesne okablowanie stanowi podstawę funkcjonowania instalacji ważnych dla wygodnego zamieszkania w nowym budynku. Instalacje te stanowią o:

bezpieczeństwie - domofony, monitoring
dostępie do rozrywki – instalacja antenowa, komputerowa
komunikacji – telefoniczna, komputerowa
wygodzie - sterowanie domowymi urządzeniami

Trzeba pamiętać, że okablowanie budynku, w fazie budowy, stanowi niewielki koszt w stosunku do całej inwestycji.

System okablowania SignalNET służy do dystrybuowania sygnałów:
- telewizyjnych - od góry budynku (strychu)
- telefonicznych, komputerowych i domofonowych - od dołu (piwnicy)

Kanony wykonywania instalacji:

"podwójna gwiazda"
połączenie: góra – dół
punkty krosowe (strych, piwnica)
"Podwójna gwiazda"

Pojęcie "podwójnej gwiazdy", oznacza takie rozprowadzanie przewodów, aby ich początek stanowił punkt przyłączania urządzeń (gniazdo), a koniec punkt łączenia (krosowania) na strychu lub w piwnicy.

Kable używane do instalacji:
- po dwa kable typu skrętka (E1511) do każdego pomieszczenia. "Gwiazda" - mająca swój początek w dolnej skrzyni krosowej - domNet.
- jeden kabel koncentryczny (E1015) do każdego pomieszczenia. Wyjątek stanowią pomieszczenia, w których będą znajdować się źródła sygnału np. odtwarzacz DVD, kamera analogowa CCTV itp. wymagają one doprowadzenia dwóch kabli.

Połączenie góra – dół

Istotne jest zapewnienie połączenia pomiędzy sygnałami dochodzącymi do dolnej i górnej części budynku.
W kanale łączącym strych z piwnica należy położyć dwa kable typu skrętka i dwa kable koncentryczne.
Kanał łączący piwnicę ze strychem, powinien umożliwiać łatwą wymianę lub dołożenie przewodu. O ile rozprowadzanie przewodów w poziomie jest stosunkowo proste, to przewiercanie stropów sprawia problemy. Jeśli wykonamy połączenie góra – dół może ono pozwolić na przykład podłączenie telewizji kablowej do naszej instalacji bez dokładania dodatkowych kabli.

Punkty krosowe

Mogą to być tablice lub skrzynie elektryczne, jednak ze względu na ochronę urządzeń i przygotowanie do pełnionej funkcji polecamy specjalne skrzynie montażowe typu domNet (R96015) i TV Sat (R90554).

Wykonanie działającej instalacji będzie się składało z dwóch etapów:
I Etap inwestycyjny – położenie okablowania i gniazd
II Etap inwestycyjny - instalacja urządzeń aktywnych, która może być rozłożona w czasie, w zależności od potrzeb klienta.
Licencja: Creative Commons
2 Ocena