Jakie warunki powinny spełni materiały, którymi chcemy pokryć posadzkę z instalacją ogrzewania podłogowego. Z pewnością ich współczynik przewodzenia ciepła powinien być korzystny.

Data dodania: 2009-07-25

Wyświetleń: 3100

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Odpowiednie materiały na posadzkę dla ogrzewanie podłogowego

Ogrzewanie podłogowe polega na ogrzewaniu domu przez instalacje rur polietylenowych umieszczonych w posadzce. W rurach płynie woda, która jest podgrzewana poprzez źródło ciepła (np. kocioł gazowy). Ogrzana woda w rurach rozgrzewa posadzkę, która daje ciepło na pomieszczenia.

Ale jaka posadzka nadaje się na ogrzewanie podłogowe?

Materiały na posadzkę dla ogrzewania podłogowego muszą spełniać pewne warunki.
Z pewnością muszą mieć niski współczynnik przenikania ciepła co oznacza, że taka posadzka szybko się nagrzeje i nasze stopy będą czuły się komfortowo.
Do takich posadzek zalicza się płytki ceramiczne i kamienie.

Drugim warunkiem jest odporność na działanie wysokich temperatur. Nie wolno na posadzkę kłaść płyt OSB oraz paneli i wykładzin, które nie posiadają specjalnych oznaczeń. Jeśli już położymy tego typu materiały to musimy się spodziewać, że pod wpływem temperatury mogą się z nich wydobywać trujące związki chemiczne. Jeśli znajdziemy panel lub wykładziny przystosowane do działania wysokiej temperatury to i tak nie możemy spodziewać się, że efekty grzewcze będą równie dobre jak w przypadku płytek ceramicznych

Gdy zdecydujemy się na płytki ceramiczne lub kamień musimy wiedzieć, że do fugowania należy użyć fugi o sprężystych właściwościach w innym przypadku mogą się pojawić pęknięcia w spoinach. Kleje oraz silikony też koniecznie muszą mieć takie właściwości oraz muszą być przystosowane do warunków wysokotemperaturowych.

Kierując się powyższymi warunkami ogrzewanie domu będzie o wiele tańsze i efektywniejsze.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena