Pytanie o oryginalność bursztynu to chyba jedno z najczęściej padających pytań w sprawie tego surowca. W czasach kiedy na rynku od 10- 15 % biżuterii z bursztynu to zwykłe podróbki, ważne jest poznać kilka niezbędnych wskazówek jak ustrzec się przed fałszywkami.

Data dodania: 2010-01-07

Wyświetleń: 14748

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 7

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

7 Ocena

Licencja: Creative Commons

Jedną z metod, która jest proponowana w mediach wszelkiego rodzaju to podpalenie surowca. Owszem, bryłki bursztynu mają charakterystyczny zapach jednak taka metoda prowadzi jedynie do zniszczenia surowca, więc lepiej jej nie stosować.

Najprostszą metodą jest nalanie wody do pojemnika i rozpuszczenie w niej dużo soli. Następnie wkładamy do takiego roztworu bryłkę i jeżeli będzie pływać to znaczy że jest to oryginalny bursztyn. Ale metoda ta nie sprawdza się we wszystkich odmianach bursztynu. Szczególnie dwie są odporne na ten test. Pierwszy to tak zwany wiśniak, bursztyn w kolorze ciemnej wiśni który pływa tylko w bardzo mocnym roztworze soli. Drugi to żużel, bursztyn który ma duży udział żwiru i ziemi, taki bursztyn tonie nawet mocnym roztworze soli.

Ale jak sprawdzić bursztyn kiedy jest już obrobiony w postaci zawieszki na łańcuszek albo pierścionka. Tutaj biżuteria z bursztynu zanurzona w wodzie nie przyda się na wiele. Tutaj zanurzanie biżuterii w wodzie nie przyda się na wiele. Musimy polegać na zaufaniu do sprzedawcy.

Oczywiście istnieje możliwość wyrobienia certyfikatu oryginalności dla bursztynu, i jeżeli nie mamy zaufania do firmy a dokonujemy zakupu za znaczną kwotę warto zażądać takiego certyfikatu. Ale w takim przypadku musimy liczyć się z wydłużeniem czasu realizacji zamówienia i oczywiście z podniesieniem kosztu biżuterii. Jednak istnieje metoda bardzo prosta, która może pomóc w ocenie oryginalności bursztynu.

Jeżeli sprzedawca oferuje nam szeroki asortyment to należy zwrócić uwagę na różnorodność bryłek bursztynu. Jeżeli natrafimy na bursztyn który ma różnokolorowe wtrącenia, mleczne mgiełki, ogólnie nie jest jednorodny to możemy być pewni że mamy do czynienia z oryginalnym bursztynem.


Nie jest wcale tak łatwo odróżnić prawdziwy bursztyn od podróbek, których jest wiele. Bursztyn bałtycki to towar deficytowy, szczególnie jeżeli szukamy okazałej biżuterii. Duże bursztyny są rzadkie i drogie nic więc dziwnego, że są specjaliści, którzy je podrabiają.

Licencja: Creative Commons
7 Ocena