Na temat istot takich jak Bigfoot, Nessie, Yeti, Sasquatch czy Chupacabra słyszał chyba każdy spośród nas. Są to tylko jedne spośród wielu tysięcy nieznanych nauce gatunków zwierząt żyjących na Ziemi. Domeną zajmującą się opisywaniem i badaniem takich zwierząt - zwanych kryptydami - zajmuje się kryptozoologia.

Data dodania: 2009-10-05

Wyświetleń: 2837

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 2

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

2 Ocena

Licencja: Creative Commons

Za stwórców kryptozoologii uznajemy badaczy Ivana Sandersona i Bernarda Heuvelmansa. Ten pierwszy w latach czterdziestych XX w. na łamach zbioru publikacji w prasie oraz książek opisywał niezbadane zwierzęta żyjące w dalekich regionach na ziemi, drugi z nich - opublikował pionierską książkę poświęconą w całości kryptozoologii, pod tytułem "Na tropie nieznanych zwierząt". W naszym kraju jednym z największych badaczy kryptozoologii jest Tadeusz Oszubski, autor książki "Tajemnicze istoty" oraz cyklu publikacji, zamieszczonych w internecie oraz wydrukowanych w czasopismach .

Rozgłos kryptozoologii osiągnął najwyższy poziom w końcówce lat 70. Przyczynił się do tego wzrost zainteresowania przeróżnymi sprawami paranormalnymi, jak np zjawiska paranormalne, NOL, duchy i inne, zaś kryptozoologia była kojarzona właśnie w ten sposób, doprowadziło to do wielu niepotrzebnych przewartościowań i kojarzenia tej dziedziny ze zjawiskami paranormalnymi. Zainteresowanie kryptozoologią w latach 70-tych spowodowało jednak także dużo pozytywnych rezultatów, na przykład zwiększenie ilości badań oraz poszukiwań nieznanych gatunków zwierząt jak również wiele wypraw badawczych.

Dziś, pomimo tego że kryptozoologia nadal częściowo egzystuje w "strefie wpływów" ufologii i innych spraw paranormalnych, zyskuje coraz większą wiarygodność, zwłaszcza przy odnajdywaniu nowych gatunków zwierząt, które wcześniej znane były tylko kryptozoologom. Dziś jesteśmy dużo bliżsi chwili, w której kryptozoologia zostanie oficjalnie uznana za dziedzinę nauki i część zoologii.

Do momentu oficjalnego uznania danego zwierzęcia za nowy gatunek zwierzę nazywane jest "kryptyda". Kryptydy ze względu na środowisko życia dzieli się na wodne (np Nessie, Storsjeodjuret), lądowe (np Miirri, Koao) i powietrzne (np japoński wąż drzewny, amerykański gromoptak). Od czasu do czasu wyróżniane są także hominidy - czyli kryptydy człekokształtne. Zalicza się do nich {Bigfoot'a|amerykańską Wielką Stopę}, Yoli, Ałmysa, Sasquatcha, itd. Niektórzy badacze wyodrębniają również osobną kategorię - kryptydy anomalne, w której umieszczają takie kryptydy, jakich nie sposób przypisać do którejś z wyżej przedstawionych kategorii (np Chupacabra, alpejski Tatzelwurm).

Również w naszym kraju żyło lub istnieje co najmniej kilkanaście zwierząt, które możemy określić mianem "polskie kryptydy". Na Pomorzu grasował pomórnik, nazywany kuzynem chupacabry (pomórnik zabijał zwierzęta gospodarskie, pozostawiał na ich ciałach charakterystyczne ślady i wysysałz nich krew), na wschodzie zamieszkiwał "polski bigfoot" nazywany przez mieszkańców "getzko", z kolei na Śląsku zaobserwowano kilka razy Tatzelwurma. Istniejące na terenie kraju grupy badające niewyjaśnione zjawiska wciąż sporadycznie dostają doniesienia o nieznanych gatunkach zwierząt spotykanych na terenie Polski.

Licencja: Creative Commons
2 Ocena