"Człowiek kierujący się w życiu wyłącznie własnymi ideałami może być dla innych niebezpieczny." Te słowa stały się proroctwem w brew woli ich autora. To cytat z książki „Siła woli. Fundament życiowego sukcesu”. Właśnie masz okazję poznać sekret posiadania silnej woli.

Data dodania: 2009-05-01

Wyświetleń: 5107

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

"Człowiek kierujący się w życiu wyłącznie własnymi ideałami może być dla innych niebezpieczny." Te słowa stały się proroctwem w brew woli ich autora. To cytat z książki „Siła woli. Fundament życiowego sukcesu”. Henry Hazlitt napisał ją w 1922 roku, kilka lat przed pojawieniem się Adolfa Hitlera, który udowodnił swoimi czynami, że Henry Hazlitt jest wnikliwym obserwatorem natury ludzkiej.

Przykład Hitlera jest skrajnym, ale jednak niezbitym dowodem na mądrość autora książki. Jednak Siła woli nie jest książką o przywódcach politycznych a raczej instrukcją osiągania celów życiowych. Jest skierowana do zwykłych ludzi, którzy pragną wybić się z tłumu przeciętności. Hazlitt pisał o pozytywnym działaniu ludzi posiadających silną wolę, co nie zmienia faktu, że istnieje też ryzyko niewłaściwego jej wykorzystania. Tak jak bywa z bronią, którą można wykorzystać do obrony własnej rodziny lub do napadu na sąsiada. Od charakteru człowieka zależy jak ją wykorzysta.

Żeby lepiej zrozumieć autora zacytuje dłuższy fragment.
Jeśli zdefiniujemy wolę, jako pragnienie pożądanych cech charakteru, wówczas sprawą najwyższej wagi pozostaje pytanie: jakie cechy charakteru są naszym celem. Można bowiem mieć silną wolę, ale niskie pobudki; tak jak można mieć szczytne ideały, lecz słabą wolę. Człowiek powinien stawiać swoim ideałom dwa wymagania: pierwszy, by były one dostatecznie wielkie; drugie, by były one jego własnymi.

Człowiek kierujący się wyłącznie własnymi ideałami może być dla innych niebezpieczny. Nie tyle chodzi w tym przypadku o jego stronę etyczną, co o siłę woli. Taki człowiek ma silny charakter, to zwykle wielki człowiek. Taką osobą był Tołstoj, Nietzsche, von Mises; tacy ludzie to klasa sama w sobie.


Oczywiście dla nas byłoby ideałem by każdy, kto przeczyta tą książkę miał szlachetne cele i silny charakter. Bezpieczniej jednak by było dla nas i naszych rodzin wykazać się pewną przezornością i zadbać o własne życie wzmacniając swoją siłę woli i przekazując ją naszym dzieciom.

Henry Hazlitt w książce Siła woli pomaga nam zrozumieć, czym jest i jak działa silna wola. On sam posiadł taką siłę charakteru, co uczyniło go nie tylko wybitnym autorem kilkunastu książek, tysięcy artykułów i bardzo cenionym ekonomistą, ale miało również wpływ na jego długowieczność. Silna wola by żyć sprawiła, że przeżył 99 lat, co jak wiadomo dziś należy do rzadkości. Przeżył o 30 lat dłużej niż przeciętny człowiek.

Jeśli chcesz poznać sekrety silnej woli to sięgnij po książkę „Siła woli. Fundament życiowego sukcesu”.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena