Oferta materacy sypialnianych dostępna na rynku jest bardzo zróżnicowana. Niestety nie ma jednego uniwersalnego materaca, który będzie odpowiedni dla każdego. Dobór materaca to bardzo indywidualna kwestia i musi on spełnić szereg wymogów, by zapewnić zdrowy i komfortowy sen. Na co zwracać uwagę wybierając nowy materac do sypialni?

Data dodania: 2016-09-13

Wyświetleń: 686

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Jaki materac wybrać do sypialni?

Twardość materaca

Od czego zacząć wybierając materac? Uznaje się, że materac nie powinien być ani zbyt miękki ani zbyt twardy. W materacu nie możemy się za mocno zapadać, ani nie może on powodować dyskomfortu spowodowanego nadmiernym uciskiem. Ze względu na to, że każdy z nas jest inny- mamy różny wzrost, wagę- materac dopasowujemy indywidualnie. Twardość materaca powinniśmy dopasować odpowiednio do naszej masy ciała. Każdy producent materacy posiada skalę twardości, zazwyczaj od H1 do H4. Materace miękkie (H1) sprawdzą się dla osób o wadze do 60 kg, średnie (H2) do 80 kg, twarde (H3) do 110 kg, a bardzo twarde (H4) powyżej 110 kg. Są to orientacyjne ramy wagowe, dopasowując materac odpowiednio, powinniśmy odczuwać komfort. Równie ważne są też nasze preferencje, dlatego materac przed zakupem warto przetestować.

Rodzaj materaca

W sklepach oferujących materace znajdziemy ich wiele typów. Który z nich będzie dla nas najbardziej odpowiedni? Materace wykonane z pianki zyskują teraz bardzo dużą popularność. Wynika to z faktu, że dobrze amortyzują sylwetkę i dopasowują się do ciała. Decydując się na taki zakup warto sprawdzić z jakiej pianki zostały wykonane. Klasyczne materace z pianki poliuretanowej będą odpowiednie dla dzieci- są ekonomicznym i najmniej trwałym rozwiązaniem. Materace z pianki wysokoelastycznej czy termoelastycznej sprawdzą się już u osób dorosłych. Są lepszej jakości, będą bardziej wytrzymałe i stanowią właściwe podłoże dla kręgosłupa dorosłego. Materace ze sprężynami nadal cieszą się sporym zainteresowaniem. Materace ze sprężyną bonellową sprawdzą się jako materace dla singli lub starszych dzieci. Jeśli zależy nam na wyższym komforcie lepiej zdecydować się na modele kieszeniowe. Materace kieszeniowe pracują punktowo, reagują jedynie w miejscach nacisku, z tego względu są bardziej komfortowe i będą odpowiednie także dla par.

Właściwości

Jeśli cierpimy na bóle kręgosłupa lub alergię należy wziąć to pod uwagę wybierając materac. Dla osób mających problemy z kręgosłupem świetnie sprawdzą się materace posiadające profilowane strefy twardości. Można tu wybierać między materacami kieszeniowymi, a modelami wykonanymi z ortopedycznych pianek, jak lateks czy pianka visco. Przy alergiach najlepiej wybrać materace w całości piankowe. Nie posiadają one w swojej strukturze przestrzeni gdzie mogą gromadzić się kurz, czy roztocza. Są zdecydowanie bezpieczniejszą opcją niż rozwiązania ze sprężynami. Warto zrezygnować także z naturalnych wkładów w materacu, należy unikać kokosu, owczej wełny, a w niektórych przypadkach nawet lateksu!

Należy pamiętać, że zdrowy sen będzie miał odzwierciedlenie w naszym samopoczuciu, a także ogólnej kondycji organizmu. Z tego też względu warto by zakup materaca był dokładnie przemyślany. Będzie to niewątpliwa inwestycja w nasze zdrowie oraz komfort.

Licencja: Creative Commons