Czyli o bezstresowych, zagranicznych zakupach dokonywanych kartami kredytowymi lub debetowymi. Dowiesz się również ile kosztować Cię może wypłata z zagranicznego bankomatu i jak zrobić żeby to było za darmo.

Data dodania: 2009-06-18

Wyświetleń: 10878

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 2

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

2 Ocena

Licencja: Creative Commons

Kiedy piszę ten artykuł jest połowa czerwca 2009 roku, cały czas pada i jest zimno. Jednak to tylko w naszym kochanym kraju. Wielu z Was spędzi nadchodzące wakacje w naprawdę ciepłym klimacie i akurat takich zmartwień mieć nie będzie.
Za to mogą pojawić się trochę innego typu problemy. Mimo, ze żyjemy w XXI wieku, wiem, że wielu moich znajomych w dalszym ciągu jadąc wypoczywać wypycha sobie kieszenie żywą gotówką. Nie chcą płacić prowizji za kupowanie kartą kredytową/debetową ani za wybieranie gotówki w bankomatach za granicami naszego kraju. Niby racja, ale też znam (już kilku) znajomych, którzy środki na powrót do kraju pożyczali w konsulacie, ponieważ ich okradziono. Fakt, karta też może zostać ukradziona lub zgubiona, ale typowy złodziej już w taki prosty sposób nie poradzi sobie z kartą niż z portfelem wypchanym gotówką. Żeby nie bać się transakcji bezgotówkowych za granicą, na łamach Praktycznego Uniwersytetu Życia przedstawię zasady funkcjonowanie takich transakcji.

Transakcje bezgotówkowe
Najważniejszą rzeczą, jaką trzeba zrobić to sprawdzić, jaka jest waluta rozliczeniowa naszej karty kredytowej. Do niedawna nie było problemu; VISA-dolary, MasterCard -euro. Dzisiaj już za bardzo nie można polegać na tym prostym podziale.
W większości banków, z których mamy karty, w tej chwili funkcjonuje w euro i nie ważne czy to VISA czy MasterCard. Na przykład, kiedy dokonujemy transakcji bezgotówkowej w Czechach, to automatycznie robione są dwa przewalutowania najpierw z korony czeskiej na euro, a potem z euro na złotówki. Lepiej za to jest w krajach UE wtedy z miejsca euro jest przeliczane na złotówki, chociaż jeszcze niedawno pojawiał się tam również dolar. Właśnie w momencie przewalutowania mogą pojawić się piewsze koszty. Jeżeli do tego uzyjemy jescze karty opartej na dolarze np. Visa Electron z ING to będzie to spora kwota. W ING trzeba pamiętać o takim zapisie: Dotyczy VISA Electron! W przypadku transakcji zagranicznych w walucie innej niż USD, do kwoty transakcji doliczana jest automatycznie prowizja za przewalutowanie transakcji w wysokości 2,8%. Własnie tego punktu nie doczytałem, kiedy robiłem zakupy w Alpach, jednak też własnie dzięki temu piszę tez ten artykuł.

Pierwszy wniosek- musimy wiedzieć, na jakiej walucie operuje nasza karta, jeżeli jesteśmy na wakacjach w UE to lepiej żeby to było euro. Karty oparte na dolarze zabieramy, np. do Turcji (tam pojawiają się problemy z kartami w systemie VISA) Egiptu czy Tunezji. Inne kraje do sprawdzenia we własnym banku.
Za podwójne przewalutowanie wiele banków dodatkowo pobiera prowizje w wysokości 2% wartości transakcji, jeśli transakcja ta jest dokonywana w walucie innej niż rozliczeniowa, niezależnie czy jest to wypłata gotówki w bankomacie, czy transakcja bezgotówkowa. Nie ma sensu dawać bankom okazji do podwójnego przewalutowania i do zarobku. Jeżeli dobrze wybierzemy kartę do transakcji bezgotówkowych za granicą, to sama transakcja będzie bezpłatna, (ING, mBank), a samo przewalutowanie nie jest, aż tak drogą imprezą, żeby trzymać w kieszeni żywą gotówkę i cały czas żyć w strachu, że nam ją wyciągną


Jadąc za granicę, warto wziąć ze sobą kartę embosowaną (tzw. wypukłą). Przyda się ona w hotelach, wypożyczalniach czy w kawiarniach.Kiedyś taka uratowała mnie w Grecji, kiedy okazało się, że w sklepie nie ma zwyczjowego terminala, jak to jest u nas, tylko ręczny powielacz (czasmi określany jako "żelazko"). Dla własnego bezpieczeństwa warto też zaopatrzyć się w karty dwóch systemów, najlepiej z dwóch różnych banków. Okazuje się, bowiem, że w niektórych krajach bardziej rozpowszechniony jest MasterCard niż Visa, a do tego czasami zdarzają się problemy przy autoryzacji transakcji. Wówczas uratuje nas właśnie owa wypukłość karty.

Bankomaty.
Tutaj trzeba bardziej uważać. Niestety nie wszędzie da się płacić kartą, czasami pojawia się potrzeba posiadania paru groszy w kieszeni.
Cała procedura może wyglądać tak: wybierasz z bankomatu 100 euro. (Zakładam, że masz kartę rozliczaną w euro, a nie w dolarach). W zależności od tego, kto jest wydawcą Twojej karty, różnie jest Ci naliczana prowizja, najczęściej około 3%.
Całkiem nieźle jest wtedy, gdy bank zadowala się zryczałtowaną opłatą np. na poziomie 10 zł. Przy takiej stawce można od razu podjąć większą sumę. Znacznie bardziej dokuczliwe są zapisy typu: 3 proc., ale nie mniej niż 5 zł. Wówczas podejmując za granicą równowartość 3 tys. zł zapłacisz przynajmniej 90 zł prowizji. (Dla przykładu w ING jest to 3% od kwoty wypłaty, ale już w Eurobanku 3% od kwoty wypłaty- minimum 9,95 zł). Czasami jest lepiej żeby to była wartość kwotowa, ponieważ nadaje się dobrze dla dużych wypłat, natomiast procentowa, jak w ING do małych.


Mam dobrą wiadomość dla posiadaczy konta i karty VISA Electron eKONTO w mBanku. Prowizja od wypłaty gotówki w bankomatach za granicą wynosi 0 zł. Twoja możliwość wypłacenia z bankomatu 100 euro będzie Cię w całości kosztować 100x kurs sprzedaży euro z dnia transakcji. Czyli około 452 zł.(Połowa czerwca 2009) Posługując się kartą ING (MasterCard) gdzie doliczane jest 3%, zapłacisz już około 465,5.

Wniosek - kartę VISA Elektron banku ING zabieramy do np. Egiptu i Tunezji. (Strefa dolara)
Pamiętajmy, że wybierając pieniądze z bankomatu należy korzystać z karty debetowej, połączonej z rachunkiem bankowym. Jeśli wypłacimy pieniądze z karty kredytowej, poza prowizją, od razu zapłacimy odsetki od wypłaconej sumy. W przypadku wypłat z bankomatu posiadacz karty nie może bowiem skorzystać z bezodsetkowego kredytu, (w Polsce by to było np.53 dni), który tak chętne reklamują banki. Tak jest we wszystkich bankach wydających karty kredytowe.

Jest jeszcze kilka banków w Polsce, które oferują bezpłatne wypłaty z bankomatów za granicą. Citi Handlowy pozwala korzystać bez opłat z urządzeń oznaczonych logo Citi, a także maszyn innych sieci obsługiwanych przez tę grupę. Takie bankomaty można znaleźć w ponad 100 krajach. Klienci Deutsche Banku bez opłat korzystają z bankomatów oznaczonych logo tej grupy na całym świecie, a dodatkowo z bankomatów m.in. BNP Paribas, Bank of America i Barclays Bank. Podczas wojaży po Skandynawii lub krajach nadbałtyckich znajomego logo na bankomatach powinni szukać klienci Nordea Banku; mogą oni za darmo korzystać z urządzeń należących do grupy. Na bezprowizyjne wypłaty w bankomatach grupy UniCredit zezwala Pekao SA. W Europie takich urządzeń jest około 19 tys. Z kolei kart BZ WBK można bez opłat używać w bankomatach irlandzkiego AIB. Często jednak jest to coś za coś. Opłata za kartę, większa opłata miesięczna za konto itp. Trzeba usiąść i policzyć czy nam to odpowiada.


W okresie wakacji może się zdarzyć, że duże, międzynarodowe banki obniżają opłaty za korzystanie z bankomatów należących do ich sieci, także za granicą. Warto to sprawdzić w swoim banku. Planując odpoczynek w innym kraju warto, więc poświęcić chwilę i porównać oferty poszczególnych banków, tak, by mieć w portfelu kartę, która nie narazi nas na dodatkowe koszty.


Obsługa "cash machine"
Z bankomatami może się pojawić jeszcze jeden z pozoru błahy problem, mianowicie język, a raczej brak jego znajomości. Na szczęście chyba wszystkie bankomaty na świecie potrafią, co nieco angielskiego. Przygotowałem krótką ściągę do obsługi „cash machine”

Please insert your card - Proszę, włóż kartę
Please enter your PIN number - Podaj, proszę, swój numer PIN
Press Enter - Naciśnij klawisz Enter
Checking your PIN number - Trwa weryfikacja twojego numeru PIN
Choose an option - Wybierz operację, którą chcesz wykonać
Cash - Wypłata gotówki
Cash with receipt - Wypłata gotówki z potwierdzeniem
Balance on screen - Wyświetlenie stanu konta na ekranie
Printed balance - Wydrukowanie stanu konta
Print mini statement - Wydrukowanie skróconego wyciągu z konta
Change PIN number - Zmiana numeru PIN
Enter amount - Podaj kwotę
Please wait - Proszę czekać
Remove your card - Wyjmij kartę z bankomatu
Please remove Cash - Proszę zabrać pieniądze
Do you require another service? - Czy chcesz wykonać inną operację?
Thank you for Rusing Anybank - Dziękujemy za skorzystanie z usług naszego banku


Teraz już wiesz, jak nie dac się oskubać bankom na wakacjach. Udanych wakacji!


Licencja: Creative Commons
2 Ocena