Wymiany zagraniczne są bardzo popularne wśród studentów, ponieważ dają szansę na przeżycie niezapomnianej przygody, która będzie łączyła w sobie przyjemne z pożytecznym.

Data dodania: 2009-09-08

Wyświetleń: 1737

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Wyjeżdżając na rok do innego kraju mamy szansę nauczyć się języka, poznać inną kulturę oraz mnóstwo ciekawych osób, a przy tym cały czas zdobywać wykształcenie.
Jednak, jak przekonało się wiele osób wyjazd na wymianę nie jest w gruncie rzeczy czystą przyjemnością. Aby całe to przedsięwzięcie okazało się sukcesem i przyjemnością należy włożyć w to wiele własnego wysiłku i przy tym mieć odrobinę szczęścia. Wyobrażenia o wymianie są zazwyczaj pozytywne, ponieważ większość osób o powiada jedynie o wspaniałej atmosferze, zabawie itp., ale nie wiele osób będzie w stanie przyznać się do początkowych problemów oraz trudniejszych chwil na obczyźnie.
Na wymianę wyjeżdża zazwyczaj kilka lub kilkanaście osób z jednego roku, dlatego warto dopytać się i zapoznać z osobami, które znajdą się w tym samym mieście co i my. Jak wiadomo - co dwie głowy to nie jedna, dlatego wspólnie z innymi wyjeżdżającymi można łatwiej znaleźć mieszkanie i nie zgubić się w początkowych dniach w obcym miejscu. Niestety może się zdarzyć tak, że osoba która będzie nam towarzyszyć okaże się ... nieodpowiednia. Jak wiadomo, nie z każdym można się polubić. Niektórzy studenci, którzy wykazują się bardzo dużą ambicją, na pierwszym miejscu stawiają język obcy, którego starają się nauczyć za wszelką cenę, min. izolując się od innych rodaków. W tym przypadku, nie mamy co liczyć na taką osobę.
Często przypadłością ludzi, którzy wyruszają na wymianę jest szok kulturowy, który może dać się we znaki przez pierwsze tygodnie pobytu w innym kraju. I nie chodzi tu o egzotyczne kraje, które znajdują się po drugiej stronie kuli ziemskie, ale np. Hiszpania, Włochy, kraje skandynawskie i wszystkie te miejsca, które są dla nas po prostu obce. Typowe zachowania Hiszpanów, mogą dla nas być zaskakujące. Aby szok kulturowy, nie przytłoczył i nie przerażał należy postarać się spojrzeć możliwie najbardziej obiektywnie na nowe zachowania i uświadomić sobie, że są one naturalne wśród mieszkańców owego kraju.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena