Odpowiednie materiały na posadzkę dla ogrzewanie podłogowego
Ogrzewanie podłogowe polega na ogrzewaniu domu przez instalacje rur polietylenowych umieszczonych w posadzce. W rurach płynie woda, która jest podgrzewana poprzez źródło ciepła (np. kocioł gazowy). Ogrzana woda w rurach rozgrzewa posadzkę, która daje ciepło na pomieszczenia.
Ale jaka posadzka nadaje się na ogrzewanie podłogowe?
Materiały na posadzkę dla ogrzewania podłogowego muszą spełniać pewne warunki.
Z pewnością muszą mieć niski współczynnik przenikania ciepła co oznacza, że taka posadzka szybko się nagrzeje i nasze stopy będą czuły się komfortowo.
Do takich posadzek zalicza się płytki ceramiczne i kamienie.
Drugim warunkiem jest odporność na działanie wysokich temperatur. Nie wolno na posadzkę kłaść płyt OSB oraz paneli i wykładzin, które nie posiadają specjalnych oznaczeń. Jeśli już położymy tego typu materiały to musimy się spodziewać, że pod wpływem temperatury mogą się z nich wydobywać trujące związki chemiczne. Jeśli znajdziemy panel lub wykładziny przystosowane do działania wysokiej temperatury to i tak nie możemy spodziewać się, że efekty grzewcze będą równie dobre jak w przypadku płytek ceramicznych
Gdy zdecydujemy się na płytki ceramiczne lub kamień musimy wiedzieć, że do fugowania należy użyć fugi o sprężystych właściwościach w innym przypadku mogą się pojawić pęknięcia w spoinach. Kleje oraz silikony też koniecznie muszą mieć takie właściwości oraz muszą być przystosowane do warunków wysokotemperaturowych.
Kierując się powyższymi warunkami ogrzewanie domu będzie o wiele tańsze i efektywniejsze.
Wentylacja domu to jeden z najważniejszych aspektów, na który często nie zwracamy dostatecznej uwagi. Prawidłowe działanie systemu wentylacyjnego ma jednak ogromny wpływ na komfort życia, zdrowie mieszkańców oraz stan techniczny budynku. Dlaczego odpowiednia wentylacja jest kluczowa i jakie korzyści przynosi? Przyjrzyjmy się bliżej temu zagadnieniu.