Gdy kobieca łza ujrzy światło dzienne, świat utwierdza się w swym porządku. Gdy łza męska wystawi choć nosek by zasygnalizować chęć wyjścia, porządek świata staje pod znakiem zapytania.

Data dodania: 2009-04-26

Wyświetleń: 3480

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Co myślisz gdy widzisz na ulicy mężczyznę, który płacze? Uważasz, że jest uosobieniem odwagi i zdecydowania czy raczej postrzegasz go jako nieporadnego godnego pożałowania frajera? Czy jest on upragnionym kandydatem na męża lub chłopaka? Czy chciałbyś z nim robić interesy oraz dyskutować o polityce oraz samochodach?

Istnieje w naszej kulturze niepisana zasada „jesteś mężczyzną a więc musisz być twardy”. Jeśli nie nauczyłeś się jako dziecko, zapamiętaj: masz być dzielny i silny, a precyzyjnie rzecz ujmując, musisz robić takie wrażenie. Jeśli genetycznie nie dany Ci został wygląd młodego Schwarzeneggera, zrób coś aby tak wyglądać. Siłowni jest wszędzie pod dostatkiem. Wysiłek możesz wesprzeć pastylkami na rozrost. Jeśli jednak nie masz czasu ani ochoty ćwiczyć – kup sobie przynajmniej duży samochód. Nie stać Cię a nie chcesz kraść? Zdobądź chociaż dużego psa. Idealnie by było gdybyś odnosił sukcesy, był bogaty i miał pokaźne rozmiary, ale jeśli masz choć jedno z powyższych, to już jest dobrze. Możesz myśleć o sobie „ja, prawdziwy mężczyzna”.

Mężczyźni to istoty ludzkie. Wydają się niekiedy wręcz bardziej ludźmi niż kobiety, które będąc odpryskiem bazującym na pożyczonym żebrze, mają na dużej części globu prawa wyraźnie ukazujące ich niewielkie jedynie powiązanie z pojęciem 'człowiek'. Natomiast płacz, tęsknota, smutek, miłość – tak ludzkie uczucia i reakcje – wydają się być zaskakująco odległe naturze „prawdziwego mężczyzny”. Ten bowiem jest zlepkiem sukcesu, seksualności, władzy i siły. Samcom alfa lwa morskiego czy goryla przypisać można w zasadzie podobną charakterystykę, co nadaje cechom „prawdziwego mężczyzny” nieco prymitywnego posmaku, zwłaszcza w zestawieniu z siłą rozumu ludzkiego czy też wrażliwością i duchowością człowieka.

Tak naprawdę mamy w sobie wszystkie cechy. Jesteśmy łagodni, silni, słabi, odważni, wrażliwi i bezwzględni jednocześnie. Czujemy smutek, żal, zazdrość, ból, radość, miłość. Kultura, wychowanie i geny żonglują tylko tym, które cechy w odczuciu nas samych i innych ludzi mamy, a które nie. Nasza własna wola natomiast poleruje wykształcony schemat lub świadomie go zmienia i dopiero wtedy zajmuje się dopracowaniem szczegółów. Rodzimy się bardzo bogaci – wielość cech i uczuć krąży w nas jest jak wielka barwna kula. Potem jednak świat nie pozwala nam płakać, smucić się, złościć. Dlaczego? Bo nie wolno, nie wypada. „Co sąsiedzi powiedzą?” „Co powie ciocia Hania jak tak się będziesz mazgaić? Śmiała się będzie.”

Odziera nas to z różnych zachowań, wrodzonych i naturalnych dla ludzkich istot. Jednak odarcie to w rzeczywistości jest stłumieniem, gdyż wszystko to nadal w nas jest, ale nie znajduje drogi ujścia. Widzi jedynie groźnie migający znak „stop”. Nie możesz tego czuć, nie wolno Ci tego okazać. Uczucia i reakcje chowają się w nas, zastygają w naszym ciele podtrzymując wygodną iluzję, że nie istnieją. Czasem tylko, w zupełnie nieodpowiednim momencie dzieje się z nami coś dziwnego i zaskakującego: długotrwały smutek, irracjonalne lęki, wybuchy agresji czy nagła potrzeba picia do nieprzytomności by nic nie czuć.

Kobiety zdają się mieć większe przyzwolenie na odczuwanie różnorodnych emocji. Mogą krzyczeć, płakać, smucić się, tłuc szklanki, prosić o przytulenie. I nie ma w tym nic budzącego zdziwienie. To takie kobiece przecież. Mężczyźni także odczuwają wszystkie te emocje. Jednak ich ciało odczuwając je albo zamiera w obojętnej pozie tłumiąc uczucia albo wyładowuje napięcie w jeden z dozwolonych w męskim świecie sposobów, takich jak alkohol, szybka jazda samochodem, seks, agresja czy hazard. Wszystko bowiem co głośne i szybkie, wyzwalające adrenalinę bądź odurzające, skutecznie zagłusza nieprzyjemne i niewygodne emocje i uczucia, na które człowiek nigdy nie dostał pozwolenia.

Panowie płaczcie czasem, mówcie że Wam smutno, pozwólcie sobie czuć się słabymi, choć przez chwilę. Świat się nie zawali a Wy macie dużą szansę uniknąć rozmaitych chorób i katastrof wynikających z tłumienia emocji. Odkryjcie w sobie bogactwo uczuć i nie patrzcie na innych facetów, którzy okazują ludzkie emocje jak na lamusów. Ten świat jest dla ludzi a nie dla nieczułych robotów, którymi tak często staramy się być. Co więcej, niewiele jest tak słodkich rzeczy dla kobiet jak widok silnego mężczyzny sukcesu, który nie tylko zna się na biznesie, ale także czasem się wzruszy.
Licencja: Creative Commons
0 Ocena