Każdy z nas może ulec wypadkowi. Co dzień słyszymy, albo nawet widzimy wypadki samochodowe, a to tylko jeden z wielu rodzajów wypadków, jakie zdarzają się ludziom. Szczęściarze, którym udało się przeżyć wymagają zwykle co najmniej kilkumiesięcznej rehabilitacji, która daje im możliwość , choć częściowego powrotu do zdrowia.

Data dodania: 2009-08-10

Wyświetleń: 2603

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 2

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

2 Ocena

Licencja: Creative Commons

Co tu dużo mówić - skoro proste złamanie nogi wymaga często rehabilitacji, co dopiero poważny uraz kręgosłupa?

Rehabilitacji wymagają też często ozdrowieńcy różnych poważnych chorób, na przykład udaru mózgu. Jest to długa walka o odzyskanie sprawności fizycznej i czasem psychicznej chorego, podczas której niezbędny jest profesjonalny sprzęt rehabilitacyjny, oraz pomoc rehabilitanta.
W naszym kraju funkcjonują specjalne ośrodki rehabilitacyjne, gdzie zajęcia dla pensjonariuszy prowadzą specjaliści. Ośrodki te mogą istnieć w formie sanatoriów – pensjonariusze spędzają tam określony czas, mając zapewnione wyżywienie i nocleg, lub w formie przychodni. Zawsze jednak muszą być wyposażone w potrzebny sprzęt rehabilitacyjny. W związku z możliwością rehabilitacji wielu różnych schorzeń, potrzebny jest bardzo różnorodny sprzęt rehabilitacyjny. Dlatego ośrodki takie zwykle specjalizują się w rehabilitacji konkretnych schorzeń.Kiedy rodzi nam się zdrowe dziecko cieszymy się z jego przyjścia na świat, nie zastanawiając się nawet przez chwilę, co by było, gdyby dziecko urodziło się chore. Fakt, że jest zdrowe przyjmujemy jako coś oczywistego, jak by nam się to należało. Niestety – wiele dzieci i ich rodziców nie ma tego szczęścia. Rodzą się także dzieci chore wymagające od samego początku rehabilitacji, która da im możliwość jeśli nie całkowitego wyzdrowienia, to choć względnej samodzielności w dorosłym życiu. Zwykle niezbędny jest do tego kosztowny sprzęt medyczny, na który nie zawsze stać rodziców dzieci, a zwykle spora część rehabilitacji polega na wykonywaniu w domu określonych ćwiczeń, z użyciem właśnie takiego sprzętu.
Bulwersujący jest fakt, że sprzęt rehabilitacyjny, który może ratować życie i pomagać naprawdę potrzebującym tego małym Polakom, nie jest refundowany przez kasy chorych. A jednak nie jest. Rodzice chorych dzieci muszą sami zdobyć środki na rehabilitację swoich dzieci, często zaciągając pożyczki, które następnie spłacają przez całe życie.
Na szczęście w naszym kraju funkcjonują różnego rodzaju fundacje, pomagające dzieciom i nie tylko zdobyć fundusze potrzebne na zakup lub wynajem sprzętu rehabilitacyjnego. Oddając 1% naszego rocznego podatku na rzecz takiej fundacji, możemy i my uczestniczyć w tym szlachetnym dziele.

Licencja: Creative Commons
2 Ocena