Z pewnością turyści, którzy mieli nie miłą okazję skorzystania w tym roku z usług biura Kopernik jeszcze nie ochłonęli po szoku jakiego pewnikiem doznali kiedy owe biuro ogłosiło upadłośc. Tym sposobem setki ludzie straciły  urlop, który za pewne od dawna planowali. Czy można się ustrzec przed takimi sytuacjami?

Data dodania: 2009-08-17

Wyświetleń: 2598

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Sytuacja do jakiej doszło w przypadku biura Kopernik zapewne wprowadziła do naszych poszukiwań wakacyjnego wyjazdu dozę ostrożności. Mamy świadomośc, że za sterami takich firm stoją osoby, którym absolutnie nie zależy na ludziach bo jak inaczej ocenić fakt, iż dzień przed ogłoszeniem upadłości biuro wysłało za granicę setki swoich turystów? Czyżby niespodziewali się gwałtownego upadku? Chyba jest to raczej nie możliwe. Miejmy nadzieję, że osoby odpowiedzialne za podjęcie decyzji o wysłaniu turystów trafią tam, gdzie jest ich miejsce - do więzienia.

Co zatem powinniśmy robić, aby ustrzec się przed takimi sytuacjami? Tak na prawdę ustrzec się nieda, lecz można w pewien sposób ograniczyć ryzyko trafienia na oszustów. Media wskazywały, że Kopernik od wielu miesięcy zalegał z licznymi płatnościami. Firma wpisana była nawet na listę dłużników, która dostępna jest dla każdego. Właśnie po upadku Kopernika jedna z gazet wykazała, że na owej liście znajduje się również ponad 50 innych biur podróży - i właśnie korzystania z nich należy się strzec.

W procesie poszukiwania wiarygodnego biura podróży bardzo przydatne może być forum turystyczne. Na forach przecież ludzie dyskutują o biurach, lecz z drugiej strony czy aby na pewno takie opinie są wiarygodne? Post na forum może przecież pozostawić w zasadzie każdy użytkownik, nie zależnie od tego czy jest to zwyczajny klient czy też pracownik tego biura. Wydaje się, że znacznie korzystniejszym rozwiązaniem w tym przypadku są portale turystyczne, które zbierają opinie o biurach podróży. W serwisach takich zawsze działa moderator, który czuwa nad wiarygodnością pozostawianych opinii. Opinie typowo reklamowe bardzo łatwo można rozpoznać - z reguły są one dodawane z dokładnie tego samego IP.

Jeśli nie chcemy się sugerować opiniami ze stron internetowych to po prostu powinniśmy postawić na biura sprawdzone przez nas lub znajomych - to jest dopiero dobra sugestia. Jeśli już wskazać miałbym biura cieszące się najlepszą opinią to zapewne byłaby to Itaka, Sky-Club, Wezyr, ale to tylko wskazanie na podstawie moich dotychczasowych doświadczeń, a tym sugerować się nie powinniście.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena