Femtokomórki nadciągają - czy femtokomórki zrewolucjonizują sieci komórkowe?

Data dodania: 2009-06-01

Wyświetleń: 1807

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Czy femtokomórki zrewolucjonizują sieci komórkowe? Czas pokaże, ale najwięksi producenci urządzeń GSM wprowadzają femtokomórki do oferty.
Dzięki femtokomórkom łatwiej będzie wprowadzać takie usługi jak: telewizję i video oraz audio na żądanie.
Wynika to z podłączenia femtokomórek bezpośrednio do Internetu, więc te usługi nie będą obciążały łączy operatora komórkowego. Dzięki takiemu rozwiązaniu koszt usług może być znacznie niższy.
Ciekawe możliwości daje usługa o nazwie "Home Monitor" pozwalająca na monitoring domu. Realizowana ona będzie przez podłączenie kamery IP do urządzenia, które będzie bramą dla femtokomórki.

Obraz z kamery będzie dostępny dla każdego telefonu komórkowego obsługującego sieci 3G i odpowiednio skonfigurowanego.
Powstają również aplikacje softwarowe rozszerzające możliwości współpracy telefonów z femtokomórkami. Pierwszą taką aplikację do telefonów komórkowych z systemem operacyjnym Android stworzyła firma Ubiquisys . Działanie oprogramowania polega na zmianie wyglądu interfejsu, jeśli komórka jest w zasięgu femtokomórki. Na wyświetlaczu pokazują się ikony usług multimedialnych. Usługi takie są znacznie tańsze dzięki femtokomórce.

Femtokomórki to punkty dostępowe pracujące w standardzie telefonii komórkowej (obecnie najczęściej w UMTS), które podłączane są do szerokopasmowego łącza internetowego (xDSL, FTTH). W odróżnieniu od wzmacniaczy GSM, które wzmacniają istniejący sygnał radiowy operatora, łączą się z siecią operatora za pośrednictwem łączy szerokopasmowych i rozsyłają swój sygnał radiowy będąc osobną stacją bazową (BTS). Zostały opracowane w celu odciążenia istniejących stacji bazowych operatora komórkowego oraz zwiększenia zasięgu sieci komórkowych w domu i w małych firmach. Ich użycie pozwoli między innymi na zmniejszenie kosztów budowy infrastruktury dla nowych standardów w sieciach komórkowych, np. LTE.

000986
Licencja: Creative Commons
0 Ocena