Grzejniki panelowe charakteryzują się prostą, zwartą konstrukcją i płaskim wykończeniem. Szczególną odmianą paneli są ściany grzewcze o bardzo dużej powierzchni wymiany ciepła z otoczeniem.

Data dodania: 2009-08-27

Wyświetleń: 4953

Przedrukowań: 1

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Grzejniki panelowe ogrzewają na zasadzie promieniowania tj. emisji ciepła przez powierzchnię grzejnika lub na zasadzie promieniowania połączonego z konwekcją - w takim przypadku grzejniki wyposażone są w specjalne ożebrowanie konwekcyjne i system wlotu i wylotu powietrza zapewniający sprawny obieg powietrza po otoczeniu. Grzejniki panelowe produkowane są ze stali, mogą występować w postaci jednej lub kilku płyt połączonych ze sobą i z pojedynczym lub wielokrotnym (np. podwójnym) ożebrowaniem. Płyty stalowe ze względu na właściwości materiału nie nadają się do instalacji, w których występują częste skoki ciśnienia np. w instalacjach z obiegiem wody wymuszanym pracą pompy. Panele to również często stosowana forma wśród grzejników elektrycznych. Charakteryzują się wtedy wysoką dynamiką pracy, efektywnością i ekonomiką działania. Ilość płyt użytych do konstrukcji grzejnika decyduje o jego wymiarach. Grzejniki jednopłytowe są płaskie, trzypłytowe z dodatkowym radiatorem są już znacznie większe – wpływa to na ich walory estetyczne (stopień odstawania od ściany), z drugiej strony grzejniki wielopłytowe są zdecydowanie bardziej wydajne i te same wymiary zewnętrzne zapewnią większą moc grzewczą niż grzejniki jednopłytowe – tu dla uzyskania odpowiedniej mocy trzeba wybrać zastosować grzejnik o odpowiednio większej powierzchni.

Grzejniki panelowe – konstrukcja, wybór, montaż

Grzejniki panelowe, w zależności od zastosowanego przez producenta rozwiązania, nadają się do montażu bocznego i przez przyłącze doprowadzone z dołu - z podłogi. Przy podłączeniu bocznym instalacja wygląda mniej estetycznie ze względu na to, że widoczne są rury i zawory. Przyłączenie dolne zakryje elementy przyłączy, niestety jest to droższa opcja: grzejniki z przyłączem dolnym są droższe i wymagają specjalnie doprowadzonej instalacji. Grzejników panelowych nie powinno stosować się w instalacjach charakteryzujących się dużą pulsacją – skokami ciśnienia wody. Typowy grzejnika panelowy to jedna, dwie lub trzy prostokątne, stalowe blachy, wytłoczone i zespawane ze sobą tak, by utworzyły wewnętrzne kolektory wodne w których obiega ciecz grzejna. Ciecz ogrzewa arkusze stali, a te z kolei wypromieniowują ciepło do otoczenia. Na rynku dominują grzejniki z kolektorami poprowadzonymi poziomo w górnej i dolnej części płyt, połączonymi dodatkowymi kanalikami pionowymi. Ożebrowanie konwekcyjne w grzejnikach panelowych to dodatkowy arkusz blachy wyprofilowany tak, by po połączeniu z panelami grzejnymi tworzył żebra. Żebra bezpośrednio dotykają kanalików grzejnych przez co powierzchnia oddawania ciepła ulega znacznemu zwielokrotnieniu. Szczeliny między żebrami spełniają też funkcję kominów, ukierunkowujących przepływające powietrze. Wybór grzejnika: aby zapewnić sobie pełen komfort cieplny należy wybrać grzejnik o mocy idealnie dopasowanej lub trochę większej niż wynosi zapotrzebowanie cieplne pomieszczeń. Przyjmuje się, że jest to od 30 do 45 W na metr kwadratowy powierzchni, przy czym wielkość ta uzależniona jest od stopnia izolacji budynku.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena