Zmieniamy się w każdej chwili. Jest to nieuniknione. Jednocześnie większość zmian jest tak drobnych i zachodzi tak łatwo, że nie jesteśmy ich zwykle świadomi - mimo, że w perspektywie czasu składają się na ogromne przeobrażenia.
Pytanie, które warto sobie zadać nie brzmi więc 'Zmieniać się czy nie?'
Pytanie to brzmi 'W jaki sposób możesz najlepiej pokierować własną zmianą, tak, by jutro być lepszym człowiekiem niż jesteś dzisiaj? Jak możesz jutro czuć się szczęśliwszy, bardziej kochać i być bardziej kochanym, zarabiać więcej, osiągać kolejne cele, żyć pełnią życia w jeszcze większym stopniu niż obecnie?'
Jest wiele dróg i sposobów odpowiedzi na to pytanie. Niektóre będą skuteczne, a inne będą jeszcze bardziej skuteczne. Ja oferuję Ci pomoc w znalezieniu najskuteczniejszych dla Ciebie sposobów kształtowania własnego życia - i szybkiej nauki ich zastosowania.
Strach przed zmianami
A jednak wiele ludzi boi się zmiany. Wg. Virginii Satir, niezwykle skutecznej terapeutki rodzinnej, to właśnie instynkt unikania zmian, a nie instynkt przetrwania, stanowi najsilniejszy instynkt ludzki (czego przykładem mogą być samobójcy, którzy potrafią wybrać śmierć nad zmianę swojego podejścia do życia czy sposobu myślenia). Strach przed zmianami potrafi być potężną siłą - tak długo, jak długo ludzie nie zdają sobie sprawy z kilku prostych prawd. Pierwszą z nich poznałeś już wcześniej - zmiany zachodzą zawsze. Niezależnie od tego czy je dostrzegamy czy nie, zmiany zachodzą -wiec nie ma sensu się ich obawiać. Drugą jest fakt, że zmiana, wbrew popularnemu w pewnych kręgach przekonaniu, może zachodzić szybko i bezboleśnie, jeśli tylko zostanie wprowadzona w odpowiedni sposób. W niektórych przypadkach skuteczna zmiana nie może zajść inaczej niż tylko szybko - zbyt wolne tempo przeciwdziałałoby całemu procesowi. Trzecią - i dla wielu najważniejszą - jest różnica miedzy odczuwaniem dyskomfortu z obecnej sytuacji przez długi czas, ale z przeciętną intensywnością, a odczuciem dyskomfortu związanego z nowością raz, ale za to intensywniej. Wystarczy jednak pozwolić sobie na jednoczesne doświadczenie nieprzyjemnych uczuć związanych z kilkoma sytuacjami w której obecny układ nie zdawał egzaminu, by zmiana stała się tym przyjemniejszym wyborem, a strach przed zmianami uległ zapomnieniu. niezwykle istotną prawdą jest to, że bardzo niewiele zmian jest tak naprawdę nieodwracalnych. Rezygnacja z pracy może się wydawać czymś trwałym, podobnie jak rozstanie z partnerem - ale jest tak tylko tak długo, jak długo nie dostrzegamy tego, że możemy znaleźć inną pracę na podobnym lub lepszym stanowisku, jak długo nie pamiętamy o tym, że na tym świecie jest 6 miliardów innych osób, z którymi możemy nawiązać związek - i że przez czystą statystykę, przynajmniej część z nich musi być dla nas lepiej dobranym partnerem.
Nauka Skutecznej Zmiany
Skoro więc chcesz się zmieniać na lepsze i jesteś do tego gotowy, pozostaje jeszcze jedno istotne pytanie: Co dokładnie chcesz osiągnąć?
Czy:
- Chcesz być szczęśliwy w życiu?
- Chcesz stworzyć wspaniały związek lub jeszcze bardziej ulepszyć ten, który już masz?
- Chcesz się nauczyć nowych, przydatnych umiejętności?
- Chcesz nauczyć się lepiej komunikować z ludźmi i tworzyć lepsze relacje z nimi?
- Chcesz bardziej się motywować do osiągania swoich celów?
- Chcesz nauczyć się jak zarabiać więcej pieniędzy i jak zarabiać robiąc w życiu to co lubisz?
- Chcesz skuteczniej planować swoje życie i ustalać swoje cele?
- Chcesz nauczyć się w jaki sposób możesz bawić się i cieszyć każdą chwilą swojego życia?
- Chcesz pozbyć się ograniczających nałogów i sposobów myślenia, oduczyć się nawyków, fobii czy natręctw?
- Chcesz nauczyć się w jaki sposób możesz stworzyć sobie taki styl życia, w którym do końca życia możesz mieć wakacje?
- Chcesz nauczyć się Wolności pisanej przez wielkie "W" - Wolności emocjonalnej, umysłowej, zawodowej, finansowej i duchowej?
A może chcesz czegoś zupełnie innego? W końcu to Ty wiesz jakie są Twoje cele - moim zadaniem, jeśli zaakceptujesz moją pomoc, jest ułatwienie Ci dotarcia do nich, co mogę zrobić ucząc Cię skuteczniejszych metod pracy z własnym umysłem i emocjami.
Możesz chcieć zapytać czy jesteś w stanie uzyskać te same rezultaty bez niczyjej pomocy? Tak, jesteś. To Twoja głowa i to Ty dokonujesz w niej zmian, ja służę Ci jedynie pomocą i sugestią, wskazując krótsze i łatwiejsze sposoby dokonania pożytecznych zmian. Pytanie nie brzmi więc czy jesteś w stanie sam dokonać tej zmiany. Brzmi ono - czy stać Cię na to, by zajęło Ci to dużo więcej czasu i kosztowało Cię dużo więcej wysiłku? Czy stać Cię na inwestowanie czasu we własne poszukiwania, w momencie gdy możesz poświecić ten czas swoim najbliższym, swojej pracy lub swoim pasjom - i robić to w dużo pełniejszy i bardziej satysfakcjonujący wszystkich sposób, dzięki zmianom, których w sobie dokonałeś?
Decyzja należy do Ciebie.
Niezależnie od tego czy skorzystasz z mojej pomocy i zgłosisz się do mnie na coaching, chciałbym zostawić Cię lepszym niż kiedy wchodziłeś na tą stronę. W tym celu mam dla Ciebie prezent w postaci kilku krótkich ćwiczeń, które mają na celu poprawę Twojej codziennej jakości życia.
1. Technika Steve Jobsa*
Każdego dnia rano, gdy tylko wstaniesz, stań przed lustrem, uśmiechnij sie do siebie i zadaj sobie jedno pytanie. "Gdyby dzisiaj był ostatni dzień mojego życia, czy byłbym zadowolony spędziwszy go w taki sposób, w jaki planuje go spędzić?" Jeśli zbyt wiele razy pod rząd (dla niektórych będzie to 5, dla innych 10 - zdecydowanie nie więcej niż 20) odpowiedź jakiej sobie udzielisz brzmiałaby "Nie" - najwyższy czas wyraźnie coś zmienić coś w swoim życiu.
* Steve Jobs jest założycielem m.in. Apple Computers i studia Pixar oraz jedną z osób, które najsilniej wpłynęły na kształt współczesnego branży komputerowej i rozrywkowej Wychowany w rodzinie robotniczej, rzucił studia po pierwszym semestrze (jednocześnie chodząc wciąż na zajęcia - ale tym razem tylko na te, które faktycznie go interesowały). Jego umiejętność dostosowania sie do sytuacji demonstruje jego zachowanie po tym, gdy momencie największego rozkwitu jego pierwszej firmy, Apple Computers, został z niej wyrzucony przez własną radę nadzorcza. Tam, gdzie inni mogliby sie poddać, on pozwolił sobie na zmianę i odkrycie czegoś nowego, zakładając dwie kolejne firmy (NeXT oraz studio Pixar). Obecnie jest jednym z dyrektorów i największym udziałowcem firmy Disney oraz prezesem Apple Computers, będąc jednocześnie 78 najbogatszym człowiekiem w Stanach Zjednoczonych (i 53 jeśli liczyć spośród tych, którzy do swojej fortuny doszli własną pracą).
2. Docenianie Przeszłości
Większość ludzi ma w przeszłości jakieś rzeczy, które chcieliby zrobić inaczej. 'Gdybym mu wtedy tylko to powiedział!', 'Gdybym podszedł do tamtej dziewczyny!', 'Gdybym kupił tamte akcje...' itp. Celem tego ćwiczenia jest nauczenie Cię doceniania tego, jak faktycznie sprawy miały miejsce i zauważenie tego, że także te pozornie negatywne doświadczenia były niezbędne do ukształtowania Ciebie takim, jaki teraz jesteś.
Usiądź wygodnie, zamknij na chwile oczy, zrelaksuj się. Pomyśl o kilku niezwykle przyjemnych sytuacjach ze swojego życia - takich, które cenisz najbardziej. Wyobraź sobie swoje życie jako ciąg zdarzeń, od urodzin aż do chwili obecnej i pozwól tym bardzo przyjemnym zdarzeniom stać się większymi, bardziej kolorowymi i wyraźnymi. Pozwól sobie naprawdę docenić te wspaniałe chwile.
A teraz zwróć uwagę na kilka wydarzeń, które chciałbyś aby nie miały miejsca. Dla każdego z nich, od punktu tuż przed nim, poprowadź alternatywny ciąg zdarzeń, w którym te negatywy nie zachodzą - i dojdź nim do chwili obecnej... z jednym wyjątkiem - zobacz jak wprowadzenie tamtej zmiany wpływa na całe Twoje życie, tak że nie zachodzą wprawdzie zdarzenia negatywne - ale nie zachodzą również te pozytywy, które wcześniej tak ceniłeś (wystarczą wszak drobne zmiany- spóźnienie sie na pociąg, w jakiejś chwili, niedostrzeżenie znajomego na ulicy, itp.). Jak dochodzisz do chwili obecnej bez negatywów - ale i bez pozytywów. Zauważ że jesteś tym kim jesteś dlatego, że wydarzyły sie wszystkie te rzeczy, które Ci sie wydarzyły - nie wyłącznie te dobre. Że wyciągnąłeś ze wszystkich naukę. Że wszystkie Cię zmieniły.
Następnie puść sobie tą 'obojętną' ścieżkę od tyłu, tak jakbyś przewijał ją na podglądzie... Aż do jej początku, kiedy wrócisz do swojej 'normalnej' linii życia - i przejdziesz, tym razem w pełni ją doceniając, do chwili obecnej.
3. Intensyfikacja Przyjemności
Masz pewne przyjemne wspomnienia i pewne bardzo przyjemne wspomnienia. A gdyby mogły one stać sie jeszcze bardziej przyjemne? Gdybyś mógł odczuwać je jeszcze pełniej? Kusząca propozycja? Doskonale!
Więc do dzieła!
Przypomnij sobie teraz taką naprawdę przyjemną sytuacje. Zobacz ją wyraźnie, niech będzie naprawdę kolorowa i pełna głębi. Jeśli patrzyłeś w niej dotąd na siebie z pewnego dystansu - teraz wejdź w nią i zobacz wszystko tak jakbyś teraz to widział. Dodaj tam ruch i zobacz jak zmienia to Twoje odczucia. Powiększ całe wyobrażenie i przybliż je jeszcze bardziej, tak by całą ta sytuacja otaczała Cię w pełni. Jeśli były tam jakieś charakterystyczne dźwięki (np. muzyka w tle, szum fal, itp.) - usłysz je teraz. Poczuj zapachy, pozwól sobie nabrać w płuca powietrza z tego miejsca. Bądź tam w pełni.
A teraz, gdy tak wyraźnie odczuwasz to wszystko, zobacz gdzie to uczucie przejawia się w Twoim ciele. Gdzie sie zaczyna i jak sie rozprzestrzenia, w jakim miejscu (lub miejscach) czujesz je na końcu... Po czym wyobraź sobie ze to uczucie wychodzi z tych punktów końcowych, jeszcze sie wzmacnia, po czym wędruje poza Twoim ciałem do punktu startowego - i stwórz taką samo-napędzającą się pętle przyjemności... Po czym zacznij ja coraz bardziej rozkręcać!
Możesz to wykorzystywać z praktycznie każdym przyjemnym uczuciem - korzystaj, baw sie i eksperymentuj.