Leczenie terapią magnetyczną znane jest od kilku tysięcy lat. Jej początki sięgają czasów egipskich, co oznacza, że magnetoterapia jako metoda leczenia powstała wcześniej niż popularna dziś akupunktura. Naukowe podstawy działania magnetoterapii oraz długoletnia historia udowodniły jej pozytywny wpływ na stan zdrowia człowieka.

Data dodania: 2009-08-12

Wyświetleń: 5690

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 2

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

2 Ocena

Licencja: Creative Commons

Czy pole magnetyczne leczy?

Ciało ludzkie to niezwykle złożona, a jednocześnie delikatna konstrukcja psychiczno - fizyczna, która jest ściśle powiązana z przyrodą, utrzymującą nas przy życiu. Każda zdrowa komórka i tkanka naszego organizmu wytwarza odpowiednie drgania i wibracje, czyli pole magnetyczne, zwane "biopolem". Dzięki niemu w żyłach płynie krew, bije serce i pracuje mózg. Natomiast zaburzenia w przepływie energii magnetycznej powodują, że organizm zaczyna chorować - słabnie, starzeje się szybciej, a samopoczucie ulega pogorszeniu.

Najogólniej mówiąc magnetoterapia to metoda leczenia pulsującym polem magnetycznym o niskiej częstotliwości na organizm ludzki. W ciele zdrowej osoby dodatnie i ujemne jony istnieją w równowadze. Jednak codzienne korzystanie z urządzeń elektrycznych powszechnego użytku, jak komputer, telefon komórkowy, mikrofalówka, czy telewizor naraża nas na oddziaływanie dodatniego pola magnetycznego. Długotrwały wpływ tego pola zakłóca metabolizm organizmu, co objawia się wieloma negatywnymi symptomami i prowadzi do poważnych zaburzeń. Z drugiej strony ujemne pole elektromagnetyczne (wzmacniające środowisko zasadowe) normalizuje metabolizm i reguluje funkcjonowanie ciała. Dlatego mówi się o korzystnym bądź nie działaniu pola magnetycznego.

Istotą terapii magnetycznej jest osłabianie negatywnego działania dodatniego pola magnetycznego na organizm, poprzez tak zwaną depolaryzację. Depolaryzacja polega na neutralizacji dodatniego promieniowania poprzez ujemne pole magnetyczne, które reguluje bipole ludzkiego organizmu.

We współczesnej medycynie wykorzystuje się dwa typy urządzeń wytwarzających zmienne pole magnetyczne: przenośne i stacjonarne. W zależności od przeznaczenia mają one różną wielkość i charakterystykę. Do użytku domowego najbardziej praktyczną, a jednocześnie bezpieczną formą magnetoterapii są materace magnetyczne na przykład marki Gorbina, których istotą jest zastosowanie pasków magnetycznych - biostymulatorów, wytwarzających stałe pole magnetyczne o niskim natężeniu.

Obszary działania magnetoterapii

Im bardziej otacza nas nowoczesna technologia, tym bardziej obniżeniu ulega wewnętrzne, naturalne pole magnetyczne organizmu. Syndrom braku pola magnetycznego jest jedną z chorób cywilizacji.

W medycynie magnetoterapię stosuje się w fizykoterapii, korzystając z wiedzy, że pole magnetyczne przyspiesza gojenie się tkanki kostnej i jest szczególnie przydatne w tzw. złamaniach rzekomych, a także wtedy, gdy kość nie zrasta się w normalnym tempie. Mechanizm działania terapii polega na polepszeniu krążenia krwi w uszkodzonych tkankach, wzmocnieniu kości i zredukowaniu procesów zapalnych. Magnetoterapia jest skuteczna w leczeniu złamań, stłuczeń i urazów powstałych, nie tylko w wyniku sportowych kontuzji. Ponadto wspomaga leczenie zapalenia stawów, artrozy oraz reumatyzmu.

Oprócz fizjoterapii, magnetoterapia wykorzystywana jest również w leczeniu chorób skóry i układu krążenia. Dzięki działaniu pola magnetycznego wzrasta krążenie krwi w organizmie, co wpływa na polepszenie m.in. trawienia i odżywiania komórkowego, mikrokrążenia w naczyniach włosowatych oraz regeneracji tkanek. Ponadto magnetoterapia wpływa bardzo korzystnie na gojenie się różnego rodzaju ran i otwartych urazów. Dodatkowo wspomaga leczenie odleżyn i owrzodzeń.

Co ciekawe udowodniono, że ujemne pole magnetyczne działa stymulująco na wytwarzanie endorfin i encefalin, czyli tzw. „hormonów szczęścia". Dlatego też magnetoterapia z powodzeniem używana jest również w przypadkach chorób psychicznych, takich jak stres, osłabienie, czy nawet depresja.

Podsumowując lecznicze działanie magnetoterapii posiada wiele korzyści:

* Pomaga zmniejszyć ból i zwiększyć ruchliwość zaatakowanych przez artretyzm stawów,

* Przywraca czucie nerwowe,Wspomaga w leczeniu naderwanych wiązadeł, mięśni i ścięgien,

* Zmniejsza siniaki i obrzęki,

* Daje większą odporność na infekcje,

* Polepsza krążenie krwi i rozgrzewa kończyny,

* Usuwa z krwi niepotrzebne substancje, miedzy innymi, zapasy kwasu mlekowego, wapnia, cholesterolu i tłuszczu,

* Reguluje funkcjonowanie tarczycy,

* Daje większa energię i siłę,

* Wspomaga proces leczenia np. złamanych kości,

* Wspomaga leczenie i zapobiega powstawaniu zespołu cieśni nadgarstka,

* Łagodzi migreny i bóle głowy,

* Polepsza ogólny stan zdrowia.

Czy magnetoterapia szkodzi?

Terapia magnetyczna generalnie nie szkodzi, tzn. nie zaobserwowano dotychczas żadnych negatywnych efektów działania ujemnego pola magnetycznego o niskim natężeniu. Jednak, jak w każdej metodzie leczniczej, istnieje kilka przeciwwskazań w stosowaniu magnetoterapii. Przede wszystkim nie powinny korzystać z niej kobiety w ciąży oraz osoby z chorobami nowotworowymi. Ponadto niebezpieczne jest stosowanie magnetoterapii w przypadkach:

Czynnej postaci gruźlicy,Elektronicznych implantów, np. rozruszniki serca,Metalowych implantów, mających w swojej strukturze ferromagnetyki, np. sztuczne stawy,Ostrych chorób infekcyjnych - wirusowych, bakteryjnych i grzybiczych.

Podsumowując, promieniowanie ujemnych jonów ma niezwykle uzdrawiający efekt na Autonomiczny Układ Nerwowy (AUN), którego zadaniem jest kontrola wszystkich narządów, gruczołów i naczyń krwionośnych. Autonomiczny Układ Nerwowy stanowi więc niewątpliwie podstawę regulacji funkcji życiowych, a jego działanie może zostać usprawnione poprzez stosowanie magnetoterapii. W efekcie zaburzenia organizmu, wynikające z nowoczesnego stylu życia, zostają dzięki terapii magnetycznej wyeliminowane.

Licencja: Creative Commons
2 Ocena