Małymi krokami ale już coraz bliżej… Zbliża się kolejne losowanie do funduszy emerytalnych, tzw. OFE. Na zapisy do OFE osoby rozpoczynające pracę w 2 połowie 2009 roku mają czas do 10 stycznia 2010.

Data dodania: 2009-04-21

Wyświetleń: 2092

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Każda osoba urodzona po 1968 roku, a rozpoczynająca swoją pierwszą pracę (także staż i działalność gospodarczą – powodujące obowiązek odprowadzania składek emerytalnych) musi wybrać jeden z kilkunastu funkcjonujących na rynku OFE - czyli funduszy emerytalnych. To tzw. 2 filar nowego zreformowanego już dziesięć lat temu trójfilarowego systemu emerytalnego. Jakie fundusze emerytalne należą do najczęściej wybieranych? Największym pod względem liczby członków funduszem emerytalnym w Polsce jest cały czas Commercial Union OFE, tuż za nim plasuje się ING OFE (dawniej nazwa ING to Nationale Nederlanden) z bardzo podobnym udziałem w całym rynku OFE. W ostatnim czasie dużo nowych członków pozyskał OFE AXA, ale nie on jest trzecim co do wielkości funduszem emerytalnym tylko PZU OFE. Na ilość członków danego OFE wpłynęły nie tylko ilości osób zapisujących się do nich, przy wyborze pierwszego OFE, ale także osoby dokonujące zmiany funduszu.

Jaki fundusz jest najczęściej wybieranym przez osoby dokonujące wyboru po raz pierwszy właśnie? Takimi wynikami od 2000 roku chwali się OFE Nationale Nederlanden teraz już (od kwietnia 2008 roku) ING OFE. Tak mówią dane podawane właśnie przez ten fundusz i potwierdzają to . Wszystkie trzy wymienione powyżej „duże” fundusze emerytalne tj. ING OFE, OFE Commercial Union i OFE PZU nie biorą udziału w tzw. losowaniach do funduszy emerytalnych. Najbliższe z nich już po 10 lipca. Do 10 lipca trzeba własnie samodzielnie wybrać OFE, żeby „nie dać się wylosować”.

Co trzeba zrobić żeby nie dać się wylosować – wystarczy podpis… Znajdź przedstawiciela OFE, do którego chcesz się zapisać, spotkaj się z nim i podpisz deklarację przystąpienia do funduszu. I to wszystko. Zgłoszenie do ZUS-u dokona już za ciebie ten wybrany przez Ciebie fundusz emerytalny.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena