W jaki sposób zarządzanie strategiczne uchroni Cię przed negatywnymi skutkami kryzysu finansowego? Proste zasady ustalania strategii, pozwolą Ci na rozwój własnej firmy poprzez poprawę konkurencyjności.

Data dodania: 2009-06-19

Wyświetleń: 3495

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Jakie szanse na trafienie ma łucznik, który nie widzi celu?
Czy biegacz, który nie wie w którym miejscu jest meta, wygra wyścig?
Czy przedsiębiorca działający bez strategii, odniesie sukces?

Te trzy pytania pokazują jak ważne w drodze do sukcesu jest wyznaczenie sobie właściwego celu. W biznesie bardzo trudno osiągnąć sukces, bez odpowiedniego przygotowania. Takie przygotowanie prowadzi do ustalenia właściwej strategii działania.

Słowo strategia ma pochodzenie wojskowe. Z greckiego "strategos" oznacza "prowadzenie wojny". W prowadzeniu działalności gospodarczej, słowo to ma szersze znaczenie. Jest to zbiór koncepcji działania systemowego, które polegają na określeniu długoterminowych celów przedsiębiorstwa. Cele te, muszą być określone jasno i adekwatnie do posiadanych zasobów majątkowych, finansowych i ludzkich organizacji.

Strategia to plan działania, który prowadzi do osiągnięcia długoterminowego celu przedsiębiorstwa. Każdy przedsiębiorca powinien najpierw skupić się na ustaleniu strategii działania swojej firmy. Nie jest to łatwe zadanie, jednak dobrze sformułowana strategia firmy, pozwala na pokonanie konkurencji w kluczowych sferach działalności.

Własna strategia działania, szczególnie w dobie kryzysu finansowego, pozwala przetrwać trudne momenty życiu jednostki gospodarczej. Kiedy sprzedaż spada, a koszty rosną już sama świadomość istnienia strategii działania firmy przez pracowników, motywuje do bardziej wytężonej i efektywnej pracy.

Stworzenie dobrej strategii dla przedsiębiorstwa powinno być poprzedzone ustaleniem misji firmy. Misja firmy to zbiór wartości, którymi całe przedsiębiorstwo się kieruje. Misję firmy znają też wszyscy pracownicy. Z misją firmy związane jest też pojęcie wizji firmy. Wizja firmy to nic innego jak ustalony obraz przedsiębiorstwa w przyszłości.

Następnym krokiem stworzenia udanej strategii działania jest określenie celów długoterminowych, a następnie krótkoterminowych. Droga do osiągnięcia tych celów nie może być sprzeczna z misją firmy i wizją firmy, ponieważ takie działanie skazane jest na porażkę. Każdy przedsiębiorca powinien ze szczegółami przygotować plan działania, który pomoże mu osiągnąć wyznaczone cele.

Określenie dobrej strategii działania nie jest łatwe. Warto jednak wysilić się i poświęcić trochę czasu na określenie wizji swojego przedsiębiorstwa. Dzięki temu można uniknąć ryzyka bankructwa w pierwszych latach istnienia przedsiębiorstwa.

Każda licząca się firma na rynku stosuje zarządzanie strategiczne.Warto znaleźć się wśród najlepszych.
Licencja: Creative Commons
0 Ocena