Co to jest łuszczyca i jak osoby chore na nią są spostrzegane przez resztę społeczeństwa? Niestety to nie sama choroba jest największym problemem chorych.

Data dodania: 2009-08-12

Wyświetleń: 2685

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Co to jest łuszczyca?
Łuszczyca to przewlekła choroba skóry, która objawia się zaczerwienionymi (czasami czerwonobrązowymi) łuszczącymi się wykwitami na naszej skórze. Łuszczyca to choroba przewlekła, dlatego bardzo często zdarza się, że po jej wyleczeniu po jakimś czasie nawraca. 

Łuszczyca i nasza psychika
Niestety łuszczyca nie wiąże się tylko z zmianami skórnymi. Społeczeństwo, w którym żyjemy jest jeszcze nieświadome wielu spraw i jedną z nich jest łuszczyca. Ludzi chorych na tą chorobę bardzo często spostrzega się jako odmieńców, choćby byli trędowaci. Prawdą jest, że choroba ta powoduje znaczące defekty naszej skóry, ale wskazywanie palcami na ludzi z tego powodu jest najgorszym co możemy zrobić. Osoby chore na łuszczycą bardzo często mają problemy z nawiązywaniem nowych kontaktów, ponieważ po prostu się wstydzą, gdyż nieraz już byli wyśmiewani i obrażani z tego powodu.

Takie poglądy zostawili nam nasi przodkowie, ponieważ kiedyś gdy choroba ta nie była tak dobrze znana jak teraz ludzi chorych na łuszczycę izolowano, ponieważ uważano, że choroba jest zakaźna. Mimo iż dzisiaj wiemy już, że łuszczyca nie jest chorobą zakaźną to nadal pozostały w naszym społeczeństwie pewne negatywne poglądy na temat ludzi chorych na łuszczycę. 

Bardzo ważne jest aby zmienić te poglądy, ponieważ przedstawiają one nas od najgorszej strony. Chorzy na łuszczycę najbardziej cierpią nie ze względu na chorobę, ale ze względu na opinie ludzi zdrowych. Dlatego powinniśmy uświadamiać wszystkich, że kontakt z chorymi na łuszczycę nie jest ryzykowny, oraz że nie należy traktować chorych jak potworów. Oczywiście jak to zwykle najtrudniej zacząć od nas samych, ale jest to najważniejszy krok. Jeśli my zmienimy swoje poglądy to zrobią to także inny, a po pewnym czasie ludzie z łuszczycą będą mieć łatwiejsze życie. Niestety czasami wydaje mi się, że zanim poglądy społeczeństwa się zmienią to medycyna zdoła całkowicie zwalczyć tą chorobę.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena