Monitoring domków jednorodzinnych staje się coraz bardziej popularny. Żeby poprawnie zaprojektować i wykonać instalację monitoringu wizyjnego w domku jednorodzinnym, należy zwrócić uwagę na kilka ważnych czynników.

Data dodania: 2007-06-07

Wyświetleń: 10540

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Jak prawidłowo dobrać sprzęt do systemu monitoringu domku jednorodzinnego? Pracownicy firmy Dipol radzą:
Najważniejsze jest, aby instalacja monitoringu domu jednorodzinnego zapewniała podgląd i rejestrację przede wszystkim wejścia i podjazdu.

Bardzo dobrym uzupełnieniem systemu jest montaż kamer monitorujących obszar wokół domu i budynków gospodarczych (garaż, magazynek itp.). Z reguły do wykonania monitoringu wystarczą 3-4 kamery.

Bardzo ważnym elementem podczas wykonywania instalacji jest odpowiednie okablowanie. W małych instalacjach wykonujemy je w oparciu o przewody koncentryczne z równolegle prowadzonymi żyłami do zasilania kamer. Najczęściej jest to przewód TV przemysłowej YAR 75-0.59/3.7+2x0,5 z dwoma przewodami zasilającymi M5995 .
Dobrym rozwiązaniem jest również wykonanie okablowania przy pomocy skrętki komputerowej, np.: przewód UTP kategorii 5e DRAKA E1511. Trzeba jednak pamiętać o konieczności zastosowania transformatorów dopasowujących.

Bardzo istotnym elementem zapewniającym stabilną pracę instalacji jest dobór odpowiednich zasilaczy. Bardzo ważne jest, żeby wszystkie kamery zasilane były jednym urządzeniem. Doskonale nadają się do tego zasilacze: ZS 12/5x0.5A AWZ 250 M18285 lub ZS 2500 12-14V/2,5A M1828. Zasilacze te posiadają zabezpieczenie przeciwzwarciowe dla każdej kamery.

Bardzo ważny jest dobór kamer. W małych instalacjach monitoringu najlepiej sprawdzają się kamery kompaktowe (urządzenia typu plug&play). Zapewniają one stabilna pracę systemu, co w połączeniu z niewielkimi wymiarami i estetycznym wyglądem sprawia, że są bezkonkurencyjne. Bardzo popularne są kamery n-cam 115M11234, n-cam 220M11235 (dla bardziej wymagających klientów) są to kamery wyposażone w grzałkę, zjawisko skraplania pary wodnej nie występuje. Dodatkowo posiadają reflektor IRED, co sprawia, że kamera może pracować w każdych warunkach oświetleniowych. W dzień obraz jest kolorowy, natomiast przy słabym oświetleniu automatycznie załączany jest reflektor (obraz monochromatyczny). Zasięg reflektora wynosi około 20-25m (w zależności od przejrzystości powietrza).
Polecana jest również kamera Cam-665 Roto M11252.

Sercem systemu monitoringu jest rejestrator cyfrowy. Urządzenie to zapisuje sygnał z kamer na twardym dysku (np. Seagate 250 GB M89225), pozwalając na jego późniejszy podgląd lub backup – jeśli zajdzie taka konieczność. Stale obniżające się ceny urządzeń CCTV sprawiają, że rejestratory zapisujące obraz z kompresją MPEG4 i wyposażone w moduł sieciowy trafiają do coraz szerszego grona użytkowników. Są to na przykład:

* Pixord P8504 M85052– jego bardzo ważnym atutem jest możliwość rejestracji lokalnej jak i transmisja przez LAN z kompresją MPEG4, co jest rzadkością wśród rejestratorów tej klasy;
* CPD 560 M85039 – jest to prosty i stabilnie pracujący rejestrator z modułem sieciowym, dostępny w bardzo przystępnej cenie.

Do podglądu obrazu z rejestratora możemy wykorzystać istniejącą instalację TV-Sat. Sygnał z wyjścia wideo rejestratora wprowadzamy do instalacji za pomocą modulatora, np. Terra MT-21P R871721.
Korzystając z łącza ADSL (np. Neostrada) i routera ADSL (TP-Link TD-8840 N2905) można uzyskać poprzez Internet zdalny podgląd i konfigurację rejestratora.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena