Wśród wielu sposobów na ogrzanie domu jest i ogrzewanie kominkowe. Dzięki zastosowaniu specjalnego wkładu, który ogrzewa wodę kominek może służyć do ogrzania całego domu.

Data dodania: 2009-09-24

Wyświetleń: 3136

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Wtedy kominek nie jest już tylko elementem tworzącym wystrój wnętrza, a w chłodne ponure wieczory zimowe źródłem nastrojowego ciepła, ale staje się bardzo ważną częścią systemu grzewczego całego domu i nie ogranicza się do ogrzewania tylko pomieszczenia, w którym się znajduje.

Tym specjalnym wkładem jest wkład kominkowy z płaszczem wodnym, który z wyglądu w zasadzie niczym się nie różni od tych standardowych wkładów. Jednak wewnątrz wkładu umieszczony jest płaszcz wodny, czyli przestrzeń wypełniona wodą, która otacza palenisko. Woda ta jest ocieplana przez kominek i doprowadzana do instalacji grzewczej. Możliwe jest również podgrzanie w kominku wody, która popłynie z kranu. Wówczas kominki z płaszczem wodnym muszą być zaopatrzone w tzw. wężownice.
Mało kto decyduje się jednak na stosowanie ogrzewania kominkowego jako jedynego systemu grzewczego w domu. Takie rozwiązanie wiąże się z regularnym rozpalaniem kominka, ponadto dłuższa nieobecność domowników oznacza problemy z utrzymaniem ciepła w domu. Dlatego też obok kominka w domach najczęściej stosuje się dodatkowe ogrzewanie: elektryczne, gazowe czy też olejowe. Automatyczne sterowanie sprawia, że kocioł sam się wyłącza lub włącza, w zależności od tego, czy kominek jest rozpalony czy też nie. Pamiętać należy o tym, że przy kotłach na paliwa stałe wykluczona jest możliwość ich automatycznej współpracy z kominkiem.

Kominki z płaszczem wodnym według norm obowiązujących w Polsce mogą być instalowane tylko w instalacjach grzewczych systemu otwartego, gdzie woda ma kontakt z atmosferą w otwartym naczyniu zbiorczym. Korzystanie z systemów zamkniętych, które posiada wiele zalet jest możliwe dzięki zastosowaniu dodatkowego przeponowego wymiennika ciepła. Oddziela on obiegi wodne, przez kominek w układzie otwartym oraz przez grzejniki, w układzie zamkniętym.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena