Cyfrowa telewizja naziemna w Europie DVB-T2 - w ubiegłym roku zatwierdzono finalny draft DVB-T2, ostateczne przyjęcie standardu zapowiadane jest na lipiec bieżącego roku.

Data dodania: 2009-05-11

Wyświetleń: 4321

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Większość krajów europejskich pracuje nad wdrażaniem nadawania telewizji naziemnej w systemie cyfrowym. Czasu zostało niewiele, ponieważ na 2013 rok przewidziano ostateczne zakończenie analogowego nadawania telewizji naziemnej w Europie.
Obecny okres przejściowy charakteryzuje się dużą różnorodnością - nadawane są równocześnie sygnały TV w wersji analogowej i cyfrowej.
Również w samym zakresie transmisji cyfrowych panuje spore zamieszanie. Obecnie dostępne są następujące sposoby emisji sygnału cyfrowego:

* DVB-T MPEG-2 - najbardziej popularne w Europie
* DVB-T MPEG-4 (H.264) - stosowane obecnie w przekazach testowych
* DVB-T2 MPEG-2
* DVB-T2 MPEG-4 (H.264) - docelowy standard naziemnej telewizji cyfrowej w Europie

Obecnie w Europie dominuje DVB-T/MPEG-2. W niektórych krajach zdecydowano się na DVB-T MPEG-4 (H.264) - Francja, Litwa, Węgry, Polska.

Docelowo jednak w Europie standardem będzie DVB-T2 MPEG-4 (H.264). Pierwsze komercyjne nadawanie w nowym standardzie powinno się rozpocząć w Wielkiej Brytanii pod koniec roku - mają być nadawane 3 programy w wersji HD. Pierwszym jednak terytorium, które w całości przejdzie na nowy standard będzie Grenada (listopad 2009).
W ubiegłym roku zatwierdzono finalny draft DVB-T2, ostateczne przyjęcie standardu zapowiadane jest na lipiec bieżącego roku.

a147_

a148_

Czy w dobie przekazów satelitarnych nadawanie z dużymi mocami za pomocą nadajników naziemnych ma sens, to podstawowa kontrowersja związana z naziemnym nadawaniem cyfrowym.
Na zdjęciach najwyższa wieża telewizyjna świata Toronto - CN Tower.
Licencja: Creative Commons
0 Ocena