Dla wielu osób cierpiących na dolegliwości reumatyczne powyższe pytanie jest retoryczne. Jednak jak się okazuje współczesna medycyna nie zna choroby o nazwie reumatyzm - dla wielu lekarzy jest to termin historyczny i potoczny. Tak naprawdę powinno się mówić o chorobach reumatycznych, których świat medycyny zna kilkaset.

Data dodania: 2009-09-23

Wyświetleń: 4336

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Reumatyzm - czym właściwie jest

Wbrew ogólnemu przeświadczeniu, że na reumatyzm cierpią głównie osoby starsze, tak naprawdę dolegliwości reumatyczne dotyczą przede wszystkich osób młodych, przed trzydziestym rokiem życia. Dolegliwości reumatyczne definiowane są jako choroby, schorzenia lub zaburzenia funkcjonowania układu ruchu - stawów, ścięgien, wiązadeł i mięśni - nie wynikających z przebytego urazu, ani wad wrodzonych czy nabytych. U niektórych osób choroba powoduje poważne problemy na przykład w samodzielnym poruszaniu się, u innych może na pierwszy rzut oka nie być widoczna, jednak zawsze jest uciążliwa i wiąże się z wieloma ograniczeniami w życiu codziennym.

Ze względu na ogromną liczbę schorzeń reumatycznych, nie jest możliwe wymienienie wszystkich ich objawów. To co jest wspólne dla nich wszystkich, to zmiany zapalne w tkance łącznej, która jest obecna w każdym narządzie i tkankach. W efekcie tych zmian, układ odpornościowy, który powinien nas chronić, zwraca się przeciwko sobie.

Objawy i rodzaje schorzeń reumatycznych

Symptomów chorób reumatycznych jest tak samo dużo jak ich rodzajów i są bardzo zróżnicowane. Można je jednak ogólnie podzielić na objawy dotyczące całego organizmu oraz dolegliwości w obrębie poszczególnych narządów. Wśród tych pierwszych najbardziej spotykane to: utrata masy ciała, osłabienie, gorączka oraz uczucie rozbicia. Natomiast typowe symptomy narządowe dotyczą głównie: bólu stawów, kłopotów z poruszaniem się, sztywności stawów, obrzęków i zaczerwienień.

Duża liczba chorób reumatycznych wynika z faktu, iż za taką chorobę przyjmuje się każde schorzenie, w którym stwierdzono patologiczne zmiany w układzie ruchu. W związku z tym oprócz typowych schorzeń reumatycznych jak np. zapalenie stawów, do chorób z kręgu reumatycznych zalicza się nawet nowotwory. Do klasycznych, czyli najczęściej spotykanych chorób reumatycznych zalicza się:

Reumatoidalne zapalenie stawów, charakteryzujące się zniekształceniami chrząstek kości dłoni i stóp;

Chorobę zwyrodnieniową stawów, obejmującą głównie stawy biodrowe, kolanowe i stopy, często pojawiającą się w późniejszym wieku;

Osteoporozę, charakteryzującą się postępującym ubytkiem masy kostnej, osłabieniem struktury przestrzennej kości oraz zwiększoną podatnością na złamania;

Artretyzm, czyli inaczej dnę stawową, związany z zapaleniem stawów w wyniku złej przemiany materii;

Fibromialgię, związaną z rozlanym i przewlekłym bólem mięśni i kości.

Walka z chorobami reumatycznymi

Choroby rematyczne wiążą się z bólem w życiu codziennym i pewnymi ograniczeniami. Często, gdy choroba jest przewlekła, trzeba się liczyć z przyjmowaniem leków do końca życia. Ponadto leczenie opiera się przede wszystkim na niwelowaniu skutków (objawów), ponieważ przyczyny chorób reumatycznych nie są w 100% znane współczesnej medycynie.

Mimo iż podstawową metodą leczenia dolegliwości reumatycznych jest nadal farmakologia, coraz większą popularnością cieszą się terapie niefarmakologiczne jak na przykład krioterapia, zabiegi fizykalne i terapie alternatywne. Wynika to z faktu, iż leczenie farmakologiczne w przypadku chorób reumatycznych sprowadza się do długotrwałego i regularnego zażywania leków przeciwbólowych i farmakologicznych, które nie dość, że osłabiają wątrobę, często prowadzą do uzależnień.

Ważnym elementem walki z schorzeniami reumatycznymi jest profilaktyka. Wiadomo, że wiele czynników związanych z naszym codziennym życiem wpływa na nasz stan zdrowia zarówno pozytywnie, jak i negatywnie. Są to przede wszystkim stres, warunki socjalne, dieta, styl życia. Ponieważ mamy wpływ na tego typu czynniki możemy decydować o ich pozytywnym lub negatywnym oddziaływaniu. Podstawą jest wypoczynek i zdrowy sen, dlatego coraz częściej stosuje się dziś metody, które poprawiają komfort snu, jak przede wszystkim pościel wełniana i materace z wkładem gorczycowym na przykład marki Gorbina lub łuską gryki - Golden Wool.

Antyreumatyczny sen

Zważywszy, że około jedną trzecią swojego życia przesypiamy, sen może stanowić skuteczny środek walki ze schorzeniami reumatycznymi oraz profilaktyki antyreumatycznej. Jednak sen snu nierówny. Sypianie w pościeli z pierza, na źle dobranych materacach nie daje uczucia wypoczynku i regeneracji sił, a tym samym wcale nie pomaga, tylko szkodzi. Pościel wełnianą od zwykłej pościeli z pierza różni fakt, iż ta pierwsza posiada szereg leczniczych i fizycznych właściwości zapewniających zdrowy i spokojny sen, a w połączeniu z materacem gorczycowym lub gryczanym stanowi bezpieczny i skuteczny środek profilaktyczny i leczniczy w walce ze schorzeniami reumatycznymi. Nasiona gorczycy lub gryki stosowane w materacach Gorbina i Golden Wool dzięki swoim zdrowotnym właściwościom działają przeciwbólowo, ale przede wszystkim profilaktycznie, skutkując rzadszym występowaniem chorób na tle reumatycznym, a w przypadku ich występowania, szybszym cofaniem zmian chorobowych. Ponadto wełna dzięki swym właściwościom fizycznym ma korzystne znaczenie w leczeniu wielu schorzeń, szczególnie reumatycznych, takich jak:

bóle kręgosłupa z bolesnym napięciem mięśni okołokręgosłupowych, stany zapalne mięśni i więzadeł, pourazowe uszkodzenia nerwów obwodowych, zaburzenia krążenia obwodowego.

Zachorowalność

Schorzenia reumatyczne objawiające się bólami kostno - stawowymi są zjawiskiem bardzo pospolitym i stanowią najczęstszą przyczynę zgłaszania się chorych do lekarza. O skali zjawiska świadczy fakt, iż dolegliwości reumatyczne dotyczą około jednej trzeciej populacji. Można powiedzieć, że na „reumatyzm" chorują wszyscy, zarówno dzieci i młodzi, jak i osoby w podeszłym wieku. Wobec powyższego w dzisiejszych czasach możemy już mówić, że tak zwany „reumatyzm" jest chorobą cywilizacyjną.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena