Kilka krótkich informacji, jak oceniać poziom wykonania, dokonywać słusznego wyboru i mieć pojęcie co jest osiągalne przy produkcji koszulek polo.

Data dodania: 2009-11-06

Wyświetleń: 2713

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Koszulka polo to wśród modeli odzieży niwątpliwy evergreen. Jednocześnie jest to pierwszy w dziejach mody model, który swoją nazwę wywodzi z konkretnej dziedziny sportu i w niej znajduje przeznaczenie. Ale to nie na placach do polo pojawiła się ona po raz pierwszy. Twórcą koszulki polo w jej do chwili obecnej obecnej postaci był francuski mistrz tenisa Rene Lacoste. Zaproponowana przez niego w połowie lat dwudziestych dwudziestego wieku koszulka wykonana była z białej, bawełnianej dzianiny o splocie pique, miała ściągaczowy kołnierzyk, krótkie, wykończone ściągaczowymi plisami rękawki i co najważniejsze - będący istotą tego modelu, zapinany na drewniane guziki krótki dekolt, powstały w efekcie rozcięcia górnej części przodu koszulki. Ten właśnie typ koszulki opanował jako obowiązujący element stroju najpierw korty tenisowe, potem kluby polo, pola golfowe i boiska rugby, aby wreszcie stać się jednym ze standardów mody, wykorzystywanym także często jako odzież reklamowa, czy odzież korporacyjna.

Linia koszulek polo zmienia się wraz trendami mody. Jedynym składnikiem stałym dla polo jest zasada wykonania ich dekoltu. Może on być wykonany na trzy podstawowe sposoby: jako dekolt kryty, dekolt wszywany lub dekolt nakładany. W praktyce to właśnie uszycie dekoltu stawia najwyższe wymagania produkcyjne i jest miejscem występowania wad dyskwalifikującyh koszulkę polo pod względem jakości.

Kołnierzyki koszulek polo mogą być szyte lub dziane, gładkie lub z elementami strukturalnymi, jednobarwne lub wielobarwne: paskowane bądź z dzianymi żakardowymi motywami graficznymi. Rękawki mogą być wszyte prosto, reglanowo lub jako maligan, zakończone listwami o takim samym stopniu urozmaicenia możliwości jaka dotyczy kołnierzyków. Mogą być również po prostu podkładane. Przy koszulkach polo z długim rękawem możliwe jest również zakończenie rękawa ściągaczem.

Koszulki polo mogą być szyte w wersji męskiej, lub damskiej, z tkanin albo dzianin, w jednym kolorze lub w kombinacjach wielobarwnych o dowolnym rozmieszczeniu kolorów. Koszulki mogą być zrobione z materiałów drukowanych, produkowanych z przędz barwionych lub poprzez zszycie elementów składowych wyrobu w różnych barwach.

Dół koszulek polo może być podłożony i zamknięty na obwodzie lub wykończony bocznymi rozporkami. Inną możliwość stanowią nakładane lub wpuszczane kieszonki. Sprawą wyboru jest też długość i szerokość listwy guzikowej oraz liczba i rodzaj guzików.

Rzeczą, na którą należy zwrócić uwagę oceniając wykonanie koszulki polo jest metoda wykończenia dekoltu po lewej stronie wyrobu. W przypadku produktów wyższej jakości nie odkryjemy tam postrzępionych krawędzi lub obrębiających szwów overlockowych. Wszystkie brzegi wewnętrznych elementów dekoltu są w tym wypadku zamknięte bezszwowo i sprawiają estetyczne wrażenie.

Koszulka polo przez wszystkie lata swojego istnienia zdołała zachować status jednego z najczęściej kupowanych wzorów ubrań i przypuszczalnie ten stan pozostanie stały przez jeszcze bardzo długi okres.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena