Zanim rodzaj ludzki wykształcił sposób porozumiewania się językiem, istniał już wcześniej rozbudowany system przekazywania informacji za pomocą gestów. W miarę rozwoju społeczeństwa system ten ustąpił miejsca językowi, ale...

Współcześnie często nie uświadamiamy sobie, że słowa stanowią tylko jeden ze sposobów przekazywania komunikatów.
Zdecydowaną większość informacji, bo aż ok. 95% każdy z nas zdobywa nie za pomocą słów, a wzroku.

Data dodania: 2007-05-25

Wyświetleń: 5286

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 1

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

1 Ocena

Licencja: Creative Commons

Komunikacja niewerbalna, czyli ruchy ciała (mimika, kontakt wzrokowy, gesty, pozycja ciała, dotyk) zachodzi nieustannie, często bez użycia naszej świadomości.

Dlatego swoje uzasadnienie znajduje powiedzenie, że "twarz powie szybciej, niż pomyśli głowa".


Piszę na ten temat nie bez powodu. Mowa ciała jest w naszym życiu bardzo istotna. Ludzie, którzy znają i kontrolują język ciała są postrzegani jako pewniejsi siebie i są bardziej przekonywujący. Ten, kto potrafi odczytywać skrywane myśli swoich rozmówców jest w stanie wyciągać wnioski nie tylko na podstawie słów, ale i mowy ciała.

To daje mu zdecydowaną przewagę nad rozmówcą. Z kolei niewłaściwa postawa może popsuć relacje lub utrudnić komunikację. Świadome sterowanie przekazem niewerbalnym może temu zapobiec.


Co możesz zyskać znając techniki mowy ciała?

Niewerbalne aspekty mowy podkreślają znaczenie przesłanych komunikatów oraz nasz stosunek do tego, co i o czym mówimy. Bardzo często wyrokują one również o skuteczności wysyłanego przez nas komunikatu. Informują o podstawowych stanach emocjonalnych, intencjach, oczekiwaniach wobec rozmówcy, pozycji społecznej, pochodzeniu, wykształceniu, samoocenie, czy cechach temperamentu.

Polecam Ci świetną książkę, która pomoże Ci w zrozumieniu i nauce komunikacji niewerbalnej.

Jeśli ten temat Cię wciągnął i chcesz się szybko dowiedzieć jeszcze więcej o komunikacji niewerbalnej, już teraz możesz przeczytać inne artykuły o mowie ciała, które znajdują się w serwisie www.psyche.com.pl

Licencja: Creative Commons
1 Ocena