Utracone zęby można nabudować na wszczepach kostnych (zwane implantami), które zastępują korzeń zęba. Aby ocenić, czy pacjent jest odpowiednim kandydatem do stosowania leczenia

Data dodania: 2009-06-02

Wyświetleń: 2150

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Utracone zęby można nabudować na wszczepach kostnych (zwane implantami), które zastępują korzeń zęba.

Aby ocenić, czy pacjent jest odpowiednim kandydatem do stosowania leczenia implantami, należy przeprowadzić z nim szczegółowy wywiad medyczny i stomatologiczny. Tak jak w przypadku innych metod leczenia, istnieją pewne przeciwwskazania bezwzględne i względne. Do bezwzględnych zaliczamy:

- ciężkie choroby psychiczne;
- zaburzenia hematologiczne

Przed planowanym zabiegiem umieszczenia implantów należy wyleczyć wszystkie stany zapalne jamy ustnej, próchnicę. W razie występowania chorób ogólnoustrojowych przygotowanie do zabiegu trzeba prowadzić w porozumieniu z lekarzem prowadzącym pacjenta.

Zabieg przeprowadza się w specjalnie do tego celu przygotowanym gabinecie stomatologicznym przy zastosowaniu znieczulenia miejscowego, więc jest całkowicie bezbolesny. Stomatolog rozcina błonę śluzową wyrostka zębodołowego i umieszcza implant we wcześniej zaplanowanym miejscu, używając przeznaczonego do tego celu jednorazowego sprzętu. Zabieg trwa 1-2 godziny w zależności od liczby umieszczanych implantów (małych, podobnych do śrubek elementów z tytanu) i kończy się zszyciem błony śluzowej, a pacjent wraca do domu.

Pacjent z nowym pięknym uśmiechem nie jest jednak zwolniony z systematycznych wizyt u swojego stomatologa. Popularne miasta gdzie można wstawić implanty: Warszawa, Wrocław, implanty Katowice czy Sosonowiec. Obowiązuje go nadal ścisłe przestrzeganie zasad higieny jamy ustnej i stała kontrola stanu uzębienia (co 3 miesiące lub co pół roku). Kontrole mają na celu sprawdzanie, czy nic się nie poluzowało, czy nic się nie dzieje z dziąsłem dookoła implantu, czy pacjent dobrze sobie radzi z myciem zębów.
Niezwykłe zalety tytanu stawiają go na pierwszym miejscu wśród współczesnych materiałów protetycznych. Jest on 5 razy lżejszy od złota, odznacza się niewielkim przewodnictwem cieplnym, w pełni scala się z tkanką kostną.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena