Dotacja unijna jest jedną z najlepszych możliwości rozwoju firmy. Jednak jak każda róża, również i ona ma kolce. Dowiedz się na co powinieneś zwrócić uwagę starając się o nią.

Data dodania: 2009-07-23

Wyświetleń: 2353

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Zakładam, że jesteś osobą, która myśli o rozwoju firmy oraz zastanawia się nad tym jak mogłaby ten rozwój przyspieszyć. Możesz również pracować na stanowisku kierowniczym i chciałbyś wreszcie dowiedzieć się, jakie masz szanse na uzyskanie dotacji unijnych dla firmy, w której pracujesz.

Realnie sytuacja jest nawet bardziej skomplikowana niż może to się wydawać na samym początku, gdy jeszcze praktycznie niż nie wiesz o tym, gdzie możesz uzyskać europejskie dotacji. Musisz wiedzieć, że w przeważającej części przypadku pieniędzy nie otrzymasz na starcie realizacji inwestycji tylko, jako refundację poniesionych już kosztów. Oznacza to, że na początku będziesz musiał wyłożyć z własnej kieszeni całą sumę potrzebnych pieniędzy, a dopiero później będziesz mozolnie starał się o ich odzyskanie.

Piszę mozolnie, ponieważ droga do otrzymania unijnych pieniędzy nie jest usłana różami i musisz zwracać uwagę na mnóstwo różnych czynników podczas rozliczania dotacji. Jeśli popełnisz błąd na tym etapie, może skończyć się to dla Ciebie nie przyznaniem dotacji, a w razie gdybyś nawet już otrzymał pieniądze, możesz być zmuszony je zwrócić.

Pieniądze z Unii nie jest łatwo otrzymać. Wiedzą o tym wszyscy, którzy choć raz próbowali to zrobić. Jeśli nie chcesz uczyć się wszystkich wytycznych na pamięć, oraz nie wiesz jak właściwie przygotować potrzebne dokumenty, może warto abyś rozważył zaangażowanie firmy doradczej, która profesjonalnie zajmie się przygotowaniem biznes planu i innej dokumentacji potrzebnej do uzyskania dotacji unijnej.

Jeśli jednak uważasz, że podołasz temu zadaniu samodzielnie oraz jesteś gotów poświęcić sporo swojego czasu na tę pracę, to pierwsze, co powinieneś zrobić, to dokładanie zapoznać się dokładanie z regulaminem przyznawania dotacji, o którą będziesz się starał. Warto również, abyś osobiście skontaktował się z osobami odpowiedzialnymi za realizację tego projektu oraz spróbował uzyskać odpowiedź na najbardziej męczące Cię pytania.

Nie będzie to łatwe, ale jeśli nie jesteś czegoś pewny przy staraniu się o pieniądze z unii, to powinieneś dogłębnie wyjaśnić tę kwestię. Skutki popełnionego błędu nie będę zbyt dobre dla Ciebie.

Jednak mimo tych przeciwności dotacja unijna jest jedną z najlepszych możliwości, jakie posiada firma, która chce się dynamicznie rozwijać. Aby jednak to narzędzie było jak najlepiej użyte konieczne jest profesjonalne podjecie i co pokazuje praktyka, duża dawka cierpliwości, potrzebna, aby wytrzymać ciągłe przedłużanie terminów przez instytucje odpowiedzialne za dysponowanie środkami unijnymi.
Licencja: Creative Commons
0 Ocena