Bułgaria kojarzy się polskim turystom głównie z letnim wypoczynkiem na plażach nad Morzem Czarnym. Stosunkowo niewielu Polaków zdaje sobie sprawę z tego, że Bułgaria to również wspaniałe miejsce na wypad na narty.

Data dodania: 2009-10-04

Wyświetleń: 1868

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Bułgaria kojarzy się polskim turystom głównie z letnim wypoczynkiem na plażach nad Morzem Czarnym. Mówimy Bułgaria, a myślimy Słoneczny Brzeg, Złote Piaski, Burgas i Warna. Stosunkowo niewielu Polaków zdaje sobie sprawę z tego, że Bułgaria to również wspaniałe miejsce na wypad na narty. To właśnie w Bułgarii leży najwyższy szczyt Bałkanów- Musała, wznoszący się na wysokość 2925m.n.pm.

Najbardziej popularnymi terenami na narty w Bułgarii są góry Pirin i Rodopy. To tutaj znajdują się najbardziej rozpoznawalne bułgarskie kurorty zimowe takie jak Bansko czy Pamporovo. Nie należy zapominać także o górach Rila i najstarszym bułgarskim kurorcie narciarskim jakim jest Borovec oraz o Sofii, która sama w sobie również stanowi doskonałe miejsce do zimowego wypadu na narty. Najwyższym szczytem gór Rila jest wspomniana już Musała, natomiast góry Pirin mogą się pochwalić szczytem niższym zaledwie o 10 metrów. Jest nim Wichren wznoszący się na wysokość 2915m.n.p.m. Ponieważ sezon narciarski zbliża się wielkimi krokami, chcielibyśmy przybliżyć Państwu bułgarskie regiony narciarskie i poddać pod rozwagę wypróbowanie w tym roku czegoś nowego. Powodów może być wiele, ale te najbardziej istotne to z pewnością doskonała infrastruktura i warunki pogodowe oraz fakt, że apartamenty w Bułgarii, a właściwie ich wynajem, jest naprawdę tani.

BANSKO (Góry Pirin)
Bansko leży w górach Pirin i jest oddalone od Sofii o 160km, co sprawia, że dojazd ze stolicy Bułgarii jest stosunkowo krótki i łatwy. Z sofijskiego lotniska można do Banska dotrzeć z reguły w niecałe 2 godziny. Podobna odległość dzieli Bansko od drugiego co do wielkości miasta w Bułgarii- Plovdiw.

Fakt, że Bansko w ciągu kilku ostatnich lat stało się najchętniej odwiedzanym kurortem narciarskim w Europie Wschodniej, nie dziwi nikogo kto choć raz odwiedził to miasto. Nie jest to typowy kurort wakacyjny, w którym oprócz kompleksów turystycznych i lokali gastronomicznych nie znajdzie się nic godnego uwagi. Bansko to górskie miasteczko o długiej historii, posiadające piękne Stare Miasto, pełne zachwycających, starych budynków, muzeów i pomników. Jednak tym co rokrocznie przyciąga tutaj ogromne rzesze turytów są przede wszystkim niesamowite warunki do uprawiania narciarstwa zimą i pieszych wędrówek latem. Bogactwo tutejszej przyrody to zresztą jedna z cech charakterystycznych dla całego regionu. W 1983 roku Park Narodowy Pirin wpisano na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO. Jak wiadomo w przypadku kurortu zimowego ogromne znaczenie ma infrastruktura narciarska. W tej dziedzinie Bansko może śmiało konkurować z najlepszymi kurortami Austrii, Szwajcarii czy Włoch. Jest tu aż 65km tras narciarskich, obejmujących 15 stoków, w tym jeden 16 kilometrowy. Do tego dochodzą miejsca gdzie jeździć można poza stokami. Stoki połączone są systemem wyciągów, w którego skład wchodzi 7 wyciągów krzesełkowych, 7 wyciągów orczykowych i jeden wyciąg gondolowy. Gondola w Bansku jest całkiem nowa i jest jednym z najnowocześniejszych tego typu wyciągów w Europie! Śnieg leży tu od grudnia do połowy maja. W ostatnich latach Bansko miało doskonałą pokrywę śnieżną, ale nawet gdyby warunki atmosferyczne nie sprzyjały, można liczyć na system 53 armatek śnieżnych.

Infrastruktura już teraz jest tu doskonała, a przecież Bansko cały czas się rozwija. Na terenie kurortu nie brakuje stosunkowo tanich miejsc noclegowych w całkiem nowych kompleksach apartamentowych, których standard to często 4 lub 5 gwiazdek. Kompleksy dysponują własnymi basenami krytymi, centrami spa i wieloma innymi udogodnieniami. Luksusowy apartament z kominkiem w kompleksie z basenem można tutaj wynająć na tydzień w szczycie sezonu za mniej niż 300zł od osoby! W Bansku można też tanio i dobrze zjeść w jednej z naprawdę wielu charakterystycznych tawern, które noszą tu nazwę „mehana". Za trzydaniowy posiłek płaci się niewiele ponad 20zł!

BOROVEC (Góry Rila)
Borovec to dziś nowoczesny kurort, który stał się w ostatnich latach niezwykle popularnym kierunkiem turystycznym związanym ze sportami zimowymi. Miasteczko leży na północnych stokach Musały we wschodniej części panoramicznych gór Rila. Borovec jest położony na wysokości ok. 1390 metrów i otaczają go piękne, iglaste lasy. Okolica ma długą historię i przyciąga narciarzy od 1896 roku. Tutejsze stoki są położone na wysokości nawet do 2600m!

Borovec jest oddalony o ok.70km od Sofii, dojazd jest więc, podobnie jak w przypadku Banska, bardzo dogodny. Kurort stanowi idealne miejsce na wakacje w Bułgarii zarówno ze względu na śnieg i stoki narciarskie jak i ze względu na wszelkie dodatkowe udogodnienia. Stoki w Borovcu są z reguły pokryte śniegiem od połowy grudnia do kwietnia. Zima to zresztą pora, w której widać prawdziwy urok Borovca. Narciarze mają tutaj do dyspozycji aż 45km stoków o różnym stopniu trudności i różnej długości. Są one pogrupowane w trzy regiony narciarskie: Sitnqkovo - Martinovi Baraki, Markudjik i Qstrebec. Stoki w regionie Qstrebets są według wielu osób najlepsze- tutaj odbywają się wszystkie zawody, których gospodarzem Borovec jest regularnie. Dwa razy odbywały się tutaj zwody rangi World Cup w narciarstwie alpejskim, a tutejsze trasy biatlonowe należą do najlepszych w Europie! Jest to kurort typu alpejskiego i zapewnia doskonałe warunki do uprawiania sportów zimowych takich jak: jazda na nartach, nocna jazda na nartach, snowboarding, narciarstwo biegowe, skoki narciarskie, biathlon i wiele innych. Dostępne są tutaj stoki dla początkujących, średnio zaawansowanych i zaawansowanych narciarzy. Stoki są oznakowane w sposób międzynarodowy ze znakami w wielu europejskich językach. Są one także doskonale utrzymane.

W Borovcu nie brakuje wysokiej klasy hoteli, apartamentowców, dyskotek i sklepów. Wybór restauracji, zarówno tych regionalnych, typowo bułgarskich, jak i tych międzynarodowych powinien zadowolić nawet największych smakoszy. Większość głównych hoteli jest oddalona od siebie o maksimum 500m, podobnie jak gondola i stoki do nauki jazdy na nartach. To sprawia, że kurort jest przyjazny dla rodzin z dziećmi. Borovec to naprawdę idealne miejsce na rodzinne wakacje połączone z nauką jazdy dla najmłodszych, ma jednak do zaoferowania również całkiem bogate życie nocne, a wszystko to za ceny, które nie rujnują portfela.

PAMPOROVO (Rodopy)
Pamporovo to doskonałe miejsce do nauki jazdy na nartach. Kurort leży na wysokości 1650m.n.p.m. w odległości 260km od Sofii, ale tylko 85km od drugiego pod względem wielkości miasta w Bułgarii, Plovdivu. 17,5km stoków narciarskich to głównie trasy zielone dla początkujących oraz dobrej jakości trasy niebieskie i czerwone. Jest też kilka stoków czarnych w tym jeden nazywany „The Wall" dla najbardziej doświadczonych narciarzy. W kurorcie funkcjonują świetne szkółki narciarskie, a dwugodzinna lekcja może tu kosztować mniej niż 100zł. Tutejsze tereny narciarskie są obsługiwane przez 5 wyciągów krzesełkowych i 13 orczyków. Wiele dobrych i tanich barów i restauracji można znaleźć przy samych stokach. Oferują one zarówno dania typowe dla regionu jak i dania typu fast-food.

Obecnie na etapie planów są prace nad projektem „Perelik", który ma połączyć kurorty Pamporovo, Chapelare, Smolyan i Perelin w jeden olbrzymi teren narciarski. Nowy kurort będzie posiadał 55km stoków, 25 wyciągów i armatki śnieżne zapewniające doskonałe warunki do uprawiania narciarstwa. Do tego dojdzie infrastruktura sportowa i rozrywkowa mająca sprawić, że będzie to całoroczny kierunek turystyczny.

Jak widać oferta Bułgarii jeśli chodzi o sezon zimowy jest naprawdę bogata i interesująca. A to przecież tylko trzy z wielu miejsc gdzie w Bułgarii można oddawać się białemu szaleństwu! Wszystkim, którzy jeszcze nie zdecydowali gdzie się wybiorą na narty w sezonie 2009/2010 polecamy wzięcie pod uwagę Banska, Borovca i Pamporova!

Licencja: Creative Commons
0 Ocena