Turcja jest krajem położonym na styku dwóch kontynentów: Azji i Europy. Część europejska to zaledwie 3% powierzchni kraju. Pozostała część kraju leży na półwyspie Azji Mniejszej. Centralną i zachodnią część półwyspu zajmuje Wyżyna Anatolijska, wzniesiona średnio do 800-1500 m n.p.m. Porozcinana jest licznymi, rozległymi kotlinami.

Data dodania: 2009-06-16

Wyświetleń: 6014

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Nad całą wyżyną dominują wygasłe wulkany, z których najwyższy jest Erciyas (3917 m n.p.m.). Wyżyna prawie ze wszystkich stron otoczona jest górami. Na północy wzdłuż wybrzeża Morza Czarnego ciągną się Góry Pontyjskie, a na południu – Góry Taurus. Wschodnią część Turcji stanowi Wyżyna Armeńska. Charakterystyczne dla Turcji jest występowanie sporej liczby jezior. Największe z nich – Jezioro Wan - leży na Wyżynie Armeńskiej.

W związku z dominacją islamu turyści winni przestrzegać miejscowych zwyczajów przy zwiedzaniu meczetów i innych obiektów religijnych. Podczas ramadanu, w miejscach publicznych, nie należy w spożywać posiłków. Kobiety powinny unikać w niektórych rejonach kraju noszenia ubiorów zbyt prowokujących, nawet na plażach.
Turcy są znani z gościnności i życzliwości, a także ognistego temperamentu, dlatego uchodzą za świetnych towarzyszy podczas imprez. Udzielanie gościny to powinność każdego muzułmanina. Jeżeli ktoś puka do drzwi, choćby nie był przyjacielem zostanie zawsze zaproszony i poczęstowany jedzeniem i piciem.

Osobom spędzającym wczasy w Turcji, kraj ten oferuje wysokie postrzępione górskie pasma, które ciągną się na północ, południe i wschód od Wyżyny Anatolijskiej, a także malownicze krajobrazy samej wyżyny. Ponadto wybrzeża czterech mórz: Śródziemnomorskiego, Marmara, Egejskiego i Czarnego kuszą piaszczystymi plażami i lazurową wodą. Zwolennicy czynnego wypoczynku mogą uprawiać w Turcji nie tylko sporty wodne, ale również rekking i paragliding.
Na miłośników historii czekają pozostałości z czasów neolitu, Hetytów, Greków i Rzymian, a także znakomite przykłady sztuki bizantyjskiej, meczety i muzea imperium osmańskiego, które znajdują się w wielu tureckich miastach.

Najszybciej do Turcji można dotrzeć samolotem. Najwięcej połączeń lotniczych obsługuje lotnisko Atatürka w Stambule. Bezpośrednie połączenie między Warszawą i Stambułem utrzymują PLL LOT i Turkish Airlines, loty odbywają się 6 razy w tygodniu. Inne międzynarodowe porty lotnicze są zlokalizowane w Adanie, Ankarze, Antalyi, Bodrumie, Dalamanie oraz Izmirze.
Osoby pragnące pojechac na wycieczki do Turcji drogą lądową, podróżują samochodem bądź autokarem. Podróż jednak jest bardzo długa (ok.40 godz.) i uciążliwa (kłopoty z zakupem paliwa). Najkrótsza droga wiedzie przez Słowację, Węgry, Rumunię i Bułgarię.
Pociągi nie mają bezpośredniego połączenia z miastami tureckimi. Podróż w dwie strony z przesiadką jest bardzo droga, łatwiej skorzystać z oferty tanich połączeń lotniczych. Najdogodniejsze jest połączenie z Warszawy do Stambułu (EuroCity) z przesiadką w Budapeszcie.

Zwiedzanie
Troja - jeden z najsławniejszych punktów archeologicznych na świecie.
Pamukkale - to wyjątkowe miejsce ze śnieżnobiałymi, wapiennymi tarasami na niemal 200 metrowym klifie, wypełnione wodą ze źródeł termalnych. W centrum uzdrowiska znajdują się ruiny Hierapolis - starożytnego miasta uzdrowiskowego.
Park Narodowy Göreme i skalne miasto Kapadocja.
Ararat - najwyższa góra Turcji (5137 m n.p.m.), wulkan przykryty czapą wiecznego śniegu.
Bodrum - jedna z najpiękniejszych miejscowości letniskowo-wypoczynkowych z portem, skąd codziennie odpływają promy na greckie wyspy: Kos i Rodos. Znajduje się też tutaj grobowiec Mauzolosa oraz bajkowy zamek św. Piotra.
Efez – obecnie teren objęty wykopaliskami. Znajdują się tu świątynie, agory i teatr.
Stambuł – miasto, gdzie podziwiać można Kościół Mądrości Bożej, Pałac Topkapi, Yerebatan Sarayi, Kariye Camii, Wielki Bazar, Muzeum Archeologiczne, Adampol.
Nemrut Dagi – ogromne, kamienne posągi na ponad 2 tys. m n.p.m. Reklamowane jako ósmy cud świata.

Ambasady

Ambasada RP
Atatürk Bulvari 241
Kavaklidere PK 20, 06650 Ankara
tel. (0-090312) 467-56-19, 467-33-15, 4572000 4572001
fax. 467 89 63
e-mail: [email protected] , [email protected]
www.polonya.org.tr
Licencja: Creative Commons
0 Ocena