O technologii ISOMAX,ZIELONYM DOMU i balach ze słomy

Data dodania: 2007-06-08

Wyświetleń: 6972

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 2

WIEDZA

-2 Ocena

Licencja: Creative Commons

Wchodząc na stronę www.4filary.pl/dompasywny możemy zobaczyć bardzo ciekawe VIDEO o niespotykanym w Polsce sposobie i technice budowy domów – z „bali”, ze słomy. Adres strony wskazuje na pochodzenie filmu z Wielkiej Brytanii.

Wchodząc na stronę byłem po rozmowie z reprezentantem technologii, ISOMAX, który mój strach i obawy przed szybkim zapłonem bali uspokoił informacją o potężnych siłach wykorzystywanych do prasowania słomy i materiałach impregnacyjnych stosowanych do tego rodzaju materiału budowlanego. To mnie uspokoiło, ale zbiegło się z dopływem informacji o innego typu programie, który nosi bardzo dźwięczne imię – HERKULES.

Jak się te trzy pozornie odległe hasła mają do rzeczywistości codziennej?

Powstaje grupa entuzjastów zainteresowanych hasłem przedsiębiorczości i zaczynających gromadzenie się pod szyldem portalu www.4filary.pl ,który prowadzi – z tego co zdążyłem poznać – największy entuzjasta na całym świecie.

Do tego grona dołączył zapaleniec zainteresowany technologią ISOMAX i ukierunkował pozostałych na reprezentanta technologii ekologicznej ZIELONY DOM i z tym związany program http://zb.eco.pl/zb/216/pdf/26.pdf

Wszystkie zjawiska zaczęły się układać w jedną całość – jak klocki.

„Dom Pasywny jest budynkiem o ekstremalnie niskim zapotrzebowaniu na energię do ogrzewanie wnętrza (15kWh/(m2a)), w którym komfort termiczny zapewniony jest przez pasywne źródła ciepła (mieszkańcy, urządzenia elektryczne, ciepło słoneczne, ciepło odzyskane z wentylacji), tak, że budynek nie potrzebuje autonomicznego, aktywnego systemu ogrzewania. Potrzeby cieplne realizowane są przez odzysk ciepła i dogrzewanie powietrza wentylującego budynek”

Dom z „bali”, ze słomy, ma niski koszt budowy i jest szybki w stawianiu. Jak widać na filmie – jest możliwy do „rodzinnej budowy”.

Program HERKULES, to – wg autora: proekologiczne zachowania w budownictwie wolnostojącym. To możliwość wykonania niezbyt drogiej dokumentacji projektowej i stworzenie możliwości włączenia się do realizacji wszystkich entuzjastów.

Wiele osób ciągle myśli i marzy o swoim domu i...liczy pieniądze.

Ambicją opisanych we wstępie entuzjastów jest nie tylko „surfowanie” po Internecie – to też konkretnie oferowana praca. Kupując projekt „ZIELONY” DOM można otrzymać krotność prowizji 250 zł. Można też napisać do autora programu korzystając z prawego adresu na stronie internetowej – tej, od której rozpoczął się ten tekst.

Każdy tekst dla dorosłych – jak bajka dla dzieci zakończona morałem – winien służyć konkretnemu celowi. W tym tekście na zakończenie przytoczę słowa autora HERKULESA: ”Sądzimy, że upowszechnianie ‘oszczędnościowego’ budownictwa proekologicznego będzie korzystne dla wszystkich. Chętnie nawiążemy współpracę z Osobami i Firmami zainteresowanymi naszą inicjatywą”.
Licencja: Creative Commons
-2 Ocena