Logo jest jednym z elementów, które oprócz samej nazwy kojarzą się z danym produktem lub firmą. Czy warto zainwestować w dobre logo? Jak wygląda proces projektowania i tworzenia własnego logo.

Data dodania: 2008-09-26

Wyświetleń: 3017

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Każdemu z nas obiły się kiedykolwiek o uszy takie terminy, jak projektowanie logo firmy, czy tworzenie logo. Coraz więcej powstaje placówek, trudniących się w tego typu profesji. Posiadają ugruntowaną pozycję na rynku i z powodzeniem poszerzają grono swych stałych klientów. Stale się rozwijają, poznając nowe standardy, technologie oraz trendy graficzne. Wykonywane przez nie logo, to pierwszy komunikat, jaki firma wysyła do swoich klientów. Służy przede wszystkim, do odpowiedniej prezentacji danego przedsiębiorstwa, umiejętnej komunikacji z klientem oraz do tworzenia tożsamości firmy.

Logo symbolizuje przede wszystkim to, czym firma jest, lub czym chciałaby się stać, stanowi główny element identyfikacji wizualnej firmy, graficzną formę przedstawienia symbolu firmy oraz wiąże się z sukcesem rynkowym i marketingowym produktu. Warto podkreślić, że projektowanie logo firmy, musi uwzględniać czynniki, jakimi są: przykuwanie uwagi, wywoływanie zainteresowania, łatwość w zapamiętywaniu i tworzenie miłych skojarzeń. Konstrukcja każdego znaku, powinna nieść odpowiednie przesłanie dla odbiorcy, prezentować firmę jako profesjonalną, dynamiczną i nowoczesną oraz odpowiadać specyfice danego przedsiębiorstwa (zachowanie spójności, z systemem komunikacji). Odpowiednio dobrane logo, jest więc równie ważne, jak sama nazwa firmy. Wybierając kolorystykę oraz krój czcionki, należy zastanowić się nad tym, kto będzie klientem firmy i do kogo skierowane są usługi? (definiowanie płci, wieku, dochodów oraz przynależności do określonych grup). Umiejętne projektowanie logo firmy, może jasno identyfikować zakres jej działalności, a stosowanie tegoż znaku graficznego, tworzy pozytywne wyobrażenie o przedsiębiorstwie, w umysłach kontrahentów i pracowników. Niestety, bardzo często spotyka się sytuację, w której źle dobiera się kolory, proporcje i tło, które powodują zarówno nieprawidłową percepcję znaku, jak i wzbudzają utratę wiarygodności, w oczach potencjalnych nabywców.

Przedsiębiorstwa, których domeną jest profesjonalne tworzenie logo, wykonują również wizytówki, papier firmowy, materiały reklamowe oraz materiały public relations. Po wybraniu odpowiedniego pakietu, kontaktują się z klientem drogą elektroniczną, lub telefoniczną i dokonują konkretyzacji ustaleń, w jakiej branży będzie wykorzystany projekt logo. Zadają również pytania o ewentualne preferencje kolorystyczne i symbolikę branżową i sprawdzają projekt, u bezpośredniej konkurencji. Tworzenie logo, jest na bieżąco konsultowane z nabywcą, a wybrany projekt, przedstawiony zostaje w trzech wersjach kolorystycznych. Największą popularnością, cieszą się zdecydowanie pakiety standardowe, skierowane do osób, chcących wykorzystać logo, do użycia w materiałach drukowanych (wizytówki, ulotki, teczki firmowe), zamieszczania reklam w prasie regionalnej, identyfikacji wizualnej firmy, projektu stron WWW oraz promowania wizerunku firmy na rynku.
Licencja: Creative Commons
0 Ocena