Artykuł prezentuje kilka wskazówek zarówno dla osób, które planują atrakcyjnie ulokować swoje oszczędności, jak i tych które szukają taniego kredytu i mają dość banków, lichwiarstwa oraz firm które żerują na kłopotach innych ludzi.

Data dodania: 2009-09-04

Wyświetleń: 1999

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Jak się okazuje, bank wcale nie jest niezbędny do atrakcyjnego inwestowania bądź pożyczania pieniędzy. Alternatywą dla banków są pożyczki społecznościowe. To nowość na polskim rynku. Ich idea jest prosta - osoby fizyczne pożyczają sobie pieniądze bez pośrednictwa banków. Pożyczki realizowane są pomiędzy użytkownikami sieci internetowej (ludzie pożyczają bezpośrednio ludziom).


W zależności od potrzeb, możesz występować w roli pożyczkodawcy jak i pożyczkobiorcy. Sam możesz decydować (niczym bankier !!!) komu sfinansować pożyczkę, jaką kwotę pożyczyć, na jaki procent i w jakim terminie ma zostać spłacona.


Dzięki temu pożyczkodawcy mogą zainwestować na wiele wyższy procent niż oferują lokaty bankowe, a pożyczkobiorcy pożyczą pieniądze zaoszczędzając na opłatach bankowych oraz manipulacyjnych. Takie kredyty mogą być nawet kilkakrotnie tańsze niż zaciągane w banku, bo górną granicą oprocentowania pożyczki społecznościowej określoną w prawie jest 20 proc. w skali roku i nie ma praktycznie żadnych opłat. Pożyczając 10 tys. zł na rok w serwisie społecznościowym zapłacimy do 2 tys. zł odsetek, a w banku koszt pożyczki może wynieść nawet 4-4,5 tys. zł. Platforma pośrednicząca w transakcjach pobiera niewielką prowizję, gwarantując bezpieczeństwo oraz zaplecze (umowy, weryfikację danych, pomoc przy windykacji niespłaconych należności).

Pożyczki społecznościowe gwarantują bezpieczeństwo i poufność danych klientów. Podlegają przepisom dotyczącym zasad bezpieczeństwa tak jak każdy inny produkt czy usługa. Wszystkie regulacje przechowywania dokumentów klientów regulują odpowiednie akty prawne. Inwestorzy pożyczający swoje pieniądze mogą spać spokojnie. Uchylanie się od obowiązku spłacania pożyczki pociąga za sobą konsekwencje, jak w każdej innej instytucji finansowej. Zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa zgłaszane jest na policji, a do drzwi dłużnika zapuka komornik.

Pożyczki społecznościowe na świecie

Wszystko zaczęło się w Wielkiej Brytanii. Pierwszy serwis tego typu – Zopa – wystartował w 2005 roku. Od tego czasu na świecie powstało kilkadziesiąt witryn tego typu, z których większość przetrwała próbę czasu. Badania przeprowadzone przez agencję Social Futures Observatory wykazały, że 74% obywateli Wielkiej Brytanii rozważało w pewnym momencie skorzystanie z Zopy zamiast z banków komercyjnych. Uważa się, że przyczyny tego mogą być dwie – z jednej strony niechęć osób prywatnych do instytucji finansowych, przez wielu uważanych za „krwiopijcze”, z drugiej zaś imponujące wskaźniki finansowe uzyskane przez uczestników systemu. Wartość europejskiego rynku pożyczek społecznościowych w 2008 roku wyniosła 55 mln euro, a amerykańskiego 179 mln dolarów (źródło: www.netbanker.com).

W Stanach Zjednoczonych inwestycje w pożyczki P2P są postrzegane jako dobra alternatywa wobec funduszy inwestycyjnych. Działający na rynku amerykańskim od 2006 serwis „Prosper” obsłużył do tej pory kredyty społecznościowe na kwotę ponad 130 milionów dolarów. Na rynku USA zarejestrowanych jest 8 aktywnie działających serwisów społecznościowych. Podobne serwisy obsługują internautów w Australii, Japonii, Chinach, Niemczech, Wielkiej Brytanii, Włoszech.

Pożyczki społecznościowe w Polsce

Pierwszy serwis o nazwie Kokos.pl. wystartował w lutym 2008. Patronat nad projektem objęła firma Blue Media. Firma ta znana jest m.in. z doładowań elektronicznych telefonów przedpłaconych przez Internet oraz systemów płatności on-line dla banków. Blue Media tylko w roku 2008 przetworzyła ponad 10 milionów transakcji internetowych na kwotę ponad 370 mln złotych. Klientami firmy są wiodące banki w Polsce oraz operatorzy telekomunikacyjni.

W styczniu 2009 powstała Smava (spółka córka europejskiego potentata smava.de, założonego przez twórców eBaya). Koszt stworzenia i uruchomienia projektu Smava przekroczył 8 milionów złotych. W odróżnieniu od Kokos.pl, platforma Smava dodatkowo weryfikuje tożsamość osoby ubiegającej się o pożyczkę oraz zaświadczenie o zarobkach bezpośrednio u pracodawców. Do wejścia na Polski rynek serwis Smava przygotowywał się aż 18 miesięcy. Tyle czasu wymagało zbudowanie działającego oraz co najważniejsze bezpiecznego rynku pożyczek między ludźmi.

Trzecim serwisem działającym na naszym rynku od marca 2008 jest Finansowo.pl. Kwoty, którymi możemy obracać nie są wielkie – maksymalna kwota jednorazowej pożyczki nie może przekroczyć 1000 złotych, kwota inwestycji zaś do 500 złotych. Finansowo.pl stał się chyba najbardziej „społecznościowym” spośród serwisów tego typu. Pożyczki są udzielane nie między anonimowymi inwestorami i pożyczkobiorcami, ale wśród ludzi, którzy się znają.

W Polsce pożyczki społecznościowe dostępne są dopiero od niedawna, stąd też liczba transakcji i użytkowników nie jest jeszcze precyzyjnie zmierzona. Analizy mówią, że cały krajowy rynek w 2008 roku wyniósł 15 mln zł i rozwija się w tempie 20% miesięcznie!

Jak to działa ?

W serwisie pożyczek społecznościowych Kokos.pl kwota pożyczki dzielona jest pomiędzy wielu pożyczkobiorców. To ogromna zaleta tego systemu, ponieważ zostaje zminimalizowane ewentualne ryzyko inwestora. Również ze względu na bezpieczeństwo, po rejestracji i weryfikacji w systemie możesz zwrócić się o pożyczkę w wysokości min. 500 zł i maksymalnie 1.000. zł. Po 3 miesiącach od aktywacji konta pożyczsz do 2.500.zł, po 6 miesiącach do 5.000. zł, po 9 miesiącach do 10.000. zł.

Jeśli zatem dzięki pożyczce chcesz kupić np. samochód, musisz zdobyć zaufanie inwestorów. Kolejną pożyczkę będziesz mógł zaciągnąć niezależnie od spłacenia w całości uprzednio pożyczonej kwoty. Spełniając warunki tzw. ratingu, po roku możesz pożyczyć max. 25 000 zł !!!

Przykład:

Pożyczyłeś 1000 zł, z czego 600 zł spłaciłeś terminowo, a Twoje konto jest już aktywne nieprzerwanie od 3 miesięcy. Zgodnie z obowiązującymi zasadami Twój limit wynosi teraz 2 500 zł, możesz zatem pożyczyć kolejne 2 100 zł.

Ostateczna decyzja o udzieleniu lub odmowie udzielenia pożyczki należy do samych inwestorów. W jej podejmowaniu pomocny jest rating - to niezależna ocena wiarygodności użytkownika. Budowana jest w oparciu np. o pięciogwiazdkową skalę przypisaną każdemu użytkownikowi automatycznie po zarejestrowaniu konta.

Kto buduje rating ?

Pożyczkobiorca – po zarejestrowaniu konta i otrzymaniu pierwszej gwiazdki może wystąpić o udzielenie pożyczki (poprzez założenie aukcji). Choć kolejne gwiazdki nie wpływają wprost na możliwość wzięcia pożyczki, to bez wątpienia pożyczkodawcy będą bardziej chętni udzielić pożyczki użytkownikowi, który ma wysoki rating.

Pożyczkodawca – uzyskanie pierwszej gwiazdki nie jest niezbędne do zainwestowania. Należy jednak pamiętać, iż rating budowany jest również w oparciu o łączną wysokość pożyczek udzielonych przez danego pożyczkodawcę.

Warto już dzisiaj budować zaufanie u pożyczkodawców, od tego zależy możliwość zaciągnięcia większego kredytu w przyszłości.

Więcej informacji na temat pożyczek społecznościowych znajduje się w poradniku który możesz pobrać za strony http://www.poradybankowe.com.pl Tam też możesz się zarejestrować zarówno w serwisie Kokos.pl jak i Smava. ---


Mariusz Drejer
http://www.poradybankowe.com.plArtykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Licencja: Creative Commons
0 Ocena