W obecnych czasach mamy do wyboru bardzo wiele różnych możliwości ogrzewania. Mimo tak licznych rozwiązań to i tak największą popularnością nadal cieszą się kotły gazowe.

Data dodania: 2009-10-29

Wyświetleń: 2627

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

 Zainteresowanie nimi związane jest z rożnymi rzeczami. Przede wszystkim warto wziąć pod uwagę dostępność paliwa do nich. Poza tym praktycznie nie wymagają one obsługi (w przeciwieństwie choćby do kotłów na paliwa stałe). Warto jeszcze dodać, że za pomocą tych kotłów można nie tylko ogrzewać pomieszczenia, ale również wodę.


Jedną z podstawowych rzeczy, która jest brana pod uwagę przy jego zakupie jest cena. Na naszym rynku waha się ona nawet od dwóch do kilkunastu tysięcy złotych. Jednak kotły gazowe uznanych marek takich jak na przykład Viessmann są znacznie pewniejsze niż tańsze kotły mniej znanych firm. Znaczy to tyle, że pozorna oszczędność, jaką uzyskamy w różnicy cenowej bardzo szybko zostanie zniwelowana przez koszty napraw oraz wydajność kotłów.

Pamiętać należy, że kocioł droższy najczęściej jest znacznie wydajniejszy, to znaczy, że wydziela więcej energii cieplnej przy takim samym zużyciu gazu jak kotły z niższych półek
Jednak oczywiście cena takich kotłów nie jest uzależniona jedynie od producenta. Generalnie kotły gazowe dzielone są na dwa podstawowe rodzaje: jednofunkcyjne i dwufunkcyjne. Pierwsze z nich są już bardzo rzadko montowane, gdyż służą jedynie do ogrzewania samego powietrza w mieszkaniu. Znaczącą zaletą kotłów dwufunkcyjnych jest fakt, że dzięki nim nie tylko ogrzejemy nasze domy, ale również chociażby wodę. Mimo tego, że ich cena jest wyższa to i tak z pewnością są one bardziej opłacalne bowiem nie musimy do nich dokupować i korzystać z elektrycznego podgrzewacza wody lub junkersa.

Owszem jest możliwość podłączenia zbiornika do podgrzewania wody do kotła jednofunkcyjnego, jednak musimy wtedy ponieść dodatkowy wydatek, a też trzeba wziąć pod uwagę, że zajmuje on dużo miejsca.

Kotły gazowe choć są drogim (a według niektórych ekspertów nawet najdroższym) sposobem ogrzewania domu, to i tak są bardzo popularnym wyborem wśród budujących dom. Jednak pomimo tej popularności, moim zdaniem producenci kotłów gazowych w ciągu kilku następnych lat odczują spadek sprzedaży. Wynikiem tego są alternatywne, dużo tańsze sposoby ogrzewania domu. Jest to między innymi ogrzewanie termalne (ciepło pobierane z wnętrza ziemii), piece na ekogroszek, czy chociażby ogrzewanie domu za pomocą kominka z płaszczem wodnym albo z dystrybucją ciepłego powietrza za pomocą kanałów wentylacyjnych.

Czas pokaże czy kotły gazowe utrzymają się na rynku, czy też odejdą do lamusa.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena