Jest wiele takich miejsc na świecie, gdzie nawet najlepszy czy najwybitniejszy specjalista nie pomoże, jeśli władza zdecyduje się kogoś zamknąć do więzienia czy ograbić z jego majątku. Jak lubili mówić stalinowscy specjaliści od „mokrej roboty”: dajcie nam człowieka, a paragraf zawsze się znajdzie.

Data dodania: 2009-10-30

Wyświetleń: 994

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Biznesmen czy kupiec może wybrać biuro rachunkowe Kraków. Nawet wtedy, jeśli ma swoich specjalistów od finansów prawników znających się na ustawach i przepisach. Nawet człowiek niezależny finansowo może odwiedzić biuro rachunkowe by powierzyć swoje sprawy firmie wyspecjalizowanej w rachunkowości i podatkach.

Jednak jest wiele takich miejsc na świecie, gdzie nawet najlepszy czy najwybitniejszy specjalista nie pomoże, jeśli władza zdecyduje się kogoś zamknąć do więzienia czy ograbić z jego majątku. Jak lubili mówić stalinowscy specjaliści od „mokrej roboty”: dajcie nam człowieka, a paragraf zawsze się znajdzie. Doskonałym przykładem człowieka, który został ograbiony z majątku, jest Michaił Chodorkowski. Według magazynu Forbes na początku 2004 roku Chodorkowski był 16 na liście najbogatszych ludzi na świecie.

Michaił Chodorkowski urodził się w 1963 roku w Moskwie. Pochodzi z rodziny rosyjskich Żydów, co prawdopodobnie ma jakieś znaczenie w tej sprawie. W 1992 w wieku 29 lat  Chodorkowski został p.o. wiceministra paliw i energetyki w rosyjskim rządzie. W 1997 roku założona przez Chodorkowskiego firma Menatep kupiła 45 procent akcji państwowej spółki naftowej Jukos. W chwili zakupu zadłużenie Jukosu było obliczane na około 3,5 mld dolarów. Do 2003 roku zadłużenie Jukosu zostało spłacone a firma została poddana procesowi restrukturyzacji. Jukos stał się wtedy jedną z największych firm w branży energetycznej, a  kapitalizacja Jukosu szacowana była 40 mld dolarów.

W kwietniu 2003 roku Jukos podpisał umowę o fuzji z firmą Sibnieft, dużą firmą również z branży energetycznej. Właścicielem większości akcji Sibnieftu był inny magnat – Roman Abramowicz. Po fuzji obu firm Jukos stałby się jedną z największych gigantów wśród firm, które wydobywają ropę naftową.

Oprócz działalności biznesowej Michaił Chodorkowski miał również ambicje polityczne. Często i otwarcie krytykował rosyjskie władze. Jak wiadomo, władza nigdy nie lubi być krytykowana. Można się było spodziewać, że wcześniej czy później Michaił Chodorkowski będzie miał kłopoty. Poza tym dla rosyjskich władz przejęcie kontroli nad Jukosem to był bardzo atrakcyjny kąsek.

W grudniu 2003 roku zarząd Jukosu został aresztowany. Michaił Chodorkowski został oskarżony o oszustwa i niepłacenie podatków. Jukosowi zarzucono nieuregulowanie podatków na kwotę ponad 50 miliardów dolarów! W maju 2005 roku Michaił Chodorkowski został skazany na 9 lat pobytu w kolonii karnej. Kilka miesięcy później wyrok obniżono do 8 lat. Losy Chodorkowskiego to prosty dowód na to, że hasło „dajcie mi człowieka, a paragraf zawsze się znajdzie” jest jak najbardziej aktualne.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena