Chyba każdy się zgodzi z faktem, że piękna biżuteria przyciąga uwagę, dodaje blasku i urody osobie która ją na sobie nosi. Droga biżuteria stała się także synonimem luksusu i bogactwa. Niektórzy wydają niebotyczne kwoty na zakup biżuterii. Jest klika rzeczy na które jednak trzeba zwrócić uwagę podczas zakupu biżuterii.

Data dodania: 2009-12-12

Wyświetleń: 2028

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Jest klika rzeczy na które jednak trzeba zwrócić uwagę podczas zakupu biżuterii. Należy rozważyć kształt twarzy, kolor skóry, ubranie, które nosisz i osobowości, aby biżuteria wobec uwydatniać twój wygląd. Przede wszystkim musimy ustalić jaki typ biżuterii najbardziej będzie odpowiadał mojej osobie. Czy będzie to złoto, srebro, a może diament?

W przypadku złotej biżuterii musimy wziąć pod uwagę klika rzeczy. Po pierwsze należy określić kolor złota (białe lub żółte). Należy wiedzieć, że czyste złoto jest w kolorze żółtym. Aby osiągnąć pewien kolor złota biżuteria, jest mieszany z różnymi rodzajami i proporcje stopu metali podczas procesu. Białe złoto jest wykonany z mieszaniny czystego złota oraz innych metali, takich jak srebra i palladu.
Kolejnym czynnikiem do rozważenia jest ilość karatów złota. Najwyższej klasy jest złoto 24 karatowe.
Ilość karatów wskazuje na czystość złoto, im więcej karatów tym więcej złota w złocie.

Podobnie przy zakupie diamentu należy mieć pewną wiedzę o nim. Wiedza na temat diamentu pozwala nie tylko wybrać ten kamień spośród innych, lecz także docenić jego prawdziwą wartość, pozwoli nam też odróżnić diament od kryształów z biżuteria Swarovski. Choć jakość, a co za tym idzie cena diamentu zależy od szlifu, koloru, czystości oraz masy w karatach, to jednak przede wszystkim szlif decyduje o niezwykłym blasku tego kamienia.
Na wartość diamentu wpływają cztery czynniki potocznie określane jako 4C (ang. carat, colour, clarity, cut):

Ciężar - Jednostką ciężaru dla diamentów jest w świecie Carat. Jeden Carat = 0.2 grama.

Kolor - Ocena koloru diamentu bazuje na stopniowym nasyceniu żółtą barwą. Bezbarwne diamenty spotykamy w naturze bardzo rzadko i są one dlatego najwyżej cenione. Różnice zabarwienia 6 stopni barw (kolorów) rozpoznaje fachowiec w specjalnych lampach analitycznych, za pomocą kamieni wzorcowych. Spotykamy także diamenty w różnych innych kolorach. Określane są jako barwy fantazyjne.

Czystość - Ocena czystości diamentu polega na sprawdzeniu przy dziesięciokrotnym powiększeniu jego wewnętrznych oraz zewnętrznych cech. Diament jest czysty w przypadku, gdy brak jest widocznych wtrąceń. Gołym okiem można dostrzec wtrącenia dopiero prz 4-tym stopniu czystości.

Szlif - Dopiero po oszlifowaniu diament otrzymuje swoją pełną piękność. Poprzez szlifowanie określonych proporcji oraz wielkości kątowych otrzymuje się najwyższą jakość połysku, brylancji, refleksji światła oraz tzw "ognia". Okrągły szlif z 57 powierzchniami szlifowanymi (fasetki) uważany jest za klasyczną formę szlifu diamentu. Istnieją również inne, fantazyjne szlify.

Jeżeli decydujemy się zainwestować w biżuterię, należy robić to w sklepach czy hurtowniach posiadających odpowiednie certyfikaty. Według polskiego prawa każda hurtownia biżuterii obracająca złotem lub diamentami powinna być zarejestrowana(specjalne wymogi rejestracyjne) i posiadać certyfikaty autentyczności sprzedawanych produktów.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena