Masz dosyć wysokich rachunków za prąd czy gaz?
Spraw sobie kolektor słoneczny!
Zaoszczędzisz, bo kolektor słoneczny przekształca energię słoneczną w energię cieplną!

Data dodania: 2009-11-10

Wyświetleń: 2106

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 3

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

3 Ocena

Licencja: Creative Commons

Kolektor słoneczny przekształca energię słoneczną w energię cieplną.
Uzyskana w taki sposób energia cieplna gromadzona jest w zasobnikach, poprzez które może być wykorzystywana do ogrzewania mieszkań, domów oraz do podgrzewania wody. Kolektory najczęściej są instalowane na dachach. Montuje się je również na ziemi.

Kolektory słoneczne nie powinny być jedynym źródłem ciepła w danym budynku.
Większość kolektorów korzysta z dodatkowego źródła dogrzewania w okresie jesienno - zimowym. Zazwyczaj stosuje się w tym celu istniejące już źródła ciepła lub grzałki elektryczne. Takie rozwiązania wykorzystywane są w ciągu całego roku. Można rozważyć również wykorzystanie systemów solarnych w okresie: wiosenno-letnim (np. w domkach letniskowych).

Wybierając miejsce trzeba mieć na uwadze fakt, żeby słońce jak najdłużej skupiało się na płycie naszego kolektora. Kolektory słoneczne rybnik powinny być ustawiane w stronę południa. Najlepszy kąt nachylenia kolektora do poziomu wynosi 45°.
W Polsce stosowane są najczęściej płaskie kolektory słoneczne rybnik.

Trzeba pamiętać, że w instalacja solarna w zimie wspomaga c.o. , a w lecie, kiedy nie ogrzewamy budynku należy spożytkować wyprodukowaną przez kolektory energię w inny sposób. Na przykład można ogrzać basen, jednak może to być dowolne całkiem inne zastosowanie. Tylko w takim przypadku rozwiązanie to jest ekonomiczne i ma właściwy sens. W innym razie energia z kolektorów jest marnowana, albo w przypadku jej nieodprowadzenia, może dochodzić do przegrzewania się instalacji solarnej, co skutkuje szybszym niszczeniem płynu solarnego.

Licencja: Creative Commons
3 Ocena