Wystarczy trochę mniej jeść, zmienić dietę na zdrową i zwiększyć aktywność ruchową - waga prędzej czy później wróci do normy. Jeśli musisz się odchudzać rób to z głową!

Data dodania: 2009-08-09

Wyświetleń: 2138

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 4

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

4 Ocena

Licencja: Creative Commons

Średnio co trzeci mieszkaniec Europy ma nadwagę. Nie jesteśmy żadnym wyjątkiem. Co gorsza nasze nawyki żywieniowe stawiają nas na z góry przegranej pozycji. Z racji uwarunkowań klimatycznych spożywamy tłuste i wysokoenergetyczne pokarmy, a lekarze biją na alarm. Otyłość jest czynnikiem ogromnego ryzyka. Najkrótszą drogą do otyłości jest powiększająca się nadwaga.
Skoro jesteśmy otyli zmiana stylu życia nie wystarczy, na początek niezbędne jest odchudzanie, zdrowe odchudzanie, które nie spustoszy organizmu i nie doprowadzi naszych funkcji fizjologicznych do ruiny tj. stanu przypominającego funkcjonowanie rozregulowanych zegarków.
Jeśli przyjmiemy, że najlepszym modelem odżywiania jest model w pełni zbilansowany, to jest taki, w którym przyjmowane pokarmy dostarczają tyle energii ile spalamy, odchudzanie polegać będzie na zaburzeniu tego bilansu, tak by energia wydatkowana była wyższa od energii dostarczanej pod postacią pokarmu. Zdrowe odchudzanie polega na zmniejszeniu kaloryczności posiłków o kilkanaście do około 30% w stosunku do zapotrzebowania energetycznego. Jak łatwo zauważyć popularna dieta tysiąca kalorii jest dietą drastyczną. Jeśli przyjmiemy, że wykonując pracę biurową potrzebujemy około 2000 kcal to redukcja w tym wypadku sięga pięćdziesięciu procent! W ten sposób trudno dostarczyć organizmowi wszystkich niezbędnych składników odżywczych, chyba że dietę wzbogacimy suplementami, tyle że wtedy trudno tak naprawdę mówić o zdrowym odżywianiu, bo wspomagany suplementami organizm rozleniwi się i zapomni o pobieraniu substancji odżywczych z pokarmów!


Zdrowe odchudzanie - zdrowe odżywianie
Zasady zdrowego odżywiania wszyscy znamy. Podobne zasady obowiązują w przypadku stosowania diet odchudzających, ba! - tym bardziej należy ich przestrzegać.
Zdrowe odchudzanie polega na zjadaniu kilku małych posiłków dziennie.
Ograniczenie do mniejszej ilości posiłków na rzecz zwiększenia ich jednostkowego ładunku energetycznego jest błędem. Nadmiar energii, którego organizm nie spożytkuje od razu zostanie przetworzony w tkankę tłuszczową, lepiej gdy dostarczane kalorie spalane będą na bieżąco.
Ten sam produkt różnie przygotowany ma różne wartości odżywcze. Ziemniaki z wody (najlepiej w mundurkach) są zdrowsze niż ziemniaki smażone, mają dużo mniej kalorii, więcej błonnika i są generalnie dużo lepsze jakościowo. Marchew gotowana krótko na parze jest cenniejsza od marchewkowego puree. Ziarna w postaci otrębów i płatków oddziałują na przewód pokarmowy znacznie lepiej niż jasne pieczywo z ziaren poddanych obróbce. Podobne przykłady można mnożyć w nieskończoność, generalna zasada jest taka: zdrowe odchudzanie i zdrowe odżywianie powinny opierać się na jak najmniej przetworzonych pokarmach.


Aktywność fizyczna - zdrowe odchudzanie i zdrowie
Naszego fizycznego potencjału nie wykorzystujemy nawet w niewielkim stopniu. Genetycznie jesteśmy zaprogramowani na ruch gdy tymczasem w większości przypadków większość czasu spędzamy siedząc, leżąc, przemieszczając się samochodami, ale czy wystarczy więcej się ruszać żeby schudnąć? W większości wypadków tak, ale przy zmianie diety. Niezdrowa wysokoenergetyczna dieta zakwaszająca i zatruwająca organizm skutecznie pozbawi nas jakiejkolwiek witalności. Organizm obciążony toksynami nie ma ochoty do wysiłku, a wszystkie procesy zachodzą w nim wolniej, nawet zmuszając się do ćwiczeń fizycznych niewiele w ten sposób osiągniemy. Aktywność fizyczna jest zdrowiem, ale tylko wtedy gdy wspomożemy ją zdrowym odżywianiem. Przykłady? Najintensywniej pracujące osoby o złych nawykach żywieniowych umierają szczupło, ale i młodo, zapadając na choroby cywilizacyjne (głównie choroby
krążenia).


Dieta - sposób na szczupłą sylwetkę i zdrowie
Dostępność materiałów i cudownych diet teoretycznie gwarantujących szybkie i zdrowe odchudzanie wcale odchudzaniu nie sprzyja, bo gubimy się w tym natłoku i tak na dobrą sprawę nie wiemy, co jest zdrowe i dobre. Może więc warto odwołać się do autorytetów medycznych i mądrości kultur, które od zarania dziejów kładą nacisk na zdrowie biologiczne i psychofizyczną harmonię?
Przykładem takiej mądrości jest mądrość joginów. Ich dieta, oparta na wegetariańskich, w pełni naturalnych produktach to nie tylko sposób komponowania pożywienia, ale i cała filozofia jedzenia.
Nie musimy rezygnować z mięsa, bo to najlepsze źródło białka, podstawowego budulca naszego organizmu, ale kiepskie kiełbasy zastąpmy rybami czy choćby drobiem i wołowiną - niech będą dodatkiem, a nie podstawowym składnikiem pokarmów. Bazujmy na warzywach, owocach i ziarnach. Jednorazowo zjadajmy niewielkie ilości, ale za to z należytą uwagą. Dokładnie rozdrabniajmy pokarmy i delektujmy się nimi, w ten sposób szybciej się nasycimy.


Reasumując: zdrowe odchudzanie musi być poparte zdrowym odżywianiem i aktywnością. Pamiętajmy też o wodzie, która po pierwsze oczyści organizm z toksyn, wypłukując trujące resztki pozostałe po spaleniu tkanki tłuszczowej, po drugie zniweluje nieco odczuwanie głodu, a po trzecie nie dopuści do odwodnienia organizmu. Woda poprawi też poziom nawilżenia skóry, której kondycja w trakcie odchudzania jest szczególnie ważna - wraz z utratą tkanki tłuszczowej skóra powinna się nieco kurczyć, w przeciwnym wypadku stanie się nieprzyjemnie i nieładnie obwisła!

Licencja: Creative Commons
4 Ocena