Skąd się bierze trądzik? Co nasila jego występowanie? Czy można w skuteczny sposób walczyć z tym schorzeniem? Takie pytania najczęściej padają z ust osób, którym nie było dane cieszyć się nieskazitelną i gładką cerą.

Data dodania: 2009-08-26

Wyświetleń: 3196

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Nieustannie poszukują odpowiedzi na te pytania. Czasami bezskutecznie eksperymentują z różnymi preparatami, by zwalczyć trądzik. Jak mają sobie pomóc?

Co to jest trądzik i skąd się bierze?

Trądzik najczęściej definiuje się jako schorzenie skórne, któremu najczęściej towarzyszą stany zapalne. Trądzik najczęściej występuje u osób wchodzących w okres dojrzewania. Do powstawania trądziku u nastolatków przyczyniają się hormony płciowe. Androgeny – bo tak się nazywają wykazują w tym okresie wzmożoną aktywność. Przyczyniają się do rozrostu gruczołów łojowych. Te z kolei produkują nadmierną ilość wydzieliny i powodują łojotok. W takim środowisku pojawiają się bakterie beztlenowe, których enzymy powodują rozkład łoju na wolne kwasy tłuszczowe. Kwasy te wywołują podrażnienia skory, na której pojawiają się pierwsze oznaki trądziku w postaci zaskórników i wągrów.

Jakie są odmiany trądziku?

Trądzik można dzielić ze względu na różne czynniki. Podział kliniczny wyróżnia między innymi: trądzik bliznowcowy, trądzik zaskórnikowy, trądzik grudkowo-cystowy, trądzik ropowiczy. Istnieje także podział na trądzik młodzieńczy, trądzik różowaty.

Najbardziej rozpowszechniony jest trądzik młodzieńczy. Dotyka on młode osoby w wieku dojrzewania. Zwykle trądzik tego typu ustępuje sam, jednakże w niektórych przypadkach tak się nie dzieje.

Trądzik różowaty to odmiana trądziku, która charakterystyczna jest dla osób dojrzałych. Występuje głównie u kobiet. Do powstawania trądziku różowatego przyczyniają się najczęściej łojotok oraz częste zaczerwienienie skóry spowodowane najczęściej zdenerwowaniem. Wśród czynników, które sprzyjają rozwojowi trądziku różowatego zaliczyć można zaburzenia przewodu pokarmowego oraz zaburzenia wewnątrzwydzielnicze.

Trądzik bliznowcowy charakteryzuje się występowaniem bliznowców (blizn). Nadmierna produkcja łoju przyczynia się do powstawania tego typu trądziku. Zwykle towarzyszy trądzikowi ropowiczemu lub skupionemu.

 Trądzik ropowiczy charakteryzuje się występowaniem torbieli ropnych. Gojenie zwykle odbywa się w wyniku bliznowacenia. Blizny są nierówne i wyglądają mało atrakcyjnie.

Jak leczyć trądzik?

Sposobów na rozprawienie się z trądzikiem jest bardzo wiele – począwszy od starych metod domowych, poprzez specjalne kosmetyki aż po leczenie dermatologiczne.

Domowe sposoby

Z cerą trądzikową zmagały już nasze prababcie, babcie. Wtedy nie było jeszcze takich farmaceutycznych przeciwtrądzikowych specyfików. Dlatego też musiały radzić sobie w inny sposób. Jak? Popijały miksturę - rozpuszczone w gorącym mleku drożdże, stosowały różnego rodzaju maseczki na twarz. Skórę twarzy przemywały naturalnymi tonikami – z aloesu, wody z octem, wody z ogórkiem czy wody z skokiem z cytryny.

Moja rada jest taka – warto z lekkim sceptyzmem i ostrożnością podchodzić do tego typu metod. Może okazać się bowiem tak, że takie domowe sposoby mogą przynieść więcej negatywnych skutków aniżeli korzyści.

Kosmetyki zwalczające trądzik

Na szczęście, niektóre domowe sposoby leczenia trądziku odchodzą już do lamusa. Na ich miejsce pojawiają się specjalne kosmetyki, dzięki którym skutecznie można pozbyć się tej dolegliwości skórnej. Naprzeciw problemom z cerą trądzikową wychodzą koncerny farmaceutyczne, które produkują ogromną ilość tak zwanych dermokosmetyków. Takie preparaty nie należą do najtańszych, jednakże są bardzo skuteczne. Dlatego też warto w nie zainwestować, gdyż może się okazać, że koszmarny trądzik zniknie. Ale są też dostępne specjalne maści czy kremy, które mogą być równie skuteczne. Zwykle takie preparaty zwalczające trądzik zawierają nadtlenek benzoilu. Obecnie coraz częściej wykorzystywane są także inne substancje, takie jak na przykład: retinoidy (tretynoina – kwas witaminy A, izotretynoina, adapalen, tazaroten) czy kwas aelainowy. Mają one właściwości zarówno przeciwbakteryjne, jak również keratolityczne.

 Kuracja antybiotykowa

W przypadku, gdy nasza cera dotknięta jest trądzikiem o ciężkim przebiegu, wówczas stosowanie nawet najdroższych kosmetyków może nie przynieść widocznej poprawy. Do specjalisty powinniśmy się udać wtedy, gdy po 7-dniowej kuracji dermokosmetykami nasz trądzik wygląda tak, jak wyglądał. Lekarz dermatolog rozpozna przyczynę i odmianę trądziku, a następnie zaleci odpowiednią kurację. Zwykle do leczenia trądziku o ciężkim przebiegu wykorzystuje się antybiotyki. W niektórych przypadkach stosuje się leczenie kortykosteroidami lub niesterydowymi lekami zapalnymi.

Trzeba sobie jednak zdać sprawę z tego, że trądzik należy do schorzeń przewlekłych, dlatego też jego leczenie jest długotrwałe i wymaga cierpliwości.

Zabiegi kosmetyczne

Na trądzik mogą okazać się skuteczne różnego rodzaju zabiegi kosmetyczne. Salony takie oferują szeroki wachlarz usług. Wśród nich można wymienić między innymi mikrodermabrazję. Zabiegi takie zwykle nie są zabiegami najtańszymi, jednak mogą w jakimś stopniu przyczynić się do poprawy wyglądu cery.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena