Tytuł książki: „Brudne historie” Autor: K.S. Rutkowski Wydawnictwo: Intro-druk Koszalin, 2006 Zbiór opowiadań kontrowersyjnego pisarza znakomicie oddaje klimat współczesności, wciąga w brutalny, lecz rzeczywisty świat. „Brudne historie” to tytuł zarówno książki, jak i jednego z opowiadań. Nazwa najlepiej oddaje tematykę zbioru.

Data dodania: 2009-07-02

Wyświetleń: 1623

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Wśród siedemnastu opowiadań znajdujemy historie więzienne, morderstwa, jak również niespełnioną miłość powracającą po latach w mniej szlachetnej formie, problemy nastolatków czy konflikty małżeńskie. Narracja w pierwszej osobie oraz jednakowy opis głównego bohatera we wszystkich opowiadaniach sprawiają, że ciężko odróżnić, co jest fikcją literacką, a co prawdziwymi przeżyciami autora. Rutkowski imponuje dystansem do siebie, czasem ignorancją, co ukazuje w opowiadaniu „Pierwsze pieniądze zarobione na pisaniu".

W zbiorze znajduje się jeszcze „Gnida” – opowiadanie więzienne, które pokazuje, że nie istnieją takie twory jak wdzięczność, lojalność, a przyjaciel może nagle okazać się śmiertelnym wrogiem… Jest również „Łóżkowa gra”, w której nieuleczalnie chory bohater spotyka tajemniczą kochankę, o jakiej marzy każdy mężczyzna. Jest również motyw rywalizacji o kobietę między dwoma gangsterami w opowiadaniu „Odwieczna gra”. W „Metafizyce” intuicja kobieca zaskakuje samego bohatera, a wymarzona podróż na Cypr okazuje się niewypałem. To dopiero początek…

Literatura Rutkowskiego to twarda, męska proza. Nieco przypomina prozę Hłaski. Twórczość autora najlepiej określają słowa Jarosława Mielewczyka, współpracownika tygodnika „NIE”: „K.S. Rutkowski to kontestator współczesnej, mdłej rzeczywistości. Prześmiewca o ostrym piórze, którego twórczość nie jest przeznaczona dla ksenofobów, którzy lubują się w wytyczaniu granic…”

I taka też jest książka „Brudne historie”: współczesna, ostra i bez granic…Tekst: Michał Mazik

Źródło: "Radar" - magazyn studencki UP w Lublinie
Licencja: Creative Commons
0 Ocena