Na przestrzeni wieków ubrania bardzo ewoluowały. Zmiany te były celowo dostosowywane do zapewniania jeszcze większej wygody, lepszej funkcjonalności jak również do potrzeb estetycznych i gustów. Podążając za nowymi trendami w modzie zmieniały się one aby zaspokoić potrzeby ich użytkowników.

Data dodania: 2009-09-03

Wyświetleń: 3154

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Na przestrzeni wieków ubrania bardzo ewoluowały. Zmiany te były celowo dostosowywane do zapewniania jeszcze większej wygody, lepszej funkcjonalności jak również do potrzeb estetycznych i gustów. Podążając za nowymi trendami w modzie zmieniały się one aby zaspokoić potrzeby ich użytkowników. Popularność określonych stylów i mody różnego rodzaju powtarzają się w sposób cykliczny. Istnieje wiele ubrań, które na stałe zmieniły modę. W śród nich najbardziej znane i noszone niemalże na całym świecie są jeansy, minispódniczki, piżamy oraz bikini.

Jeansy

Choć wymyślono je pod koniec XIX, do dziś cieszą się one nieprzerwaną popularnością, a co najciekawsze ich forma nie uległa większej zmianie. Początkowo produkowane jako stój roboczy dla ranczerów, górników i pracowników fabryk, pierwsze jeansy produkowane przez Loeba Straussa zyskały ogromną popularność wśród młodzieży. Noszone są one obecnie przez osoby w niemałe każdym wieku, zarówno przez mężczyzna jak również przez kobiety.

Jeansy zostały spopularyzowane jako element mody przez Jamesa Deana w latach 50 XX wieku. W tych czasach ich noszenie było utożsamiane z buntem. W stanach zjednoczonych były bardzo często strojem niedozwolonym w wielu szkołach, kinach czy też restauracjach czy też kinach. Rozprężenie tych nastrojów miało miejsce w latach 60 i 70 kiedy to jeansy stały się głównym elementem mody noszonym zarówno przez mężczyzn jak również przez kobiety. Wtedy też nastąpiła ich ekspansja na cały świat. Od zawsze były one kojarzone z kulturą zachodnią i typowym strojem cowboya.

Do dziś powstało wiele krojów jeansów. Wraz z powracającą modą kroje te cieszą się powracającą popularnością. Klasyczne jeansy posiadają zamek błyskawiczny i są koloru niebieskiego lub czarnego o prostych nogawkach.


Spódniczki mini

Do lat 60 XX wieku standardowym strojem kobiety była spódnica sięgająca za kolana lub też spodnie. W tym właśnie punkcie w kulturze zachodniej nastąpiła pewna zmiana. Za sprawą angielskiej projektantki mody Mary Quant modne zaczęły być minispódniczki. Strój tego typu noszony był już w starożytnej Sparcie i średniowiecznej Azji. Na zachodzie strój ten zyskał ogromną popularność wraz z nadejściem tzw. rewolucji seksualnej. Kobiety z przełomu lat 60 i 70 stawały się coraz bardziej śmiałe na odsłanianie coraz większych partii ciała.

W latach 80 i 90 minispódniczki straciły na swej popularności, jednak wraz z nadejściem XXI znów zyskały ogromne rzesze zwolenniczek. Spódniczki mini są popularnym elementem wielu strojów sportowych, jak na przykład stroju do tenisa cy też do golfa. Mini spódniczka ewoluowała do jeszcze krótszej jej odmiany nazywanej popularnie mikro spódniczką, której długość wynosi od 13 do 20 centymetrów.

Piżamy

Nie każdy wie że ten popularny n całym świecie strój nocny kulturowo wywodzi się z Indii, gdzie noszony jest zarówno przez kobiety jak również przez mężczyzn jako tradycyjny strój dzienny. Wiadomo, że piżamy damskie i męskie zostały zaadoptowane w Europie na przełomie XVIII i XIX, przez mieszkających w Indiach kolonistów angielskich, francuskich i portugalskich. W związku z różnicą w klimacie piżamy nie mogły być noszone w tradycyjny sposób. Nie zrezygnowano jednak z nich znajdując im nowe zastosowanie. Do początku XX wieku piżamy jako strój nocny wyparły niemal całkowicie stosowane dotychczas koszule nocne. Od momentu trwania drugiej wojny światowej strój ten stał się również elementem nocnej garderoby kobiet.

Tradycyjna piżama jest strojem dwuczęściowym. Składa się ona z wygodnych i luźnych spodni oraz zapinanej bluzy krojem przypominających męską koszulę. Najczęściej wykonywane są one z bawełny lub flaneli. Droższe i bardziej ekskluzywne piżamy produkowane są z satyny lub jedwabiu. Istnieje wiele różnych odbiegających od kroju tradycyjnego typów piżam. Szczególnie dużą liczbą wariantów charakteryzują się piżamy damskie.

Bikini

5 lipca 1946 zrewolucjonizowana została moda plażowa. To właśnie wtedy, w Paryżu zaprezentowany został dwuczęściowy strój kąpielowy dla kobiet o nazwie Atome. Strój ten stanowił odważną alternatywę dla dotychczasowych strojów zakrywających plecy, brzuch, biodra, i szyję. Bikini odkrywało w zasadzie wszystko poza częściami intymnymi. Bikini zaczęło dobywać szturmem plaże całej Europy i części świata. Do Ameryki zawitało dopiero w latach 60 gdzie zostało spopularyzowane za sprawą filmu " I Bóg stworzył kobietę" z Brigitte Bardot w roli głównej. W latach 80, wraz z wymyśleniem stringów strój bikini przeszedł pewną zmianę. Od tego czasu powstają coraz to nowsze i jeszcze bardziej śmiałe warianty tego popularnego stroju plażowo kąpielowego dla kobiet.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena