Ubezpieczenie OC jest jednym z obowiązkowych ubezpieczeń komunikacyjnych. Na mocy ustawy o działalności ubezpieczeniowej, każda osoba, która posiada pojazd podlegający rejestracji, musi wykupić polisę OC. Dowiedz się więcej na temat zawarcia oraz wypowiedzenia umowy oc

Data dodania: 2010-01-17

Wyświetleń: 2956

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Ubezpieczenie OC jest jednym z obowiązkowych ubezpieczeń komunikacyjnych. Na mocy ustawy o działalności ubezpieczeniowej, każda osoba, która posiada pojazd podlegający rejestracji, musi wykupić polisę OC. Warunki ubezpieczenia reguluje Rozporządzenie Ministra Finansów. Umowę taką zawiera się na okres 12 miesięcy z wybranym towarzystwem ubezpieczeniowym (dowolnie przez nas wybranym), chyba że pojazd zarejestrowany jest na czas krótszy niż rok (możliwe jest wówczas zawarcie umowy krótkoterminowej). Brak wypowiedzenia umowy skutkuje automatycznym przedłużeniem jej na następny rok, zatem należy bardzo uważnie przejrzeć warunki, jakie proponują nam dane ubezpieczalnie, zanim podejmiemy ostateczną decyzję.

Nawet, jeżeli zdecydowałeś się na opłacenie ubezpieczenia OC w ratach, to przed upływem jednego roku od jego zawarcia nie możesz skutecznie wypowiedzieć umowy.

KUPIŁEŚ SAMOCHÓD UŻYWNANY. CO Z OC?

Jeżeli kupujesz samochód od kogoś, to przez 30 dni możesz korzystać z jego OC, chyba że wcześniej przerejestrujesz pojazd. Potwierdzeniem zawarcia ubezpieczenia jest polisa lub inny dokument. Jesteś zobowiązany okazać te dowody w przypadku kontrolnego spotkania z drogówką. Nawet w sytuacji, kiedy samochód stoi w garażu i nie korzystasz z niego – nadal masz obowiązek płacenia składki na ubezpieczenie OC . Rezygnacja z OC możliwa jest dopiero po wyrejestrowaniu pojazdu. Wtedy musimy pamiętac o dokumencie takim jak: wpowiedzenie umowy oc .

PAMIĘTAJ O WYPOWIEDZENIU UMOWY OC PRZY SPRZEDAZY SAMOCHODU!

Od momentu podpisania umowy masz 30 dni na poinformowanie ubezpieczalni, w której wykupywałeś OC, o tym, że nie jesteś już właścicielem samochodu. Warto zrobić to jak najszybciej. Jeżeli nowy właściciel spowoduje wypadek zanim zgłosisz się do ubezpieczalni, szkoda zostanie przypisana tobie.
Jeśli chciałbyś uzyskać zwrot części opłaconej składki za okres ubezpieczenia, którego już nie wykorzystasz, powinieneś przy podpisywaniu umowy uregulować tę kwestię z kupującym. Możesz albo doliczyć część składki do ceny samochodu albo poprosić nabywcę o pisemne wypowiedzenie umowy ubezpieczenia OC (jeżeli nabywca nie chce korzystać z oferty twojego ubezpieczyciela). W tym celu stwórz osobny dokument z deklaracją kupującego i jego podpisem. Jedyne co pozostało, to w ciągu 30 dni dostarczyć dokument wypowiedzenie oc do ubezpieczalni i czekać na zwrot części składki.

JAKA JEST KARA ZA BRAK OC?

Brak ważnego ubezpieczenia OC skutkuje karą pieniężną na rzecz Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Jej wysokość to trzykrotna wartość średniej podstawowej rocznej składki.

Aktualnie posiadacz samochodu osobowego poruszający się bez ważnego ubezpieczenia, zapłaci 1800zł. Posiadacz samochodu ciężarowego, dostawczego, autobusu lub ciągnika siodłowego będzie musiał zapłacić 2880zł. Kierowcy pozostałych pojazdów mechanicznych muszą liczyć się ze stratą 360zł.

OD CZEGO ZALEŻY WYSOKOŚĆ STAWKI OC?

Wysokość składek, zależy od wielu czynników. Jednym z nich jest strefa regionalna, w której zarejestrowany jest samochód. W miejscach, gdzie szkodliwość jest najmniejsza – zapłacimy najmniej. Tam, gdzie często występują kolizje, niestety poniesiemy większe koszty.

Dla samochodów osobowych stawki oblicza się na podstawie pojemności silnika. Im jest większa, tym stawka będzie droższa. W przypadku samochodów ciężarowych, kluczową sprawą jest ich ładowność – również wprost proporcjonalna z ceną ubezpieczenia.

Wiek pojazdu, wiek właściciela oraz jego stażu w posiadaniu prawa jazdy również ma znaczenie. Im człowiek jest młodszy, a jego doświadczenie mniejsze, tym większe jest prawdopodobieństwo, że dokona drogowej kolizji. Dlatego też zapłaci więcej.

Pozytywną kwestią jest fakt, że jeżeli jeździmy bezszkodowo, możemy otrzymać zniżki – nawet do 60%! . W większości towarzystw możemy liczyć na zniżki za kontynuację ubezpieczenia w danej firmie i jednorazową opłatę składki za cały rok.

50% procentowa ulga w opłacie składki przysługuje inwalidom kombatantom wojennym.

JAK WYBRAĆ DLA SIEBIE WŁAŚCIWĄ OFERTĘ UBEZPIECZENIA OC?

Ofert na Polskim rynku ubezpieczeń jest sporo. Przed podjęciem ostatecznej decyzji o wyborze jednaj z nich, powinniśmy dokładnie przeanalizować wszystkie z dostępnych na rynku. Głównym powodem jest fakt, że naliczanie wysokości składki jest indywidualne dla każdego modelu, rocznika, pojemności silnika, wieku i doświadczenia kierowcy… Zatem superniska składka w ofercie, na którą zdecydował się nasz sąsiad, nie musi być dla nas opłacalna.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena