Wraz z nadejściem pierwszych upałów, coraz częściej docierają do nas informacje o pożarach. Najczęściej płoną lasy i trawy, ale zdarza się też, że budynki mieszkalne i biurowce nagle stają w ogniu. Nawet niedopałek papierosa, czy też plastikowa butelka pozostawiona na słońcu może doprowadzić do poż...

Data dodania: 2007-06-18

Wyświetleń: 6604

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 2

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

2 Ocena

Licencja: Creative Commons

Wraz z nadejściem pierwszych upałów, coraz częściej docierają do nas informacje o pożarach. Najczęściej płoną lasy i trawy, ale zdarza się też, że budynki mieszkalne i biurowce nagle stają w ogniu. Nawet niedopałek papierosa, czy też plastikowa butelka pozostawiona na słońcu może doprowadzić do pożaru, a co dopiero wadliwe urządzenie gospodarstwa domowego, lub spięcie! Na szczęście nie jesteśmy bezsilni wobec żywiołu, alternatywą są bowiem gaśnice, hydranty i systemy gaśnicze.

Najbardziej rozpowszechnione w walce z pożarem są gaśnice. Ze względu na możliwość zastosowania różnych typów środka gaśniczego można wyróżnić takie gaśnice jak:
- gaśnice proszkowe
- gaśnice śniegowe
- gaśnice pianowe
- gaśnice halonowe
Gaśnice mają bardzo szerokie zastosowanie – nadają się zarówno do fabryk, jak i samochodów. Powstały również gaśnice do gaszenia sprzętu komputerowego – przydatne zarówno w domu, jak i w firmie. Pozwalają one ugasić płonący monitor lub sprzęt RTV nie zapylając przy tym innych urządzeń.

Popularne są również hydranty, które możemy zakupić w formie zawieszanej szafki hydrantowej (podtynkowe, głębokie, bębnowe) oraz jako hydranty zewnętrzne, często spotykane na ulicach. Hydranty służą do pobierania wody z wodociągu, co powoduje, że hydranty sprawdzają się raczej w zakładach pracy lub na otwartych przestrzeniach niż w domu. Coraz częściej hydranty spełniają również funkcję estetyczną, ponieważ producenci malują je na życzenie klienta na dowolny kolor.

Systemy gaśnicze zyskały największą popularność w ciągu ostatnich kilkunastu lat. Instaluje się je przede wszystkim w firmach, ale zdarzają się też osoby prywatne, pragnące mieć większą kontrolę nad jednym z czterech żywiołów. Systemy gaśnicze są więc stosowane w miejscach, w których pożar byłoby trudno ugasić, bez narażenia na poważne straty, dlatego też lepiej starać się do niego nie dopuścić, stosując czujniki dymu. Systemy gaśnicze to przede wszystkim urządzenia, które wykrywają i sygnalizują pożar (zazwyczaj są to mikroprocesory wyposażone w czujkę dymu) lub zajmują się jego ugaszeniem. Producenci coraz częściej zwracają uwagę na to, by ich wyroby były nieszkodliwe dla środowiska, nie musimy więc dokonywać wyboru pomiędzy poczuciem bezpieczeństwa, a ekologiczną postawą, dlatego warto zainteresować się szeroką ofertą urządzeń przeciwpożarowych.
Licencja: Creative Commons
2 Ocena