Podejmując decyzję o wyborze wanny mamy do dyspozycji wiele modeli. Różnorodność dotyczy zarówno kształtu, jak i materiału z którego jest wykonana. To samo dotyczy obudów wanny. Różnią się nie tyko materiałem z którego są wykonane, sposobem montażu, trwałością, ale i ceną, od której często zależy ich wybór.

Data dodania: 2019-02-20

Wyświetleń: 1180

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

5 ciekawych pomysłów na obudowę wanny.

Obudowy są również ważnym elementem, nadającym łazience stylu. Ich rodzaj można dopasować do ogólnej aranżacji łazienki.

Poniżej przedstawiamy najczęstsze rodzaje obudowy wanny:

Gotowa obudowa. Zwykle dokonując zakupu wanny mamy do dyspozycji fabryczne obudowy, przygotowane przez producenta. Najczęściej wykonane są z akrylu sanitarnego. Gotowe obudowy SA doskonale dopasowane do kształtu wanny. Można je również z łatwością zamontować/zdemontować, za pomocą materiałów dodatkowych przygotowanych przez producenta. Tego typu obudowy są zwykle tańsze, ale wybór koloru jest ograniczony (białe).

Zabudowa z płytek ceramicznych. Płytki są jednym z najczęściej wybieranych materiałów do zabudowy wanny. Zapewniają doskonałą ochronę przed wilgocią i łatwo zachować czystość. Do wykonania obudowy można użyć płytek różnych rozmiarów, w tym mozaika oraz dekor w zależności od kształtu wanny i wielkości łazienki. Do montażu płytek używa się materiałów wodoodpornych. Sposób aranżacji zależy od wyobraźni właściciela i wykonawcy.

Obudowa drewniana. Do obudowy wanny można wykorzystać panele drewniane lub płyty drewnopochodne. Taki materiał nadaje łazience ciepłego, przytulnego klimatu. A odcienie brązu doskonale sprawdzają się nawet w łazience o małej powierzchni.  Drewno wykorzystane do obudowy wanny powinno być zaimpregnowane. Do obudowy wanny najczęściej stosuje się dąb, lub jesion, a także drewno egzotyczne.

Obudowa z płyt. Do zabudowy wanny można zastosować płyty betonowe, lub gipsowo-kartonowe. Ciekawy efekt można otrzymać stosując odpowiednie połączenie z farbami lub tynkami, które pozwolą nam nadać unikalnych efektów dekoratorskich. Dzięki nim mamy możliwość stworzyć w prosty sposób stylowe wnętrze. Przy wyborze materiałów należy pamiętać o tym, aby były dedykowane do zastosowania w warunkach wilgotnych.

Obudowa z kamienia. To rozwiązanie dla wymagających. Charakteryzuje się niezwykle wysoką trwałością. Najczęściej stosowany jest granit z uwagi na gęstą i zwartą strukturę. W przypadku zastosowania marmuru, który jest bezsprzecznie niezwyklej urody kamieniem, należy mieć na uwadze konieczność jego impregnacji. Do czyszczenia marmuru nie stosuje się zwykle wykorzystywanych preparatów łazienkowych. Należy zaopatrzyć się w preparaty dedykowane.

Projektując obudowę wanny należy zadbać o ich możliwość demontażu, lub zastosować rewizję, dzięki którym będziemy mieli łatwy dostęp do syfonu, baterii i innych ważnych urządzeń montowanych pod wanną (np. urządzenia do hydromasażu).

Różnorodność materiałów stosowanych do zabudowy, pozwala nam tworzyć nieskończenie wiele aranżacji doskonale wpasowujących się w estetykę łazienki nadając jej charakteru i stylu.

Zadbajmy o piękny wygląd naszej łazienki, wszak jest miejscem naszego odpoczynku i relaksu.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena