Myślisz o premii uznaniowej, przy jednoczesnym nienadwyrężaniu budżetu korporacji? A ma możliwość pragniesz wprowadzić program lojalnościowy dla stałych kontrahentów? Jeśli tak, to wyjazdy motywacyjne są wyjściem dla ciebie!

Data dodania: 2009-12-08

Wyświetleń: 2359

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 3

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

3 Ocena

Licencja: Creative Commons


Chcesz zmotywować pracownika do osiągania lepszych rezultatów? Myślisz o premii uznaniowej, by zatrzymać dobrego, uznanego fachowca, przy jednoczesnym nienadwyrężaniu budżetu korporacji narażaniu firmy na wielkie koszty? Chcesz i masz możliwość oraz pragniesz wprowadzić program lojalnościowy dla stałych kontrahentów, bądź partnerów korporacyjnych swej działalności? Jeśli tak, to wyjazdy integracyjne, motywacyjne są wyjściem dla ciebie!

Turystyka motywacyjna znana jest już na całym świecie aktualnie ta forma turystyki jest bardzo popularna. Biura podróży na rozległą skalę zajmują się organizacją imprez, wyjazdów tego typu, na stałe wpisując je w osobiste oferty podróży oferty skierowane dla firm. Związane jest to z rosnącym zainteresowaniem tą formą nagradzania. Tendencja organizowania imprez, wypadów motywacyjnych przywędrowała do Polski z zachodu z chwilą, kiedy zaczęły pojawiać się tu filie przedsiębiorstw zagranicznych. Obok tego zaczęto dostrzegać również bardzo istotną rolę rozrywki dla pracowników, która przekłada się na ich efektywność w pracy, integracje zespołu.

Coraz częściej nagrody rzeczowe, bądź skromne premie pieniężne nie stanowią wartości wystarczającej w motywowaniu do pracy. W związku z tym pracodawcy rozpoczynają czerpać z innych koncepcji. Jednym z takich są wyjazdy motywacyjne znane też pod nazwą turystyki motywacyjnej - imprezy integracyjne. Zorientowane są one na zabawę i rozrywkę. Nie mają wiele wspólnego z wyjazdami służbowymi i związanymi z wykonywaniem zajęć wynikających z pracy lub interesów. Służą przede wszystkim odpoczynkowi, a też poprawie imażu spółki w oczach zatrudnionych osób - integrują firmę ich pracowników.

Zgodnie z definicją przygotowaną poprzez Society of Incentive & Travel Executives (Site) wyjazdy motywacyjne to: „narzędzie całościowego administrowania do użycia wyjątkowych podróży w celu zmotywowania i/albo nagrodzenia pracowników za ich pracę wykraczającą oprócz obowiązki i zbliżającą do osiągnięcia celów spółki".

W świetle tego podróże motywacyjne stanowią modny sposób na zwiększenie rezultatów przedsiębiorstwa/firmy/działalności jednoosobowych, ale nie tylko. To też doskonała metoda, ażeby podnieść zapał załogi w porównaniu do wykonywanych obowiązków , a dodatkowo zmotywować ją do osiągania lepszych wyników. Daje również wspaniałą okazję do tego, aby chłopcy i dziewczęta wchodzące w skład zawodowego zespołu mogły się poznać i zacieśnić więzy. Sprzyja to pozytywnej atmosferze w pracy, jednakże sam pracodawca zyskuje niezbędną edukację o osobowościach, z którymi współpracuje, co w dalszej kolejności wpłynąć może na wyłonienie lidera grupy i na przykład. mieć przełożenie w awansie. Przeważnie bowiem anonimowo w wyjazdach motywacyjnych biorą udział specjaliści ds. kontrolowania zasobami ludzkimi albo psycholodzy. Dlatego także specyfiką tej formy gratyfikacji jest pozorna sytuacja swobody uczestników. Sam wypoczywający z kolei może sprawdzenia osobistych możliwościach w niecodziennych okolicznościach. Głównie zaś służą odpoczynkowi i nabraniu sił do kolejnej, bardziej efektywnej pracy. Co więcej wyjazdy motywacyjne stanowią narzędzie, niezbędne w czasach kryzysu na rynku, którego pracodawca może użyć, chcąc przedstawić pracownikowi, że ceni go i ważne są dla niego jego umiejętności. Tym samym zyskuje jego zwiększoną lojalność w odniesieniu do spółki, wdzięczność oraz entuzjazm. Ponadto wpływa także na kreatywność nagrodzonych w ten sposób pracowników.

Zawrotną karierę ostatnio robią również wyjazdy „szkoleniowo-motywacyjne". Dostarczają nie tylko niezapomnianych wrażeń dzięki wielości i różnorodności atrakcji, niemniej jednak też umożliwiają poznanie odmiennych kultur, egzotycznej przyrody oraz dodatkowo dostarczają chwil relaksu w odległych zakątkach świata. Jeśli doda się do tego różnorodne kursy i konferencje, niekiedy i w międzynarodowym środowisku, można posiadać zapewnienie, że z takiego rozwiązania będzie zadowolony prawie każdy pracownik. Umiejętne połączenie edukacji z turystyką to gwarancja obustronnej satysfakcji. Nagrodzony pracownik stara się zwiększyć korzyści, jakie jego praca przynosi przedsiębiorstwu, gdyż wie, że jego praca jest zauważana i nagradzana w nietypowe i niezapomniane sposoby. W tym rozumieniu odpowiednio skonstruowany program podróży motywacyjnej to również sukces dla pracodawcy, gdyż sam się finansuje.

O popularności organizacji imprez dla pracowników, wypadów motywacyjnych w gronie przedsiębiorców decyduje więc głównie obniżenie cen związanych z utrzymaniem pracownika. Porównując wydatek związany z organizacją pojedynczego wyjazdu motywacyjnego na przykład. z długoterminową podwyżką pracowniczą, można łatwo wykalkulować, że wyjazdy motywacyjne opłacają się firmom bardziej. Chociaż niejednokrotnie w ramach nagrody prowadzone są wyjazdy do najodleglejszych zakątków świata m.in.: do Australii czy na Karaiby, nie są one fanaberią, a inwestycją, dzięki której korzyści spółki rosną.

Wyjazdy motywacyjne stanowią dopełnienie usług z zakresu turystyki biznesowej. Ich sprzedażą i organizacją imprez zajmują się nie tylko biura podróży, niemniej jednak także agencje reklamowe. Zajmują się one kompleksową organizacją tego rodzaju wypadów. Organizują zakwaterowanie, tworzą scenariusze imprez motywacyjnych, dbają o ich realizację , a oprócz tego zajmują się wszelkiego rodzaju formalnościami. W katalogu usług/produktów znajdują się wycieczki krajowe obok zagranicznych, wyjazdy kilku i kilkunastodniowe. Wszystko uzależnione od własnych preferencji kontrahenta. Decyzję o zakupie i kształcie programu podejmują chłopcy i dziewczęta, które w korporacji zajmują się kierowaniem zasobami ludzkimi , a ponadto w dziale marketingu. W ogromnej liczbie przypadków odpowiedzialność za podróże motywacyjne biorą właściciele przedsiębiorstw.

Forma gratyfikacji jaką są wyjazdy motywacyjne to ze stuprocentową pewnością doskonałe narzędzie w ręku pracowników Działu Kadr. Warto zatem wprowadzić ją w swoim zakładzie usługowym, gdyż wiadomo, że zadowolony pracownik to efektywny pracownik.

Licencja: Creative Commons
3 Ocena