Dla wielu emerytura to odległa przyszłość, ale nigdy nie jest za wcześnie by zaplanować jak będziemy wtedy odpoczywać – oraz jak to sfinansujemy.

Data dodania: 2009-05-15

Wyświetleń: 2397

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

1. Zacznij planować emeryturę wcześnie. Zastanów się gdzie chcesz wtedy mieszkać, co chcesz wtedy robić, oraz jaki standard życia jest Ci potrzebny. Wylicz ile pieniędzy będzie Ci potrzebne podczas emerytury.

2. Zawsze bierz pod uwagę, że możesz żyć dłużej niż Ci się wydaje – warto wtedy mieć środki do utrzymania wymarzonego standardu życia. Weź pod uwagę, że będziesz na emeryturze przez 20 czy 30 lat.

3. Oblicz swoją emeryturę z ZUS’u i OFE z pomocą kalkulatorów finansowych, które można znaleźć na wielu stronach np. tutaj . Patrz jednak na wyliczoną kwotę z przymrużeniem oka, gdyż kalkulator zakłada, że zawsze będziesz miał pracę, zarobki będą stale rosły, no i OFE będą zarabiały. Obecna sytuacja pokazuje, że często jest odwrotnie. Rozważ także kontakt z doradcą finansowym.

4. Zdecyduj się na jeden z planów finansowych i oszczędzaj miesięcznie małe kwoty pieniędzy. Niech będą to kwoty, które spokojnie możesz miesięcznie poświęcić. Szybko przyzwyczaisz się, że nie masz tych pieniędzy i szybko zorientujesz się jak duża kwota uzbierała Ci się na koncie. Wybór inwestycji zależy natomiast od Twojej tolerancji na ryzyko. Zastanów się także, czy masz czas na aktywne inwestowanie. Niektóre inwestycje (jak na przykład rynek forex czy akcje) wymagają więcej uwagi, niektóre natomiast, jak lokaty, fundusze obligacji czy pieniężne nie wymagają prawie wcale nadzoru.

5. Buduj aktywa. Inwestuj w rzeczy, które będą przynosić trwały zysk, zamiast zysku jednorazowego. Tego typu elementy to na przykład nieruchomości, akcje płacące dywidendy czy wartości prawne, jak patenty i tantiemy. Inwestuj w rzeczy, które zapewnią Ci pozytywny przepływ pieniężny.

6. Pospłacaj długi , takie jak kredyt mieszkaniowy, kredyt studencki oraz inne rzeczy, które wpływają negatywnie na Twoje przepływy pieniężne, tak szybko jak to możliwe. Pozbycie się tych zobowiązań finansowych, pozwoli Ci spokojnie odłożyć sumy, jakie na nie poświęcałeś na cele przyszłych i inwestycji.

7. Jak będziesz zbliżał się do emerytury, będziesz chciał zapewne, żyć z odsetek. Być może będziesz musiał zmienić część swoich nawyków i wydawać mniej, jeżeli nie będziesz miał odłożonej odpowiedniej kwoty. Jeśli jednak nie chcesz z niczego rezygnować, być może potrafisz zaakceptować większe ryzyko aby osiągnąć większe zyski. Zapytaj doradcy finansowego.

Uwagi i komentarze:

• Kieruj się przede wszystkim swoim rozumem. To Ty podejmujesz decyzję, a nie doradca finansowy. On tylko prezentuje Ci pewną grupę produktów i pewne możliwości. Korzystaj z nich tylko wtedy, kiedy jesteś całkowicie o tym przekonany. W końcu to ty podejmujesz ryzyko.

• Czytaj dokładnie umowy i prospekty. Jeżeli coś jest niezrozumiałe, możesz zażądać wyjaśnienia, albo nawet zmiany umowy.

• Jeżeli nie jesteś w stanie spłacić swoich długów, postaraj się część pieniędzy przeznaczyć na zredukowanie kwoty kredytu, a część na plan oszczędnościowy. Możesz także postarać się zredukować oprocentowanie kredytów. Porozmawiaj o tym z doradcą lub bankiem.

• Zastanów się nad zakupieniem długoterminowego ubezpieczenia na życie, jeżeli obawiasz się utraty swoich aktywów, albo potrzebujesz opieki domowej.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena