Już za dwa tygodnie Polskę ogarnie epidemia grypy - ostrzegają eksperci. W całym kraju rośnie liczba zachorowań. W pierwszym tygodniu stycznia grypa dopadła ponad 6,2 tysiąca osób. Rok temu w tym samym czasie chorych było tylko 5,5 tysiąca Polaków. Czy to możliwe? A jeżeli tak to czym jest świńska grypa i jak się przed nią chronić?

Data dodania: 2009-04-30

Wyświetleń: 5512

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Zacznijmy od początku:

Nowy rodzaj grypy?

Amerykańskie Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom stwierdził, że taka postać wirusa nigdy wcześniej nie pojawiła się na terytorium USA. Stwierdzono, że to mieszanina wirusów występujących wśród świń, ptaków i ludzi. Wirus może przenosić się ze świń na ludzi, rzadko jednak dochodzi do zarażania między ludźmi.

Na stronie internetowej Centrum pojawiła się informacja, że nie ma szczepionki, która chroniłaby ludzi przed zarażeniem świńską grypą. Istnieje jedynie środek zapobiegający zarażeniom pomiędzy zwierzętami. - Szczepionka na sezonową grypę może częściowo zapobiec świńskiemu wirusowi H3N2, ale nie wirusowi H1N1 - czytamy na stronie.

WHO działa

Rzecznik WHO Gregory Hartl w rozmowie z agencją Reutera powiedział, że organizacja powoła nadzwyczajny komitet, który ma ustalić, czy wybuch epidemii stanowi międzynarodowe zagrożenie.

Hartl dodał, że na 18 przebadanych próbek, jakie pobrano od chorych w Meksyku 12 wykazuje taką samą strukturę genetyczną, jak wirus znaleziony na terenie USA. Dodał, że potrzebne są dalsze informacje, by zmienić wysokość alarmu epidemiologicznego.


Władze Meksyku przyznały, że w kraju wybuchła epidemia świńskiej grypy. W stolicy Meksyku zamknięto szkoły, muzea, kina i biblioteki oraz zawieszono wszystkie zgromadzenia publiczne. Prowadzone są także masowe szczepienia przeciwko wirusowi. Najprawdopodobniej jest zbyt próżno, by powstrzymać wybuch epidemii w USA - przyznało amerykańskie Centrum Zwalczania i Zapobiegania Chorób. W Stanach Zjednoczonych zachorowało już siedem osób. Liczbę chorych w Meksyku szacuje się już na 1 tys. i stale rośnie.

Szkoły, biblioteki, kina i teatry w stolicy Meksyku zostały zamknięte. Odwołano także wszystkie publiczne imprezy zaplanowane na najbliższe dni. Władze kraju zgromadziły już 600 tys. szczepionek. Zwykle zatłoczone ulice 20 - milionowej stolicy Meksyku wyludniły się. Pasażerowie podróżujący metrem i autobusami zakrywają usta maskami chirurgicznymi. Na stołecznym lotnisku pełnią dyżury ekipy lekarzy. Medycy proszą pasażerów z objawami grypy by zrezygnowali z lotu. Podróżni są też proszeni o wypełnianie specjalnych kwestionariuszy zdrowotnych.

Dlaczego epidemia wybuchła w Meksyku?

Wirus uległ mutacji, zaczął się przenosić najpierw między zwierzętami, potem przeszedł na ludzi. W Meksyku tyle osób zmarło prawdopodobnie ze względu na brak odpowiedniej opieki medycznej.

Jak niebezpieczny jest wirus? Do czego może prowadzić?


Może powodować łagodne objawy, jak przy lekkiej infekcji grypowej. Niektóre przypadki zarażeń mogą jednak przebiegać bardzo ciężko i nawet prowadzić do śmierci. Jest to wynik skomplikowanego zapalenia płuc, a w efekcie także uszkodzenia innych organów - serca, mózgu.

Kto jest najbardziej narażony na działanie wirusa?

Chorują przede wszystkim młode osoby. Ich układ immunologiczny jest bardzo dobrze rozwinięty. Być może bardzo intensywnie reaguje na wirusa, uszkadzając przy tym tkanki własnego organizmu. Prawdopodobnie dlatego u osób młodych choroba ma cięższy przebieg. Jednak te przypuszczenia nie mają jeszcze potwierdzenia medycznego.

Czy są lekarstwa, którymi można leczyć świńską grypę?

Grypę ludzką leczy się zwykłymi lekami, likwidującymi objawy. Są jednak specjalne dwa specyfiki zarezerwowane na wypadek pandemii. Zarezerwowane, bo gdyby były używane ciągle, to wirus grypy uodporniłby się na nie.

Jak można zarazić się świńską grypą?

Świńską grypą nie zarazimy się, jedząc wieprzowinę; do zarażenia może dojść przez kontakt z chorym zwierzęciem lub chorym człowiekiem. Zwykłe szczepionki przeciwko grypie mogą nie zapewnić pełnej ochrony przed zakażaniem. "Grypa może przenosić się bezpośrednio ze świń na ludzi i z ludzi na świnie. Do zakażenia ludzi dochodzi najczęściej poprzez bliski kontakt z zakażonymi zwierzętami. Może również dochodzić do przeniesienia wirusa z człowieka na człowieka" - czytamy na stronie internetowej Państwowej Inspekcji Sanitarnej,.

Objawy zachorowania na świńską grypę są podobne do objawów gryp sezonowych. Występuje gorączka, osłabienie, brak apetytu, kaszel, a u niektórych osób - katar, ból gardła, nudności, wymioty i biegunka. Jednak wirusy grypy zwierzęcej różnią się od wirusów grypy ludzkiej, dlatego szczepionki przeciwko grypie sezonowej mogą nie zapewnić pełnej ochrony przed zakażeniem wirusem grypy świńskiej.

Państwowa Inspekcja Sanitarna podaje, że wirusy grypy świń stale ulegają zmianom. Świnie mogą zostać zakażone przez wirusy nie tylko grypy świń, ale też ptaków, ludzi. Kiedy dojdzie do jednoczesnego zakażenia świni wirusami pochodzącymi od różnych gatunków, może dojść do wymiany materiału genetycznego pomiędzy wirusami, a w jej wyniku powstaje nowy szczep wirusa.

Jak rozrożnić zwykła grypę od świńskiej skoro objawy są prawie takie same?

Objawy jednej, jak i drugiej grypy, które może dostrzec lekarz i pacjent są praktycznie takie same stwierdzić w 100% czy to wirus jednej czy drugiej grypy można tylko i wyłącznie na podstawie badań genetycznych samego wirusa. Wszystkie osoby, które dostrzegą u siebie objawy wskazujące na grypę, powinny udać sie do lekarza 1 kontaktu. Jeśli lekarz ten uzna, że jest daleko idące prawdopodobieństwo, że to świńska grypa, pobiera próbki i wykonuje się badanie stwierdzające obecność takiego lub innego wirusa. Jeśli obecność wirusa jest potwierdzona, jest badany czy to grypa świńska czy ludzka.

Grypa czy przeziębienie

Czy naprawdę nastąpi pandemia grypy?

Ryzyko wystąpienia kolejnej pandemii grypy jest duże. W związku z faktem, iż wirus
rozprzestrzenił się na nowe kontynenty (poza Azją, również do Europy i Afryki), ryzyko
wystąpienia zachorowań na grypę dotyczy coraz większej liczba ludzi. Każdy kolejny przypadek zachorowania na grypę u człowieka, daje wirusowi możliwość
zwiększenia jego „inwazyjności” i w ten sposób powstania wirusa pandemicznego.
Prawdopodobieństwo wystąpienia kolejnej pandemii grypy wzrasta, natomiast nie można
określić ani przewidzieć jak wysoce patogenna może okazać się odmiana wirusa, która
wywoła pandemię grypy, ani też kiedy ewentualna pandemia wystąpi.

Wirus świńskiej grypy w sześciostopniowej skali zagrożenia pandemią ma już stopień piąty. Stopień zagrożenia podniosła Światowa Organizacja Zdrowia. Poinformowała o tym na specjalnej konferencji dyrektor generalna WHO Margaret Chan.

Warto wiedzieć że świńska grypa ma już piąty, w sześciostopniowej skali, stopień zagrożenia pandemią.


Według kryteriów WHO stopień piąty oznacza, że wirus rozprzestrzenia się z człowieka na człowieka przynajmniej w dwóch państwach regionu i należy przygotować się do tego, iż będzie atakował coraz większą liczbę ludzi.

O pandemii na razie nie ma mowy, bo wskazuje na nią dopiero 6 stopień zagrożenia. Niemniej jednak już piąty stopień, według WHO, wskazuje na uruchomienie szczegółowych planów przygotowań we wszystkich krajach.

Jak powiedziała Margaret Chan, pandemia jest nieuchronna, wszyscy jesteśmy na nią narażeni. Chodzi o to, by umieć się jej przeciwstawić, aby grypa nie pociągnęła za sobą ofiar. Obecnie jednak medycyna i wszystkie służby specjalistyczne są bardziej przygotowane na walkę z chorobą niż kiedykolwiek w historii.

Powinniśmy się bać?

Trzeba żyć normalnie, tylko trochę ostrożniej. Obserwować siebie i swoich bliskich pod kątem objawów grypy (gorączka powyżej 38 stopni Celsjusza, kaszel, ogólne rozbicie, objawy żołądkowo-jelitowe). Często myć ręce. Nie mieć kontaktu z osobami kaszlącymi. Starać się dobrze odżywiać i unikać stresu.


Co zrobić jeżeli jesteśmy w miejscu gdzie stwierdzono zakażenia grypą?

Należy bezwzględnie stosować się do wszelkich zaleceń miejscowej służby zdrowia ściśle przestrzegać reżimu sanitarnego, a w szczególności:

* unikaj bliskiego kontaktu z osobami wykazującymi objawy grypopodobne. Kiedy sam jesteś chory zachowuj odpowiednią odległość od innych osób, tak aby chronić je przed zachorowaniem,
* jeśli wystąpią u Ciebie objawy grypopodobne (np. podwyższona temperatura ciała, osłabienie, kaszel, brak apetytu, katar, ból gardła), pozostań w domu,
* kiedy kaszlesz i kichasz przykrywaj usta i nos chusteczką. To pomoże zapobiec zakażeniu wirusem innych osób,
* myj często ręce wodą z mydłem,
* unikaj dotykania oczu, nosa i ust (wirusy i bakterie często rozprzestrzeniają się gdy ludzie dotykają skażonych powierzchni, a potem oczu, nosa i ust).Ponadto zaleca się:

* w przypadku wystąpienia objawów chorobowych (np. podwyższona temperatura ciała, osłabienie, kaszel, brak apetytu, katar, ból gardła) – natychmiast skontaktuj się z lekarzem.

Warto wiedzieć że szczepionka przeciwko różnym szczepom grypy pozytywnie przeszła wstępne badania z udziałem zdrowych, dorosłych ochotników - poinformowali naukowcy z USA podczas konferencji poświęconej szczepieniom w Baltimore.

Mapa zachorowań na świńską grypę:View H1N1 Swine Flu in a larger map


Gdzie szukać pomocy i informacji?

Infolinia w sprawie wirusa A/H1N1.

W dniu 29.04.09 od godz.14:00 uruchomiona została infolinia, która udziela wszelkich informacji w zakresie wirusa grypy świń. Na pytania odpowiadają eksperci Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny oraz Państwowej Inspekcji Sanitarnej.

Numery telefonów:
(22) 54 21 412 – czynny całodobowo
(22) 54 21 413 – czynny od 8:00 do 16:00
(22) 54 21 414 – czynny od 8:00 do 16:00


Źródła:

Główny Inspektorat Sanitarny pis.gov.pl
Kurier poranny poranny.pl
Wiadomości gazeta.pl
WHO o świńskiej grypie http://www.who.int/csr/disease/swineflu/en/index.html

Licencja: Creative Commons
0 Ocena