Instalacja CCTV w domu jednorodzinnym - jak prawidłowo dobrać sprzęt do monitoringu posesji?

Data dodania: 2009-05-28

Wyświetleń: 8231

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Instalacja CCTV w domu jednorodzinnym - jak prawidłowo dobrać sprzęt? Żeby poprawnie zaprojektować i wykonać instalację monitoringu wizyjnego w domku jednorodzinnym, należy zwrócić uwagę na kilka ważnych czynników.

1. Założenia. Instalacja monitoringu domu jednorodzinnego powinna zapewniać podgląd i rejestrację przede wszystkim wejścia i podjazdu. Bardzo dobrym uzupełnieniem systemu jest montaż kamer monitorujących obszar wokół domu i budynków gospodarczych (garaż, magazynek itp.). Z reguły do wykonania monitoringu wystarczą 3-4 kamery.

2. Okablowanie. Bardzo ważnym elementem podczas wykonywania instalacji jest odpowiednie okablowanie. W małych instalacjach wykonujemy je w oparciu o przewody koncentryczne z równolegle prowadzonymi żyłami do zasilania kamer. Najczęściej jest to przewód TV przemysłowej CAMSET z dwoma przewodami zasilającymi.
Można wykonać również okablowania przy pomocy skrętki komputerowej, np. skrętka kategorii 5e NETSET. Trzeba jednak pamiętać o konieczności zastosowania transformatorów dopasowujących.

3. Zasilanie. Bardzo istotnym elementem zapewniającym stabilną pracę instalacji jest dobór odpowiednich zasilaczy. Bardzo ważne jest, żeby wszystkie kamery zasilane były jednym urządzeniem. Doskonale nadają się do tego zasilacze: ZS 12/5x0.5A AWZ 250 lub ZS 2500 12-14V/2,5A. Zasilacze te posiadają zabezpieczenie przeciwzwarciowe dla każdej kamery.

4. Kamery. W małych instalacjach monitoringu najlepiej sprawdzają się kamery kompaktowe (urządzenia typu plug&play). Zapewniają one stabilna pracę systemu, co w połączeniu z niewielkimi wymiarami i estetycznym wyglądem sprawia, że są bezkonkurencyjne. Bardzo popularne są kamery V-CAM 315, VF-515 (dla bardziej wymagających klientów) oraz Cam-665 Roto.

5. Podgląd i rejestracja. Sercem systemu monitoringu jest rejestrator cyfrowy. Urządzenie to zapisuje sygnał z kamer na twardym dysku (np. Seagate 1TB), pozwalając na jego późniejszy podgląd lub backup, jeśli zajdzie taka konieczność. Stale obniżające się ceny urządzeń CCTV sprawiają, że rejestratory zapisujące obraz z najnowszą kompresją H.264 lub starszą MPEG4 i wyposażone w moduł sieciowy trafiają do coraz szerszego grona użytkowników. Są to na przykład:

* ULTIMAX-304 - kompresja H.264 pozwala na znacznie wydajniejszą rejestrację i pracę w sieci
* CPD 560 - jest to prosty i stabilnie pracujący rejestrator w kompresji MPEG-4, dostępny w bardzo przystępnej cenie

Do podglądu obrazu z rejestratora możemy wykorzystać istniejącą instalację TV-Sat. Sygnał z wyjścia wideo rejestratora wprowadzamy do instalacji za pomocą modulatora, np. TERRA MT-21P. Korzystając z łącza ADSL (np. Neostrada) i routera ADSL (TP-Link TD-W8910G) można uzyskać poprzez Internet zdalny podgląd i możliwość konfiguracji rejestratora. Sposób konfiguracji połączenia DDNS opisano szerzej w artykule bibliotecznym.

001019

Licencja: Creative Commons
0 Ocena