W dzisiejszych czasach sen bywa luksusem na wagę złota. Chodzi bowiem o to, że pracujemy bardzo dużo, ale z drugiej strony wcale się nie wysypiamy. Siedzimy do późnych godzin nocnych, często wpatrzeni w ekran telewizora, komputera lub telefonu. 

Data dodania: 2020-05-25

Wyświetleń: 698

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Jak zadbać o komfort snu?

Przekręcamy się na łóżku z boku na bok, szukając dla siebie miejsca i za wszelką cenę próbując zmusić organizm do tego, by złapał odrobinę snu. Nie zawsze się to nam udaje – a powodów jest bardzo dużo, od stresu, po… kiepskie łóżko.

Naszym głównym wrogiem jest nadmiar kortyzolu. Produkowany jest jako efekt uboczny stresu, zatruwa organizm, jest niebezpieczny dla kobiet w ciąży, sprzyja powstawaniu chorób. Pierwotnie nasze ciało produkowało go po dlatego, że ma działanie przeciwzapalne, zmniejsza też stężenie glukozy we krwi. Jednakże jego przewlekły nadmiar doprowadza do tego, że zaczynamy tyć, nasza skóra się rozcieńcza, a cera produkuje za dużo sebum, przez co pojawia się trądzik. W najgorszym razie grozi nam insulinooporność, która towarzyszy zespołowi Cushinga.

Jak na złość, kortyzol sprawia też, że nie możemy się wyspać. Dlatego jedną ze składowych jest w tym wypadku wysiłek fizyczny, który produkuje adrenalinę i rozładowuje stres. Dobrym dodatkiem będzie do tego ciepła kąpiel relaksująca mięśnie i rozgrzewająca ciało.

Materac – lekarstwo na bóle

Dobrze dostosowany do naszego ciała materac to prawdziwa ulga dla całego organizmu. Z tego względu musi być on odpowiednio wyprofilowany i wypełniony odpowiednio elastycznym materiałem, by dostosować się zarówno do wagi, jak i do wieku danej osoby. Dla przykładu, skóra ludzi starszych jest już nieco cieńsza, w związku z tym bardzo oni marzną. Rozwiązaniem w tym wypadku może być materac Hilding Zorba, wypełniony pianką Flexifoam.

Zorba ma tę szczególną właściwość, że przeznaczony jest między innymi dla seniorów przez swoją kontrolowaną średnią twardość, a także higieniczny, medyczny pokrowiec

o szczególnych właściwościach przewodzących temperaturę. Dzięki niemu osobie starszej nie będzie w trakcie snu ani za ciepło, ani za zimno – a to samo w sobie jest bardzo ważne.

Zadbaj o odpowiednie warunki

To właśnie dobry materac sprawia, ze temperatura podłoża jest idealna. Bardzo ważne jest także to, by dostosowywał się on do krzywizn naszego ciała, byśmy nie budzili się w środku nocy z uczuciem bólu. Ponadto, źle wyprofilowany materac może sprawić, że nie będziemy cieszyli się pełną głębokością snu, w szczególności fazy REM.

Reasumując, na sen składa się bardzo wiele czynników, ale łóżko i materac znajdują się na pierwszym miejscu. Oprócz tego, powinniśmy pozbyć się wszystkich ekranów z sypialni i nie przesiadywać za dużo przed telewizorem czy komputerem zaraz przed spaniem. Bardzo ważne jest również to, żebyśmy nie spożywali posiłków w godzinach wieczornych, nie pili kawy czy nawet napojów z kofeiną (jak popularna Cola). I najważniejsze – warto tak zaplanować sobie dzień, żeby mieć czas na choćby odrobinę wysiłku fizycznego. To naturalne lekarstwo na stres i smutek o nieprzewlekłym charakterze!

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena