W piątek rządy Unii Europejskiej będą debatować o pomocy dla motoryzacji. W zeszłym roku sprzedaż nowych aut w Europie przeżyła największy spadek od 15 lat.

Data dodania: 2010-01-07

Wyświetleń: 1846

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Naradę w sprawie pomocy dla motoryzacji zwołał wczoraj komisarz UE ds. przemysłu Guenther Verheugen. Nasz rząd będzie reprezentować wiceminister gospodarki Grażyna Hęclewska. Jakie propozycje wiezie do Brukseli? Biuro prasowe resortu gospodarki nie ujawniło. Niemcy i Francja zapowiedziały już po 1,5 mld euro pomocy dla motoryzacji, Szwecja - 3 mld euro, a Hiszpania - prawie 1 mld euro.

Rządy spieszą z pomocą, bo europejska motoryzacja pogrąża się w kryzysie. W zeszłym roku kierowcy w UE kupili 14,7 mln nowych aut, prawie 1,3 mln mniej niż w 2007 r. Spadek sprzedaży aut o 7,8 proc., licząc rok do roku, był największy od 15 lat - ogłosiło wczoraj Stowarzyszenie Europejskich Producentów Samochodów (ACEA).

Władze USA obiecały swoim koncernom już prawie 50 mld dol. pomocy. Część polityków UE uważa, że jeśli europejskie firmy także nie dostaną pomocy, to stracą w rywalizacji z USA.

Polski rząd przystąpi do walki z kryzysem w motoryzacji? Produkcja samochodów w Polsce załamuje...rząd przystąpi do walki z kryzysem w motoryzacji? - Do czwartego kwartału zeszłego...jedną trzecią (licząc rok do roku). Motoryzacja była lokomotywą polskiego eksportu.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena