Wszyscy lubimy dostawać prezenty, zwłaszcza, jeśli są to podarunki trafione. Niestety, im jesteśmy starsi, tym trudniej nas zadowolić, a tym samym kupić (wymyślić!) prezent. Byłoby dobrze, gdyby był ładny i praktyczny. I do tego z klasą i mieszczący się w kręgu zainteresowań osoby, którą chcemy obdarować. 

Data dodania: 2009-09-24

Wyświetleń: 3225

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Jeśli masz trudności z kupowaniem prezentów, proponuję rozwiązanie bezpieczne i pasujące do większości sytuacji - kup książkę. Jestem przekonana, że dla każdego można znaleźć pozycję, która przypadnie mu do gustu. No tak - łatwo powiedzieć: książkę - ale jaką? Aby ułatwić Ci wybór, przygotowałam dla Ciebie listę z podpowiedziami. Mam nadzieję, że okaże się przydatna. Może skorzystasz z niej bezpośrednio, a może zainspiruje Cię i wymyślisz coś swojego? Linki pokażą Ci okładkę i szczegóły wybranej pozycji.

 Dla nieznajomych: Najwięcej trudności sprawia nam kupowanie prezentów dla osób, które słabo znamy. W takiej sytuacji warto postawić na pozycje maksymalnie "bezpieczne". Do takich należą wszelkiego rodzaju albumy, zawierające dużą ilość zdjęć. Zwykle nie kupujemy ich sobie sami, z drugiej strony każdy chętnie je przegląda. Każdy z nich zabiera czytelnika w podróż dookoła świata, zwracając jednak uwagę na inne aspekty.

"Uśmiech świata" zwraca uwagę na uniwersalność ludzkiego uśmiechu bez względu na kulturę i położenie geograficzne, "Cuda świata" podkreślają piękno krajobrazów, a "Europa z lotu ptaka" zaskakuje ujęciami z niezwykłej perspektywy.

Równie trudne jest kupowanie prezentów dla nastolatków. Nastoletnie dziewczyny mogą się ucieszyć z "Pamięci na całe życie", która jest zbiorem ćwiczeń poprawiających pamięć, koncentrację i rozwijających wyobraźnię. "Biżuterii z koralików", dzięki której będą mogły się nauczyć samodzielnie wykonywać biżuterię. Aby dopełnić prezent możemy kupić komplet koralików. "Inna" to powieść psychologiczna Ireny Jurgielewiczowej o nastoletniej dziewczynie.

Nastoletnim chłopcom mogą się podobać "Samoloty 1001 fotografii". Jeśli chłopak mało interesuje się techniką, być może spodoba się mu perspektywa czytania "1000 słów na minutę". Możesz mu także pomóc rozwijać potencjał umysłowy dzięki "Grom i zabawom".

Kolejną grupą, dla której kupowanie prezentów stanowi wyzwanie, są biznesmeni. Zwykle mają wszystko, czego chcą i potrzebują, a jeśli czegoś nie chcą i nie potrzebują, to prezent nie spełni swojej funcji... Ale bez paniki - i tutaj można znaleźć coś, ich zaintersuje: "To jedno, co powinieneś wiedzieć" to książka ukazująca szersze znaczenie "sukcesu". Pozycją wartą zainteresowania jest też "Szukaj Jak Google i konkurencja wywołali biznesową i kulturową rewolucję", a dla kobiet biznesu: "Kobiety górą!Jak przetrwać w labiryncie biznesu".

Mama: jeśli lubi kwiaty i rośliny, na pewno ucieszy się, jeśli będzie mogła się dowiedzieć, jak lepiej je pielęgnować dzięki książce "Rośliny w mieszkaniu". Ciekawą pozycją mogą być także "Kwiatki Jana Pawła II", które zawierają zabawne anegdoty z życia polskiego papieża, które z przyjemnością się czyta. Jeśli Twoja mama lubi czytać, wiele przyjemności możesz jej sprawić autobiografią Jane Fondy pt. "Moje życie".

Dla taty proponuję "Dzikie serce", książkę, która dotyka najgłębszych tajemnic męskości w relacji do Boga. Tata - wędkarz będzie zadowolony z opracowania "Wszystko o wędkarstwie, czyli jak złowić dużą rybę". Większość mężczyzn zwróci też swoją uwagę na "Najsłynniejsze polskie sportowe samoloty wyczynowe".

Na prezent dla żony polecam "Kocham Cię", pozycję, która nie tylko wyrazi uczucia, ale i rozbawi, dzięki potraktowaniu niektórych spraw z przymrużeniem oka. "Trzech panów w łódce nie licząc psa" to kultowa już  XIX-wieczna powieść angielska, nieustannie zachwycająca humorem i polotem. "Kruchość porcelany" to nietypowa literatura kobieca, dotykająca w delikatny i wyważony sposób bliskich kobietom spraw.

Dla męża możesz kupić coś, co z przyjemnością wspólnie obejrzycie, np. "Barwy ziemi - najlepsze zdjęcia dzikiej przyrody". Jeśli Twój małżonek interesuje się motoryzacją, będzie zachwycony albumem "333 samochody sportowe". Mężczyznom może się też spodobać kryminał "Aleja samobójców", jednak pod warunkiem, że lubią czytać.

Dla babci: wybierz album Karola Wojtyły "Niezłomni" lub "Kwiaty w domu". Możesz także zadbać o jej kondycję umysłową i rozrywkę  dzięki książce "Gry i zabawy umysłowe".

Dla dziadka: idealne będą wydania "Tatry", pełne wyrazistych opisów, barwnych sylwetek i humorystycznego języka, "Polska w starej fotografii", album zawierający zbiór archiwalnych zdjęć od początków istnienia fotografii do 1939 roku,  lub "Atlas ptaków", idealna propozycja dla miłośników przyrody, zawierająca opis i fotografie 140 gatunków polsich ptaków.

Dla siostry: "W imię honoru" to poruszająca powieść o młodej Pakistance, która postanawia walczyć z okrutnym systemem kastowym. "Życie Pi" to światowy bestseller, z ponad milionem sprzedanych egzemplarzy. Kolejną interesującą propozycją dla siostry mogą być "Truskawki z szamponem", lekka powieść o świecie wielkiej mody i mediów, jednocześnie ukazująca zaskakujące mechanizmy nim rządzące.

Dla brata: "Ferrari" to marzenie każdego faceta, bez względu na wiek. Książka może częściowo je spełnić ;) Jeśli chcemy podarować coś praktycznego, idealny będzie "Trening mózgu". Propozycja interesująca dla każdego, kto chce usprawnić funkcjonowanie swojego mózgu, poprawić pamięć, koncentrację i refleks. "Niebo" to album popularnonaukowy, który "zabiera Czytelnika w podróż po najciekawszych zakątkach wszechświata".

Kupując prezenty dla znajomych możemy pozwolić sobie na większy luz. Dlatego proponuję:

Dla kolegi: "Akt" - album z artystycznymi fotografiami, który chętnie obejrzy każdy mężczyzna... Jeśli znajomy sam lubi fotografować, będzie zachwycony "Nowym podręcznikiem fotografii". Wielu mężczyzn ucieszy się też z książki "Najsłynniejsze polskie sportowe samoloty wyczynowe". Podobnie będzie z wydaniem "Kalendarz Pirelli 1964-2007", ale to już pozycja na wyjątkowe okazje ;)

Dla koleżanki proponuję "Dziennik nimfomanki", odważną i momentami bulwersującą historię miłości... Jeśli wolisz coś bezpieczniejszego, idealne będzie "Precz z brunetami", pół-kryminał komediowy, pół-romans.

Studenci na pewno chętnie przeczytają "Rodzynki studenckie, czyli co się wykłada na wykładach", pełną anegdot z uczelnianego życia. Jeśli chcesz podejść do prezentu z humorem, alternatywą dla "Rodzynków.." mogą być "Przepisy na kaca" (możesz dopisać pod tytułem: Niezbędnik każdego studenta;) Jeśli wolisz podarować coś ambitniejszego, zobacz "Moje życie i dzieło - H. Ford", autobiografię jednego z najsłynniejszych ludzi biznesu lub  "Techniki kreatywnego rozwiązywania problemów".

Świetnym prezentem dla kobiety w ciąży będzie książka"Ciężarówką przez 9 miesięcy: Przewodnik po ciąży i okolicach" - poradnik, działający jak "gaz rozweselający". Przekazuje rzetelną wiedzę, serwując przy okazji fantastyczną porcję humoru. Z kolei "Wielka ciekawość" to  niezwykła pozycja, ukazująca świat widziany oczami kilkuletniej dziewczynki.

Dla mamy noworodka maleństwo stanowi centrum jej świata, dlatego na pewno spodobają się jej pozycje, dzięki którym pomoże swojemu dziecku dobrze się rozwijać: "Rozwój dziecka na codzień", "Jak odkrywać i rozwijać uzdolnienia u dzieci", "Gry i zabawy z niemowlakami".

A dla samego dzidziusia? Utarł się zwyczaj przynoszenia maluszkowi jakiegoś drobiazgu. Jeśli nie chcesz kupować kolejnego misia, ubranek, którymi trudno trafić we właściwy rozmiar i gusta, możesz zdecydować się na jeden z pięknie wydanych albumików, które na pewno staną się wspaniałą pamiątką. Przykładowe albumiki: "Pusiaczek czyli pierwszy album bobasa", "Album małego dziecka", "Mój pierwszy album".  Albumik "Pamiętnik niemowlaka z wierszykami i rymowankami" dodatkowo jest w wersji różowej dla dziewczynek, i niebieskiej dla chłopców.

A kiedy dzieciaczek podrośnie, na pewno ucieszy się z "Albumu przedszkolaka", lub zestawu "Rysunkowych igraszek".

Kupowanie prezentów nie jest łatwą sztuką. Przecież każdy z nas chciałby, aby podarunek sprawił choć trochę radości. Mam nadzieję, że sporządzona przeze mnie lista choć trochę pomoże w wyborze "prezentu idealnego". Czego sobie i czytelnikom bardzo życzę!

Licencja: Creative Commons
0 Ocena